27° Sobota
21 Lipca

Nie

Pon

Wt

Śr


Seweryn Dębiński

Obwodnica Grodziska czeka...

I doczekać się nie może. Chodzi o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID), a już tylko tego dokumentu potrzeba żeby rozpocząć budowę. Zwróciliśmy się w tej sprawie do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. Co aktualnie dzieje się w tej sprawie?

O tym, że burmistrz Grodziska Mazowieckiego stracił już cierpliwość w związku z oczekiwaniem na budowę zachodniej obwodnicy miasta i jednocześnie zapowiedział radykalne środki w postaci zatrudnienia kancelarii adwokackiej, która miałaby zająć się wyszukiwaniem wszystkich zjawisk mających na celu opóźnienie budowy tej trasy, pisaliśmy 29 września na portalu WPR24.pl i Gazecie WPR nr 423. 

Wracamy do tematu i kontaktujemy się z MZDW, który jest odpowiedzialny za przeprowadzenie tej inwestycji. Spytaliśmy co dzieje się od lutego bieżącego roku, czyli od czasu gdy został złożony wniosek o wydanie ZRID-u. – Postępowanie administracyjne wszczęte zostało 23 marca. W dniu 14 kwietnia wojewoda mazowiecki wystąpił do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (RDOŚ) o uzgodnienie warunków realizacji tego przedsięwzięcia przed wydaniem dla niego zezwolenia na realizację inwestycji drogowej. Pismem z dnia 13 czerwca regionalny dyrektor RDOŚ wezwał wykonawcę prac projektowych do uzupełnienia raportu o oddziaływaniu na środowisko w zakresie klimatu akustycznego. Raport został uzupełniony w zakresie klimatu akustycznego pismem z dnia 23 czerwca. Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Warszawie pismem z dnia 14 lipca zwrócił się do RDOŚ o pilne rozpatrzenie wniosku wojewody mazowieckiego – odpowiada Monika Burdon, rzecznik MZDW. 

Ale trzeba było uzupełnić dokumenty... – 17 lipca RDOŚ wystosował wezwanie do uzupełnienia złożonych materiałów. Uzupełnienie zostało złożone w wyznaczonym terminie. Łącznie RDOŚ kilkakrotnie wzywał pełnomocnika MZDW do uzupełnienia materiałów. Po ostatnim wezwaniu z dnia 11 września przygotowane przez pełnomocnika materiały weryfikuje RDOŚ – tłumaczy Monika Burdon. – Wojewoda oczekuje na uzgodnienie przez RDOŚ w Warszawie warunków realizacji ww. przedsięwzięcia, bez którego nie może zakończyć wszczętego postępowania – dodaje. 

Kontaktując się z Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim w Warszawie również uzyskaliśmy chronologicznie uporządkowane datami odpowiedzi, które zresztą pokrywają się z informacjami przekazanymi przez MZDW. Ale jak się dodatkowo dowiadujemy urząd wojewódzki nie może nic zrobić bez postanowienia RDOŚ, a te ma zostać wydane do 20 października. – 18 sierpnia RDOŚ przekazał informację do MUW, że postanowienie w sprawie uzgodnienia warunków realizacji inwestycji pn. „Budowa zachodniej obwodnicy Grodziska Mazowieckiego w ciągu drogi wojewódzkiej nr 579 odcinek od km 2+209,60 do km 9+560,51”, zostanie wydane w terminie do 20 października 2017 r. Do tej pory do MUW nie wpłynęło postanowienie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Pragniemy podkreślić, że Mazowiecki Urząd Wojewódzki nie może wydać decyzji bez uprzedniego zajęcia stanowiska przez RDOŚ – wyjaśnia nam zespół prasowy wojewody mazowieckiego.

A więc wszystko zależy teraz od decyzji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Jeśli wszystko przebiegnie pomyślne to już w niedalekiej przyszłości MZDW będzie mogło ogłosić przetarg na budowę najdłużej i najbardziej oczekiwanej inwestycji drogowej w Grodzisku Mazowieckim. Przypomnimy bowiem, że batalia o wybudowanie trasy omijającej centrum miasta trwa od kilkunastu lat. Mieszkańców bulwersuje fakt, że pojazdy ciężarowe stwarzają niebezpieczeństwo przejeżdżając przez najważniejsze ulice Grodziska i mocno zatruwają środowisko. 

