°


policja.pl

​Grodziska komenda znakuje rowery

Gdy tylko robi się cieplej rowery idą w ruch. Niebawem na ulicach wszystkich miejscowości będzie można zaobserwować wielu rowerzystów. Zatem warto zadbać o właściwe zabezpieczenie swoich „maszyn”. W Komendzie Powiatowej Policji w Grodzisku Mazowieckim oznakujecie rower zupełnie za darmo.

– Wraz z częstszym korzystaniem z rowerów wzrasta liczba kradzieży tych pojazdów. Niezabezpieczone jednoślady giną z różnych miejsc. Grodziscy policjanci przypominają o zachowaniu ostrożności i zdrowego rozsądku oraz zachęcają do korzystania z darmowego znakowania rowerów, które odbywa się w budynku Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Maz. ul. Bartniaka 19 – poinformowała asp. szt. Katarzyna Zych, rzecznik prasowy grodziskich policjantów.

Najczęściej niezabezpieczone rowery giną spod szkół, sklepów, urzędów, a nawet pozostawione przed własnym blokiem lub z prywatnych posesji. Doskonale sprawdza się tutaj powiedzenie „okazja czyni złodzieja”. Dlatego warto wyposażyć się w dodatkowe zabezpieczenia. Najpopularniejsze to oczywiście wszelkiego rodzaju łańcuchy, linki, zamki i zapięcia, ale warto pamiętać o jeszcze jednej możliwości, która jest bardzo skuteczna gdy rower zostanie nam już skradziony. 

Chodzi o oznakowanie jednośladu specjalną metodą. Jak już wspominaliśmy na początku można to zrobić w komendzie policji w Grodzisku Mazowieckim. –  Procedura programu polega na wygrawerowaniu na częściach roweru specjalnym przyrządem typu "engrawer" oznaczenia składającego się z liter i cyfr oraz rejestracji w bazie danych Policji. Każdy oznakowany rower jest opatrzony w widocznym miejscu naklejką samoprzylepną informującą o dokonaniu oznakowania. Dzięki takiemu systemowi każdy oznakowany rower ma inny numer, a ponadto można łatwo ustalić jednostkę w której został oznakowany – informuje asp. szt. Zych.

Aby wykonać takie oznakowanie trzeba będzie na miejscu wypełnić elektroniczny formularz zgłoszeniowy. Potrzebny do tego będzie dokument tożsamości właściciela, a także dowód zakupu roweru (paragon, faktura, umowa kupna-sprzedaży). 

Wszystkich mieszkańców powiatu grodziskiego, którzy chcą bezpłatnie oznakować swój rower,  policjanci zapraszają w każdy poniedziałek w godzinach 12.00-15.00 do budynku Komendy Powiatowej Policji przy ul. Bartniaka 19 po uprzednim umówieniu się telefonicznym pod numerem (22) 755 60 09.   


Seweryn Dębiński
seweryn.debinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 5

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Brwinowianin

Szkoda że na terenie powiatu pruszkowskiego nie da rady oznakować roweru ani w powiatowej jednostce a tym bardziej w po bocznych komisariatach.

Alchemik

Po co znakować skoro ani SM ani policja nie sprawdzają rowerzystów. A usunięcie takiego znakowania to dla złodzieja/pasera robota na dwie minuty, szlifierka plus lakier i śladu nie ma po znakowaniu. Jak ktoś ma wartościowy rower to lepiej kupić sobie dedykowany lokalizator gps.

Gość

No ale co ta nalepka daje w ogóle? XD złodziej bierze rower i 10 minut później jest już rozbierany na części i wysyłany gdziekolwiek

Gość rowerzysta

I co?? Jak złodziej zobaczy naklejkę to nagle zrezygnuje z kradzieży?? Jak ktoś ma droższy rower to nie powinien go spuszczać z oczu choćby na sekundę. A po bułki do sklepu to najbezpieczniej na starym składaku.

Gość

Jakiej bazie policji? Te rowery są umieszczane w prywatnej bazie danych podmiotu z którym policja ma podpisaną umowę..