°


Seweryn Dębiński

25-lecie pruszkowskiej straży miejskiej

W tym roku mija 25 lat odkąd w Pruszkowie powołano do życia straż miejską. Uroczyste obchody odbyły się 31 sierpnia w Spółdzielczym Domu Kultury przy ul. Hubala 5.

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia meldunku i hymnu. Następnie po przywitaniu uczestników wystąpili gospodarze wydarzenia. Jako pierwszy głos zabrał komendant pruszkowskiej straży miejskiej. – Powstała u progu nowych czasów pruszkowska straż miejska obchodzi dziś swój jubileusz. 1 września 1992 r. powołał ją do życia samorząd Pruszkowa pierwszej kadencji. Do wypełniania niezwykle ważnych w wolnej Polsce zadań, ustanawiania i ochrony porządku publicznego na terenie naszego miasta. Spełniając wolę samorządu straż miejska od początku swojej działalności przejęła współodpowiedzialność za stan bezpieczeństwa obejmując patrolami rejon całego miasta, i już na stałe wrosła w krajobraz naszego Pruszkowa. Żywię głęboką nadzieję, że pruszkowska straż miejska po dziś dzień wypełnia te zadania należycie służąc społeczności lokalnej, dzięki 25-letniemu doświadczeniu w chwili obecnej poziom bezpieczeństwa znacznie się poprawił, co mam nadzieję jest wyraźnie odczuwalne przez mieszkańców naszego miasta – przemawiał Włodzimierz Majchrzak.

O tym dlaczego straż miejska powstała wspominał prezydent Pruszkowa. Jak podkreślał 25 lat działalności to ogromne doświadczenie. – Pruszków utworzył straż miejską wkrótce po uporaniu się z najpilniejszymi potrzebami miasta uznając, że powołanie straży miejskiej pomoże nie tylko w utrzymaniu porządku i ładu publicznego, ale w znaczący sposób przyczyni się do rozwoju cywilizacyjnego. Działania prewencyjno-profilaktyczne i oświatowe są powszechnie znane i uznane. Ćwierć wieku działalności to ogromne dzieło i doświadczenie. Z biegiem lat nasze miasto rozwijało się a z nim straż miejska – powiedział Jan Starzyński. 

Udział w uroczystości wzięli przedstawiciele okolicznych samorządów, a także wielu instytucji i firm. Każdy podkreślał jak ważną rolę w życiu miasta spełnia pruszkowska straż miejska. Podczas tego wydarzenia funkcjonariusze otrzymali nominacje, pochwały i wyróżnienia. Nie zabrakło również ślubowania nowego funkcjonariusza straży miejskiej, Jacka Sypki. 

Święto 25-lecia działalności strażników uświetnił występ artystyczny zespołu Mazowsze. Uroczystości zakończyły się o godz. 14.00. 

Warto wspomnieć, że 2 września w Pruszkowie w godz. 12.00-17.00 odbędzie się festyn profilaktyczny „Straż miejska dzieciom, młodzieży i...”. Miejscem imprezy jest Park Kościuszki. 


Seweryn Dębiński
seweryn.debinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 25

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

Służba od karania za handel pietruszką

Gość

gratuluję owocnej pracy Straży miejskiej ! na obecną chwilę bloki przy sklepach alkoholowych są oblegane przez miejscowych obszczymurów zwanych pijaczkami - dokładniej to krzaczory w okolicy gimnazjum na kubusia / w.polskiego i szopena . rozumiem że ściągalność mandatów z nich jest znikoma ale tzw. mniejszość czyli obywatele życzą sobie odrobinę spokoju , ciszy i zapachów innych niż mocz lub spaliny z parkujących tyłem do budynku samochodów .

Gość

PARKOWANIE PŁATNE W PRUSZKOWIE I SM BĘDZIE NIE POTRZEBNA.

Gość

Pan Majchrzak to powinien w TBSie sie zatrudnić , a nie kierować taka ilością ludzi, biedaczek zagniewa sie na smierć na nich.

Gość

Prawda o SM, nie tylko pruszkowskiej, jest dość brutalna - to nie ma sensu. Jest to dublowanie pracy Policji, a efekt jest taki, że ani SM ani Policja nie działają tak jak powinny. Czemu? Bo nie działają wspólnie. Gdyby te ponad 4 miliony złotych rocznie wydawane na SM dawać pruszkowskiej Policji to wszystkim wyszłoby to na dobre. Starczyłoby i na nowoczesny sprzęt i na dodatkowe patrole. A policjant to jednak policjant. Też popełnia błędy, ale przynajmniej ma jakieś przeszkolenie i może w razie czego się obronić, bo jest uzbrojony. Szkoda, że PiS zamiast demontować państwo nie zajmuje się tą kwestią.