Jak najszybsze rozpoczęcie budowy zachodniej obwodnicy ważne jest też z innego względu. Choć burmistrz nie dopuszcza do siebie takiej myśli, to jest zagrożenie, że przeminie unijne dofinansowanie zapisane dla tej inwestycji. – Jeżeli ta inwestycja nie zaistnieje w ciągu kilku miesięcy stracimy 160 mln zł, które są zagwarantowane w środkach unijnych i mają określony czas. Jeżeli się okaże, że będzie możliwość wydania zezwolenia na budowę, a to też będzie się przeciągało to osobiście będę namawiał ludzi do demonstracji, do blokowania dróg, do wszystkich niezbędnych działań żeby wymusić przyspieszenie decyzji – podkreślał podczas wrześniowej sesji rady gminy burmistrz Grzegorz Benedykciński.

Do tematu będziemy wracać. 


Seweryn Dębiński
seweryn.debinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


Komentarze | 18

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Zakorkowany

Przez Żyrardów przechodziła DK50. Mieszkancy tez mieli dość kilometrowych korków i tabunów ciężarówek jadących dniem i nocą prez srodek miasta. Kilka - jesli nie kilkanascie- razy skutecznie zablokowali protestami ruch w okolicy i nagle prace ruszyły. Jak widać zdecydowana większość mieszkancow ma w nosie ciężarowy ruch kołowy przez srodek miasta. I tyle.

Gość

RDOŚ znowu przedłużył czas swojej decyzji do stycznia 2018.

Suweren

Niestety Pis wycofał się z ustawy o ograniczeniu kadencyjności do 2x. No i zakonserwowali komunę w terenie. PIS PO jedno zło! I gumofilce też.

Gość

Do rzepeckopodobny. Każdy kto się sprzeciwi "czerwonym układom", lub stanowi dla nich zagrożenie - ląduje przed ich sędziami. Bez tej obstawy nie byłoby tej bezkarności. W sądach jest wiele dzieci i wnuków dawnych działaczy PZPR, ZSL i służb. Ta nadzwyczajna "kasta" jest ponad prawem - trzecia i najwyższa izba parlamentu. Ich sędzia czy prokurator sam ustanawia prawa, a te które nadał ci parlament dla niego nie istnieją. Pamiętaj, że wchodząc do sądu tak naprawdę wchodzisz do "szulerni" Oczywiście nie wszyscy są skorumpowani, ale ci uczciwi są w mniejszości. Skorumpowani sędziowie i prokuratorzy niszczą własne państwo, podrywając zaufanie obywateli do własnego państwa. Wroga tzw piąta kolumna nie uczyni tyle szkód własnemu narodowi co nadzwyczajna kasta. Taka działalność doprowadziła do utraty państwa na 123 lata i ogromu ofiar poniesionych aby Polska wróciła na mapy świata - historia kołem się toczy. Życzę szczęścia przed "sądem"

Gość

Daruś i Grześ wspólną pasję mają, dlatego od lat nam po kieszeni dają

Gość

Do Gość 2017.10.13 15:31 Historia kołem się toczy , gdyż kiedyś do tego PGR-u przybywali ludzie z całego kraju znajdując tu pracę i siedlisko. Lata powojenne były trudne i związana z tym migracja . Późniejsze lata to już dominacja chłopków z PSL-u , którzy na pracy ludzi się wzbogacili i dzisiaj tworzą w nowym wydaniu swój własny PGR kosztem podatników .

Gość

Do rzepeckopodobnego Masz całkowitą rację. Jeszcze do tego repertuaru dokonań należy dodać najnowsze rondo budowane pod developera, ogromne środki pchane na osiedle w Ksiązenicach, budowa ulic w Książenicach pod developera i prywatną halę sportową, łacznik Dalekiej pod developera, oraz wspomniane już zmiany planów zagospodarowania pod developerów, ogromne środki na reklamę osoby Burmistrza, ogromne środki na promocję itp. Najwyższa pora rozliczyć tego Pana ...

