°


Anna Sołtysiak

Smog nie odpuszcza

Dziś również smog będzie się nam dawał we znaki. Według danych ze stacji w Piastowie poziom pyłów zawieszonych w powietrzu określony jest jako „bardzo zły”.

W ciągu ostatniej doby poziom pyłów PM2,5 w naszym regionie waha się w granicach 120-140 µg/m3. Wczoraj nagły wzrost zanieczyszczeń odnotowano około godz. 12.00 kiedy odczyty pokazywały nawet 200 µg/m3.

Dziś sytuacja nie jest lepsza. Według aplikacji „Smog Alert” poziom PM2,5 od północy do godz. 4.00 wynosił około 130 µg/m3. Później zaczął rosnąć. Obecnie wynosi już 150,2 µg/m3.

Natomiast według odczytu z aplikacji „Kanarek” w Pruszkowie normy PM2,5 są przekroczone o 1068 proc. (267 µg/m3) a pyłu PM10 o 656 proc. (328µg/m3). Dane pochodzą z prywatnej stacji pomiarowej w Pruszkowie znajdującej się przy ul. Emancypantek.

Dziś warto zrezygnować ze spacerów. Długie przebywanie na „świeżym powietrzu” i wdychanie zanieczyszczeń zwiększa ryzyko wystąpienia zmian w układzie oddechowym, sercowo-naczyniowym oraz odpornościowym.


Anna Sołtysiak
anna.soltysiak@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 13

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Beata

Piastów pali czym popadnie. Plastiki, miał węglowy, gumy. Nas nie interesuje powietrze. Tu liczy się oszczędność. W rejonie zamieszkania pana burmistrza większość kominów bardzo kopci.

Wiki

Tak się zastanawiam czy to nie jakiś ukryty cel ktoś ma z tym smogiem. Przemysł w kraju już prawie całkiem upadł więc nie dymią jak kiedyś w kominy EC pomontowano filtry na ulicach już prawie nie widać ciężarówek marki kamz czy starych kopcących dizli ludzie w domach też już w większości mają nowe ekologiczne piece bo komu się chce wstawać w nocy i węgla dokładać a jakoś w poprzednich latach o smogu tyle nie słyszałem

Gość

Najlepiej ze smogiem walczą grabarze na cmentarzu w - K o m o r o w i e - paląc wszystkie śmieci cmentarne : plastikowe wiazanki i kwiaty, plastikowe wkłady do zniczy itp. na miejscu czyli na terenie cmentarza. Mają przygotowane do tego celu specjalne palenisko z betonowych bloków. Wie o tym procederze samorząd sołectwa Komorów z Sołtysem i Radną. Gdy zwróci się uwagę grabarzom uwagę żeby nie zatruwali środowiska to odpowiadają że oni nie palą, tylko ludzie te śmieci podpalają takie mają wytumaczenie. Czynią to od początku powstania cmentarza!!!--- I są bezkarni----

Gość_wgm

A gdyby tak sobie zamontować system grzania wody słońcem. Chociażby taki z ekopulsar.pl to zawsze trochę mniej tej trucizny by się wyprodukowało. Np dziś 16.02 panele fotowoltaiczne 1650W "wpompowały" w wodę ponad 6kWh energi, ile co2 zaoszczędziły? Ale naród nie ma takiej świadomości , no i jest ogólna niemoc, np grodziszczanie chyba już 8 rok czekają na dofinansowanie kolektorów... Chyba akcja za mało medialna była.

Miro

do Gość z 18.32 Tak, statystycznie długość życia stale się wydłuża, choćby dzięki rozwojowi medycyny, lepszej diagnostyce oraz generalnej poprawie warunków życia. Ale gdyby nie zanieczyszczenie powietrza to pewnie żylibyśmy kolejnych kilka lat więcej, tak jak np. mieszkańcy Skandynawii. chyba warto się starać i dążyć do lepszego, zwłaszcza że przykłady choćby z Niemiec czy Anglii sprzed kilkunastu lat pokazują że można wyraźnie poprawić jakość powietrza.

Gość

Statystycznie, przecież długość życia w Polsce ,nawet w smogowym powietrzu wydłuża się.I jak to ma się jedno do drugiego?

Gość

bo większość to stare budownictwo do którego nie chcą przyłączyć ogrzewania centralnego ,ale nie mieszkańcy tylko włodarze miasta

Dolejlama

Tradycyjne pozdrowienia dla Pana z Kujawskiej, który latem też "grzeje".

Gość

To nie smog nie odpuszcza, tylko ludzie palący śmieciami i badziewnym eko-groszkiem. Najważniejsze żeby w domu było ciepło, a że sąsiad okna nie może otworzyć, to już nie ich problem. Trują siebie i wszystkich dookoła żeby trochę zaoszczędzić. To co zaoszczędzą teraz, za parę lat wydadzą na lekarzy i lekarstwa dla siebie i swoich dzieci i będą oczywiście narzekać na kolejki i wysokie rachunki w aptece.

Gość

Ale przyznam, że widok komina koło Pruszkowa jest bardzo zamglony z całkiem niedaleka - ok. 3 km. Niby słonecznie, bezchmurnie a jego koloru w ogóle nie widać.

Gość

niedługo wiosna i smog zniknie tak jak zły sen

pio

Wystarczy wrzucić zdjęcie ze się skala skończyła pm25 ponad 200 wczoraj

Miro

Dziś warto zrezygnować z oddychania - przecież to zanieczyszczone od kilkunastu dni powietrze wdziera się do naszych domów i mieszkań, fizyki się nie oszuka. Co musi się stać, żeby ludzie otworzyli oczy i zaczęli robić coś w walce ze smogiem. Przecież ten smog nie przyleciał z kosmosu. To my sami jako społeczeństwo go produkujemy: jedni paląc śmieci, drudzy paląc kiepskie paliwo (miały, muły i floty węglowe w nieodpowiednich piecach), trzeci to politycy i samorządowcy, bagatelizując problem i nic nie robiący, by zmienić katastrofalny stan rzeczy. I w końcu niestety cała reszta z nas, która ignorując poczynania powyższych trzech grup legitymizuje to postępowanie. Niestety efekty tego postępowania pojawią się za kilkanaście lat, gdy nasze dzieci zaczną masowo cierpieć na nowotwory i choroby układu oddechowego, krwionośnego i nerwowego. Wtedy niestety będzie już za późno Szkoda, że do tak niewielu osób to dociera.