Gg

Tak tak zlikwidować, zabrać, spalić...i co dalej? Już widzę jak policja pędzi na sygnale do sprawy typu: pies mi nasral na trawnik albo sąsiad pali opony w ogródku. Straż miejska jest potrzebna jako formacja, ale nie taka jaka mamy w Pruszkowie. Trzeba dzwonić, nekac, poganiac, pisać skargi innej metody nie ma żeby ruszyli d...do roboty.

sycu

do jana s z Grafitowej - ty może wykupiłeś miejsce w budynku a czy osoby które wykonały urządzenie mieszkania parkowały w garażu ? nie tylko na chodnikach i trawnikach . Tak robiło twoje całe blokowisko . Jak nie było bloku nie było problemu z parkowaniem . A SM nic nie robi mimo że parkowanie jest cały czas

Januszek z wąsem

zlikwidować NieDaSie

Do Gość22 z 2017.09.

Do Gość22 z 2017.09.01 04:31 Od nowych mieszkańców Grafitowej to ty się odp****. Ja kulturalnie, podobnie jak moi sąsiedzi kupiłem miejsce w garażu podziemnym. Na Grafitowej parkują inni ludzie nie mieszkańcy nowego osiedla! A straż miejska do zaorania jak najprędzej!

Jan S

Głównym zadaniem SM jest codzienne sprawdzanie smrodu z MPO. Takie mamy władzę w mieście że mie są w stanie poradzić sobie z zakładem MPO (którego są jako miasto właścicielem) tylko codziennie SM przyjeżdża na Działkową wąchać czy śmierdzi. Należy podziękować Panu Starzyńskiemu i Kurzeli za wyzwania i prestiżowe zadania jakie stawia przed SM.

Gość

Potem bardzo wystawny bankiet. Tak są wydawane publiczne pieniądze

P.

Za brak interwencji za zle parkowanie, w tym pod kamerami monitoringu (np przejscie dla pieszych przy PKP) - ZLIKWIDOWAC!!! Ile kosztuje nas roczne utrzymanie tej jednostki?

Gość22

Przyłączam się do wcześniejszego komentarza nt. Grafitowej. To co się tam dzieje to jakiś horror i nie chodzi tylko o to, że buractwo, które zasiedliło nowy blok zniszczyło samochodami trawniki. Skrzyżowanie zastawione zaparkowanymi autami to śmiertelne niebezpieczeństwo dla wyjeżdżających z Przemysłowej. Całkowity brak zainteresowania Straży Miejskiej tym problemem to chyba dobry powód do likwidacji tej służby.

Gość

Darmozjady i nieroby!!!!

Jola

Do otiego szczurze lepiej zapłać mandat po twój pies nasrał na chodnik .to ciebie gnojku trzeba wywalić z Pruszkowa do twojej obory wiejskiej tam gdzie mieszkałeś

MOP

Składam ogromne gratulacje i wyrazy szacunku i uznania za 25-letnią służbę dla wszystkich funkcjonariuszy straży miejskiej Pruszkowa jak też dla Pana Komendanta Majchrzaka i Pana Prezydenta mgr Jana Starzyńskiego.

Gość

Likwidacji chce tylko ten co ma cos za uszami, normalnym obywatelom Sm nie przeszkadza, potrzeba tylko zmiany krwi, a wyjdzie to tylko na dobre.

Gość

Wszyscy krzyczą zlikwidować Tak najlepiej ale jak trwoga to do SM, a parkowanie to przecież miszcze kierownicy to robią a nie same samochody więc o co kaman, nie parkujcie w bramach na chodnikach na przejściu dla pieszych, co to za trudne bo trzeba pod same drzwi podjechać..... Ech brak kultury :(

Gość

Straż potrzebna, tylko zarządzający, czyli komendant do wymiany, brak zdolności do kierowania taka jednostką, wszystko robi pod publikę tak żeby sie przypodobać na górze a ludzi ma w D...pie.

jarozbaw

zapraszam na ul.Grafitową = ZŁE PARKOWANIE NON STOP w samym centrum , tak trudno przyjechać i codziennie sprzedać 5 MKK !!!!! za chwilę nie będzie zieleni...trawnika !!!

Gość

Nie spełniają zadań do jakich powstali . Nie widzą nieprawidłowo parkujących na chodnikach , niszczących zieleń , rowerzystów na chodnikach itp.

Gość

W Spółdzielczym Domu Kultury ? Czemu nie w pięknym i funkcjonalnym budynku urzędu ? Wstyd ! Do likwidacji SM , do wymiany władze.

Gość@Ted

A masz na to dowody? Jeżeli nie to pomyśl zanim oskarżysz kogo kolwiek. Znany jesteś z wypisywania bzdur i głupot. O cóż tacy jak ty się zdarzają

Ted

Czy już został ukarany strażnik miejski który ukradł zegarek podczas interwencji ?

Oti

Zlikwidować i zaorać. O 25 lat za długo.