Gość

Biedni sędziowie z Grodziska Maz pokazali swoje mająteczki - ale po co im tyle działek ? Każdy może sprawdzić, wystarczy wpisać np. SSO Grzegorz Fidrysiak.

rzepeckopodobny

-> Zapowiadane działania Pana Burmistrza są bardzo mocno spóźnione. Pan Benedykciński jest Burmistrzem od roku 1994. W roku 2014 w Biuletynie Wyborczym dał słowo honoru wyborcom, że Obwodnica Zachodnia zostanie wybudowana w roku 2015 - 2017. Przyspawał się do stołka i przyzwyczaił do koryta, a tu wypada honorowo podać się do dymisji. Niech się nie boi i tak "mądry inaczej elektorat" wybierze go zwykłą większością głosów. Ocal swój honor człowieku, przecież nie masz dwóch. -> Okropna żenada ze strony Burmistrza. Jak u władzy było PO-PSL albo PSL - SLD, to też rozpatrywanie wniosków we wszystkich urzędach trwało długo. Ile lat już obiecuje te obwodnice: południową, północną, zachodnią?!! Wszyscy pamiętamy kompromitację tego pana w związku z słynnym Parkiem Rozrywki??? I jeszcze.. blokada TIR-ów?! Większość TIR-ów jadących przez Grodzisk Maz. ma rozładunek w mieście po północnej stronie. Czy Burmistrz chce zakłócić działalność przedsiębiorstw, które płacą podatki w Grodzisku?!! Nonsens. A wystarczy honorowo podać się do dymisji. ZARAZ!!! -> No cóż zbliżają się wielkimi krokami wybory samorządowe. Podczas ubiegłych wyborów po raz kolejny obiecywał obwodnicę , a ponieważ do wyborów ona nie powstanie to trzeba inną propagandę rozpowszechnić. -> Benedykciński na wojnę z Dobrą Zmianą idzie. Odważnie, bo kilka działek zabudowano w mieście, a były pożydowskie. To może być ciekawy trop. Czekamy na nowelizację ustawy o Komisji Weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji w Warszawie polegającej na przyznaniu im uprawnień do weryfikacji decyzji z terenu całej Polski plus wzruszanie wyroków sądów. -> W Grodzisku padają obietnice, pojawiają się bilbordy z wizualizacjami a potem mija kilka lat i cisza. Inwestycje bil-bordowe (np. Park Piłsudskiego) - ha ha ha!! Benek z PSL był koalicyjnym partnerem PO , a wcześniej SLD, to jakoś Grodziskowi udawało się zdobyć fundusze zewnętrzne . Błonie całkiem nieźle sobie radzi i tu też pojawiają się super inwestycje. Brwinów ruszył itd. Może wolniej ale za to racjonalniej. Nie ma prawie żadnych zasług Pan Grzegorz B. w pozyskaniu inwestorów, to lokalizacja pod Warszawą sama ich napędza. Mszczonów, Żyrardów mają obwodnice miasta. -> Przy okazji zablokujmy Milanówek, żeby zgodził się na Obwodnicę Południową !!!! To sarkazm oczywiście, bo Obwodnica mogła być dawno gdyby Burmistrz Benedykciński był bardziej konsolacyjny i przystał na propozycje władz Milanówka i Brwinowa. Ale on wolał walczyć z Podkową Leśną, Milanówkiem, Błoniem bo czuł polityczne poparcie kolegi z partii PSL Adama Struzika - Marszałka Województwa Mazowieckiego. Wtedy zaprzepaszczono środki unijne i zmarnowano cenny czas. -> To się nazywa demokracja wg Benedykcińskiego .... sprzeciw się, to do pudła ... jak Łukaszenko :D -> A on ma te 160 mln na obwodnice? Nie ma decyzji. Nie ma nic na papierze z pieczątką decydenta. Pusta i czcza obietnica jakich wiele nam serwował od 1994 roku. Zwyczajne gadanie pod publikę. No i w jego urzędzie też znajdą się przykłady przewlekłego prowadzenia postępowań. -> A dlaczego do tej pory cały proces postępowania