27° Środa
19 Września


Archiwum

Autobusem do pociągu za darmo

W czasie remontu podmiejskiej linii kolejowej na terenie Grodziska Mazowieckiego można zauważyć wzrost liczby samochodów parkujących w centrum miasta. Burmistrz chce rozwiązać ten problem poprzez uruchomienie dodatkowej bezpłatnej komunikacji, która dowoziłaby nawet mieszkańców sąsiednich miejscowości.

Gołym okiem widać, że w godzinach porannego szczytu komunikacyjnego, ruch samochodowy w kierunku Grodziska znacznie się zwiększył. I trudno się dziwić, bowiem to jedyna miejscowość, z której w czasie remontu linii kolejowej nr 447 odjeżdżają pociągi zatrzymujące się w Warszawie (co więcej, nie zatrzymują się na żadnej stacji po drodze). Również z tego powodu znacznie zwiększyła się ilość pojazdów pozostawianych na parkingach w centrum miasta.

Problem ten zamierza rozwiązać burmistrz. Jak wspomnieliśmy w zajawce zamierza wprowadzić bezpłatną komunikację, która kursowałaby w sposób wahadłowy. Ale najpierw trzeba będzie przeprowadzić ankiety, które wskażą z jakich miejsc dojeżdżają pasażerowie, by przesiąść się w szybki pociąg do stolicy. – Właśnie zatwierdziłem dzisiaj ankiety, które w przyszłym tygodniu będą rozdawane wszystkim zatrzymującym się u nas i przesiadającym się do pociągów, czyli krótko mówiąc pasażerom dojeżdżającym do pociągu. W tych ankietach chcemy się dowiedzieć skąd jadą i czy chcieliby żebyśmy wprowadzili bezpłatną komunikację, która zabierałaby ich prawie spod domu, lub z miejsca w pobliżu ich miejsca zamieszkania. Na tej podstawie jak się zorientujemy skąd ci ludzie dojeżdżają i o jakich godzinach przybywają, spróbujemy ogłosić przetarg, wynająć busy – mówi Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska Mazowieckiego.

Dodatkowo w miejscach przystanków autobusów gmina zamierza zorganizować parking tak, by część mieszkańców z sąsiednich miejscowości mogli do niego dojechać, jeśli będą mieli zbyt daleko. Autobusy miałyby kursować wahadłowo. – Z tych miejsc busy będą kursowały takim wahadłem, czyli jeden lub dwa w kierunku dworca. Chodzi o to, żeby osoby te nie przyjeżdżały samochodami do centrum Grodziska, żeby nie tworzył się duży problem komunikacyjny. Mówiąc prościej będzie to na wzór patentu jaki już funkcjonuje przy lotniskach. Są wytyczone miejsca, ludzie przyjeżdżają, następnie wsiadają w autobus, który dowozi ich konkretnie do samolotu – wyjaśnia Benedykciński. – Chcemy wyjść ludziom naprzeciw, żeby nie musieli stać w korkach i jednocześnie „zagracać” parkingów w centrum – dodaje.

Jak usłyszeliśmy od burmistrza, uruchomienie bezpłatnej komunikacji planowane jest na luty przyszłego roku.


Seweryn Dębiński
seweryn.debinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 10

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

Jak tam buraki, opłacony wjazd do stolicy ? Macie jakiś kwit ?

Gość

Proszę sobie nie wycierać gęby Piastowem

Gość

A rower miejski nie wystarczy ?

Gość

Gość 2017.12.07 17:13 Mieściną podwarszawską może być co najwyżej Piastów. Wy mieszkacie we wsi pod Skierniewicami.

Waldek z psl

Ten grodzisk to dziura i dziadostwo nawet I ligi nie mają nie co Pruszków.

Gość

DO Gość 2017.12.07 16:48 : W tej mieścinie podwarszawskiej wszystko kosztuje, a najwięcej kwiatki dobrodziejstwo PSL-u.

Poznaniak

Nadchodza wybory!!! Nie ganie samego pomyslu, a termin jego zgloszenia i realizacji. Remont linii kolejowej nie trwa od dzis...Mentalnie wladze sa jeszcze w poprzednim ustroju a my,wyborcy wcale nie podnosimy im poprzeczki.

Gość

To i ja mam pytanie, kiedy zaczniecie płacić za korzystanie z dobrodziejstw Warszawy ? Utrzymanie parkingów, chodników i śmietników KOSZTUJE !

Gość

To ja mam pytanie kto wobec tego zapłaci za tą darmową komunikację , podatnicy Grodziska czy podatnicy tych innych miejscowości ? Sam pomysł nie jest zły jednak efekty kosztowe powinny być znane bo samo gadanie tego Pana chcącego się pochwalić to wszyscy znamy.

Gość

Najlepiej prowadzić zakaz wjazdu do centrum. A trzeba było nie wprowadzać nieładu i nie pozwalać na budowanie osiedli developerskich gdzie popadnie, a trzeba było doprowadzić już 20 lat temu do wybudowania obwodnicy. A trzeba było zamiast wydawać pozwolenie na budowę następnych sklepów, wykupić grunt i u zbiegu ulic przy stacji SHELL wybudować rondo,albo potężne skrzyżowanie z pasami zjazdowymi a nie na Okrężnej. Taka inwestycja jest inwestycją w rozwój miasta. A co będzie za 10 -20 lat ? Tego nikt nie wie, ale zapewne to rozwiązanie poprawiłoby przepustowość przez Grodzisk. A tak dojdą następne samochody wieżdżające do tych sklepów i tworzące korki. Ale cóż, pieniądze ważniejsze niż potrzeby mieszkańców. A co bedzie jak zasiedlą blok przy WKD Nadarzyńska ? Czy ktoś myślał wydając pozwolenie na budowę ? Tam to dopiero będzie kocioł.