pana burmistrza nie był ujawniony? Nie chciał podpadać Struzikowi - marszałkowi z PSL ? Teraz wie , że najbliższa kadencja przed nim się oddala, a honor ma się tylko jeden. Chęć zwalenia winy braku budowy obwodnicy w terminie na Wojewodę Mazowieckiego z PIS , przyrzeczonym Wyborcom pod słowem honoru przez Burmistrza Grodziska Maz. na piśmie w kampanii samorządowej w 2014 roku, przypomnę że budowa miała być zakończona w latach 2015-2017, to i tak się asekurował pomny swoich wcześniejszych przestrzeleń co do terminów ukończenia inwestycji obiecywanych wyborcom rzekomo dzięki jego zasługom, a tak naprawdę realizowanych przez podmioty gospodarcze, nad którymi nie miał prawnych form nadzoru - musi budzić odrazę do jego osoby u samodzielnie myślących wyborców . Panie Benku coś pan robił 5/10/15/20 lat temu gdy inne obwodnice powstawały na Mazowszu?!! Wtedy nie chciał Pan kompromitować opieszałości rządzących? Dlaczego nie wpadł Pan na pomysł wcześniej, że można wnioskować do Marszałka Województwa Mazowieckiego o zakaz przejazdu dla TIR przez CENTRUM miasta?!!! Ściemniasz Pan już cale lata, ale teraz mam nieodparte przeświadczenie, że polegniesz ze swoim PR!!! -> Podpisy już raz zbierał przed wyborami samorządowymi w 2010 roku. W grodziskich szkołach też zbierano. Nawet ogłoszono ile to ludzi jest za obwodnicą. Te strachy to na lachy, gorzej jak się okaże, że to burmistrz nie dopełnił obowiązków. Pewnie tego nie napiszą. W sprawie obwodnicy nie było uczciwych konsultacji społecznych, a to jest podstawowy wymóg do pozyskania środków z UE. Trasę obwodnicy wyznaczyli bez sensu, a wariant alternatywny zataili przed mieszkańcami. Teraz robi dym i zatrudni kancelarię żeby siebie ochronić. -> Na wojnę idzie Grześ, idzie przez swoją wieś :-) Naprawdę niektórym włodarzom myli się sprawowanie władzy z panowaniem. -> Tylko rząd Dobrej Zmiany przy okazji budowy CPL/CPK planuje wybudować łącznik między A-2 i S-8, który wyeliminuje ruch tranzytowy z CENTRUM Grodziska Maz. Na władze samorządowe: miejskie, powiatowe, wojewódzkie w sprawie obwodnicy miasta nie ma co liczyć. Tych wszystkich samorządowców mądrzy wyborcy powinni wyrzucić jak zgraną talię kart. -> Pan Benedykciński rządzi w "wolnej Polsce" już tyle lat, że chyba nie zauważył, że reżim się skończył i ludzie jednak, zamiast się bać, myślą i walczą o swoje. -> Czy najlepszy Burmistrz w Polsce zapatrzył się na pana Łukaszenkę? Pogratulować TUPETU! Już raz udało mu się otumanić wyborców i w mediach zrobić z siebie obrońcę przed inwestycją 400 kV. Teraz chce powtórzyć ten manewr i zorganizować protest przeciwko TIR-om. Czysty populizm i demagogia. Dobrze pamiętamy co zrobili jego radni z podpisami mieszkańców o referendum w sprawie 400 kV - zagłosowali przeciw i wyrzucili do kosza. To mieszkańcy poświęcali swój czas chodząc po przejściach dla pieszych, jeżdżąc do urzędów i Sejmu w tej sprawie, a radni pokazali swą pogardę dla krzywdy ludzi. Czy taki Burmistrz były dyrektor PGR Książenice z radnymi KWW Ziemia Grodziska dobrze reprezentuje interesy mieszkańców? Pytanie retoryczne ... -> Mistrz nad mistrze PR i propagandy sukcesu. Nie zdziwię się jeśli mieszkańcy północnej części gminy Grodzisk Mazowiecki wywiozą tego Pana z urzędu na taczkach, jest za co. Nie ma Obwodnicy. Nie ma Wspólnego Biletu. Nie ma czystej wody w Kąpielisku Miejskim. Zaprosił inwestycję 2 x 400 kV do naszej gminy z możliwością jej rozbudowy w perspektywie do 2030 r. Nie ma Trzeciego Peronu PKP. Nie ma Drugiego Toru WKD do Grodziska Maz., a jest członkiem Rady Nadzorczej WKD. Nie ma porodówki w Grodziskim Szpitalu. Nie ma Parku Rozrywki. Nie ma Geotermii. Jest Smog. Nie ma Centrum Innowacji. Pogoń Grodzisk spadła z III ligi. Nie ma zadaszonego Deptaka. Budownictwo komunalne i socjalne leży na cztery łopatki. Nie ma Nowego Ratusza. Nie ma Bogorii od pierwszego numeru w formie cyfrowej do pobrania ze strony Centrum Kultury. Pozwala się rowerzystom łamać prawo i jeździć po chodnika w miejscach niedozwolonych. Przed każdymi wyborami tylko dużo i kolorowo obiecuje i się uaktywnia. Nie było rzetelnych konsultacji społecznych nad wariantem 'Alternatywnym'. Teraz też RDOŚ przy biernej postawie Pana starosty Grodziskiego przeprowadza protezę konsultacji społecznych. On pomaga i czyni cuda dla developerów. Wprowadził taki urbanistyczny i komunikacyjny chaos, że w mieście nie da się już poruszać bez rzucania pod nosem przekleństw. Pozwala budować gdzie popadnie, nawet na bagnach. Dla developerów zmienia się MPZP i nawet na koszt gminy budują drogi i kanalizację żeby tylko developer/inwestor był zadowolony. -> Od 23 lat przed każdymi wyborami obiecywał, że już teraz na pewno obwodnica będzie. Jego partia (PSL) była u władzy przez kilkanaście lat - a obwodnicy jak nie było tak nie ma ? Teraz łatwiej będzie mu ludzi otumaniać i podburzać, ponieważ Wojewoda Mazowiecki był w PiS, więc trzeba tej władzy rzucać kłody pod nogi. A gdzie się schował honor pana Grzegorza B.? PiS jak wyborcom obiecuje to słowa dotrzymuje. Burmistrz od 1994 roku ten sam człowiek, który obiecuje, lecz terminów i słowa honoru nie dotrzymuje. To on sprowadził do Grodziska Maz. linie najwyższych napięć 400 000 V podobnie jak Krzyżaków zaprosił Książe Mazowiecki . To Władze Gminy wywalczyły tunel dla "liliputów" pod torami kolejowymi w ulicy Bałtyckiej ? To on zrobił z ulicy Żytniej ulicę ślepą a przy normalnym tunelu mogły tamtędy jeździć TIR-y do autostrady i nie pchać się do Centrum. -> Bardzo rozrzutny jest Burmistrz Grodziska Mazowieckiego bo zatrudnia prawników w UMiG Grodzisk Mazowiecki, a dodatkowo bez potrzeby chce wynająć kancelarię prawniczą. Polacy to nie Białorusini i nie dadzą się zastraszyć. Apeluję o wysyłanie wniosków do Starosty Grodziskiego za pośrednictwem poczty elektronicznej i głosowania za wariantem 'Alternatywnym'. Wybór tego wariantu nic nie opóźni w realizacji inwestycji pt. Obwodnica Zachodnia. Bardzo dobrze ta trasa się wkomponuje w Obwodnicę Warszawy biegnąca do CPL/CPK w Stanisławowie gm. Baranów. Mail należny podpisać imieniem i nazwiskiem oraz podać miejsce zamieszkania. Koniecznie proszę żądać potwierdzenia odbioru wiadomości. -> Zapowiadana metoda przypomina mi filmy o Dzikim Zachodzie a w nich skorumpowanych szeryfów lokalnych i federalnych, bogatych sklepikarzy i pazernych właścicieli ziemskich oraz ścierwa w ludzkim ciele, którzy byli w fabule tych filmów radnymi. To niemoralnie jest tak zastraszać ludzi walczących o swoje życie przy dodatkowej ulicy Grodziska Maz. Tam ma być dopuszczony ruch maksymalnie z prędkością 50-60 km/h. Będą co chwila dojazdy do posesji. Niech wybuduje wspólnymi siłami powiatu i gminy tę ulicę jak bardzo chce , a resztę wybuduje administracja rządowa. Jest planowana Obwodnica Warszawy doprowadzająca ruch do CPL/CPK. Reasumując to jest w wielka ściema, że Burmistrz buduje nam Obwodnicę Drogową Grodziska Maz. Atmosfera życia w naszej gminie zaczyna przypominać Dziki Zachód. Najpierw zostaje pobity społecznik Pan Okurowski. Wiem, że za inną walkę, ale o samą atmosferę zastraszania społeczników się rozchodzi. Później Starosta Grodziski z art 212 k.k. wlecze po policji i prokuraturze "Sygnalistę" Andrzeja S., następnie z art 24 i 25 kodeksu cywilnego przestrasza tego administratora grupy "Powiat Grodziski b/c", a ostatnio Sekretarz Powiatu Grodziskiego Joanna Damaziak z tych samych artykułów kodeksu cywilnego zaciąga przed Sąd Okręgowy w Warszawie "Sygnalistę" Andrzeja S. - sygn. akt: IV C 478/17. Rozprawa wyznaczona na 25 października 2017 o godzinie 13:30, sala 207 - wstęp wolny. Pan Andrzej S. opiekuje się swoją mamą chorą na Alzheimera i we dwójkę żyją z jednej emerytury, która nie przekracza na rękę 1500 złotych. Jednak radni PIS w Radzie Powiatu Grodziskiego tolerują tę "parę mieszaną": Starosta - Sekretarz Powiatu za cenę diet radnych i pensji urzędniczych niektórych z nich. Wcześniej było dużo napisane słów krytycznych na PSL ale radni powiatowi z listy KW PIS nie dają nam "Dobrej Zmiany" - zadowolenia. Zanosi się, że Burmistrz zamiast podać się do dymisji i obronić honor, to woli przy pomocy kasty prawników zastraszać obywateli, którzy mają prawo wziąć udział w konsultacjach społecznych organizowanych przez Starostę Grodziskiego i RDOŚ w Warszawie. Przypominam, że nasza lokalna społeczność chociaż mocno zmanipulowana to jest w istocie za przebiegiem alternatywnym, czyli za Górami Szwedzkimi. Czy za ten wpis Pan Burmistrz poda mnie do sądu? Na zakończenie garść cytatów Redaktora strony "Ratujmy Grodzisk Mazowiecki" - post z dnia 29 września 2017 roku. 1) Wojenka pana Burmistrza -> Podejrzewamy, że mieszkańcy Grodziska i okolic już dawno stracili cierpliwość do pana Burmistrza, gdyż – jak to pan Burmistrz ujął – mieszkańcy już zaczęli żądać tej obwodnicy, a dotąd tylko oczekiwali. -> Chyba trochę się pan Burmistrz zagalopował. -> My tego nie rozumiemy od dawna. Owe 160 mln złotych na budowę obwodnicy miały przepaść już parę lat temu, ale widać nie przepadły. Mówią, że nie przepadły, bo ich w ogóle nie było. Wniosek o sfinansowanie budowy obwodnicy zachodniej znalazł się w Regionalnym Programie Operacyjnym województwa mazowieckiego na lata 2014-2020 na dalekim miejscu na liście rezerwowej. Nic nam nie wiadomo o zmianach. Ponadto wyszło na jaw, że wariant trasy alternatywnej nie był poddany konsultacjom społecznym (konsultowany był tylko wariant zasadniczy i wariant zerowy), co jest warunkiem korzystania z funduszy UE. W nowej sytuacji, gdy w związku z planami budowy CPL/CPK ma być budowana autostradowa obwodnica Warszawy, biegnąca śladem opracowanego przez grodziską gminę WARIANTU ALTERNATYWNEGO, to budowa obwodnicy zachodniej jako jednej z ulic miejskich straciła sens. Obwodnicą Grodziska Maz. będzie bowiem jednocześnie autostradowa obwodnica Warszawy, która będzie zbierała cały ruch tranzytowy.

Gość

Stosowne instytucje decyzyjne wiedzą co robią w tej sprawie. Więcej stoicyzmu.

Gość z Grodziska

To mi wygląda na próbę zastraszenia mieszkańców żeby nie korzystali z prawa, które gwarantuje im Konstytucja RP. Obywatele mają prawo do konsultacji społecznych, pisania skarg i odwołań. RDOŚ mim zdaniem celowo wprowadza opinię publiczną w błąd, że konsultacje prowadzi Starosta Grodziski ale tylko z właścicielami nieruchomości, po których ma przebiegać droga, a właściwie ulica Grodziska Maz. bo w granicach administracyjnych miasta. Otóż to jest nieprawda. Właściciele nieruchomości oraz najbliżsi właściciele nieruchomości planowanej inwestycji według dwóch wariantów przebiegu mają prawo być Stroną postępowania administracyjnego. SKORO TO JEST OBWODNICA DROGOWA GRODZISKA MAZOWIECKIEGO TO W KONSULTACJACH MOGĄ SIĘ WYPOWIEDZIEĆ WSZYSCY MIESZKAŃCY GMINY GRODZISK MAZOWIECKI ORAZ FIRMY, KTÓRYCH SAMOCHODY TERAZ JEŻDŻĄ PRZEZ GRODZISK MAZOWIECKI. MIESZKAŃCY MAJĄ PRAWO BRONIĆ WARIANTU "ALTERNATYWNEGO" BO JEST TAŃSZY, BEZPIECZNIEJSZY DLA ŚRODOWISKA NATURALNEGO, JEST W NIM MNIEJ PRZEPRAW WODNYCH, NIE ODCINA MIESZKAŃCÓW OD "GÓR SZWEDZKICH".

brwinowianin

Jeszcze "link" z YT: https://www.youtube.com/watch?v=RWJyHO_jFsk Widać że nie ma tam aż tak dużego natężenia ruchu jak w przypadku naszej podwarszawskiej aglomeracji a pomimo to zbudowano tak znakomitą obwodnicę. Dlaczego u nas nie powstają takie drogi??? Mój wniosek? - MZDW to chyba jakaś nietykalna mafijna struktura , państwo w państwie.

Gość

Brwinowianin. Gdzie ty do licha chcesz bezkolizyjne wjazdy, wiadukty i drogi ekspresowe w Mosznie?

brwinowianin

Ciekawy jestem czy burmistrz Grodziska jest w komitywie z burmisrzem Brwinowa, który OBWODNICĄ nazywa nową ulicę? Poniżej link do prawdziwej obwodnicy, u nas, w Polsce... - jest to obwodnica Nysy koło Opola: http://obwodnicanysy.pl/schemat-przebiegu I to można rzeczywiście nawać OBWODNICĄ ! Czyli mamy tu bezkolizyjne skrzyżowania, ronda, wiadukty, bezkolizyjne wyjazdy-wjazdy . Bylem- jechałem - ROBI WRAŻENIE ! Standard drogi ekspresowej, prędkość dopuszczona 120km/h

Gość

Cicho sza, to jeszcze nie czas na hasło obwodnica. Wybory za rok, hasło sztandarowe Burmistrza dzięki któremu wygrywa wybory przez 6 kadencji musi poczekać. Choć obiecuje i słowa nie dotrzymuje to wybory wygrywa.

Pytanko

czyli praktycznie mamy czy nie mamy te 160 mln na obwodnice? Czy to tylko kolejne ?bicie piany przedwyborczej

Emil

Ja myśle, że to mieszkańcy stracili już cierpliwość do wysluchiwania obietnic burmistrza na temat obwodnicy. Zmarnowal kilka ladnych lat oszczędzając marszałka ze swojej partii. Teraz chce sie wybielić?

Gość

Namawiać do blokowania nie musi.. tiry zablokują wjazdy na nowym rondzie :D