16° Wtorek
16 Października

Śr

Czw

Pią

Sob


Bolo Skoczylas

Sprawdzamy ranking szkół ponadgimnazjalnych

Magazyn edukacyjny „Perspektywy” opublikował tegoroczny ranking liceów i techników. Sprawdziliśmy, na których miejscach w tym zestawieniu znajdują się szkoły z naszego regionu.

W rankingu uwzględniono szkoły ponadgimnazjalne, w których maturę w maju 2017 r. zdawało przynajmniej 12 maturzystów, a wyniki średnie z j. polskiego i matematyki (przedmioty obowiązkowe) nie były mniejsze niż 0,75 średniej krajowej. Przy tworzeniu rankingu liceów pod uwagę wzięto wyniki egzaminu maturalnego z przedmiotów obowiązkowych oraz dodatkowych i sukcesy szkoły w olimpiadach. Jeśli chodzi o technika, to czwartym dodatkowym kryterium był egzamin zawodowy.

Najpierw przyjrzyjmy się szkołom ogólnokształcącym z powiatów grodziskiego i pruszkowskiego. W rankingu ogólnopolskim uwzględniono 500 najlepszych liceów. Najwyżej na liście znalazło się Społeczne Liceum Ogólnokształcące nr 5 Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Milanówku, które uplasowało się na 39. pozycji (awans w porównaniu z poprzednim rokiem o 7 oczek). Kolejna szkoła z naszego regionu to Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Pruszkowie – 218. miejsce (w minionym roku znajdowało się na 264. pozycji). Dalej na 326. miejscu znaleźliśmy Podkowiańskie Liceum Ogólnokształcące nr 60 w Podkowie Leśnej i na 351. Liceum Ogólnokształcące im. M. Dąbrowskiej w Komorowie. Stawkę zamyka Liceum Ogólnokształcące im. Tomasza Zana w Pruszkowie 451. miejscem.

Trzeba przyznać, że nasze licea wypadły bardzo dobrze! Zwłaszcza, że bardziej miarodajnym zestawieniem będzie ranking wojewódzki, a w nim milanowskie liceum zajęło aż 17. miejsce, pruszkowskie licea odpowiednio 56. dla „Kościucha” i 95. dla „Zana”, podkowiańska szkoła 76. pozycja, a komorowskie liceum na 79.

Ranking „Perspektyw” zakwalifikował na listę 300 najlepszych techników. Najwyższej spośród wszystkich tego typu szkół w naszym regionie znalazło się Technikum nr 1 w Grodzisku Mazowieckim – 168. pozycja. Natomiast na Mazowszu plasuje się na wysokiej 17. pozycji.

Jak widać najlepsze szkoły znajdują się w zasięgu ręki. Dlatego warto się zastanowić zanim zaczniecie szukać dobrego liceum np. w Warszawie. Zwłaszcza, że wybierając pobliską szkołę ponadgimnazjalną zrezygnujecie z zabierających czas dojazdów.

Szczegółowe informacje na temat rankingu znajdziecie na stronie www.perspektywy.pl.


Seweryn Dębiński
seweryn.debinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 18

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

Do gościa z 12.31 jeżeli zarzutem jest , że zestresowane "dresiarstwo" osiąga lepsze wyniki od innych , to już się pogubilem , jaka to logika ?

Mickiewicz

A prywatne liceum Mickiewicza w Piastowie? Prywatne naszego Piastowa utrzymywane z miejskich pieniędzy? Nędzni nauczyciele i niestety nędzni uczniowie.

Gość

do Gość 2018.01.12 19:36 twoje trollowanie i tak ci nic nie pomoze, w listopadzie żegnamy twojego jasia, po 20 latach ,,niedasie,,

Gość

Zan sie musi podciągnąć. To niedopuszczalne aby był za kosciuchem.

Gość

Szkół średnich w Polsce jest ponad 3500 więc miejsce w pierwszej 500 jest dobre

Gość

Dziadostwo starosty golaska

Gość

ręce precz od Zana, liceum jest debest pozdrawiam maturzystów rocznik 1998

Gość

A na którym miejscu uplasowało się brwinowskie liceum?

Gość

Kościuch zawsze był na wyższym poziomie niż Zan.

Obserwator

To 451 miejsce jest dowodem na to, że zmiana lokalowa była potrzebna! Nauka w starym gmachu była już uciążliwa 10-15 lat temu. Mówiąc o likwidacji wiadomo, że wypowiada się żenujące towarzystwo pani ex-starosty Elżbiety S., która z całą mocą próbowała zamknąć Zana a Kościucha - którego sama ukończyła, gloryfikowała jako najlepsze LO w naszej galaktyce.

WMP

A LO A.Mickiewicza nawet nie znalazło się w rankingu. Czy warto ładować w nie 15 mln zł na rozbudowę aby była tylko wylęgarnią kard nieudaczników z Naszego Piastowa ? Obecny burmistrz jest tego najlepszym przykładem z Politechniki Radomskiej wyrzucony, studia dziennikarskie nie ukończone, zaocznie załatwiony dyplom teologa. Nic dziwnego, że rozwój miasta jest na takim poziomie bo niby z czego ma być ta kreatywność, chyba tylko do grabienia kasy do siebie.

Gość

Kościuch zajął 218 miejsce, a Zan 451 miejsce. Ranking jasno pokazuje, że Zan odstaje od peletonu. Błędem była budowa nowego budynku dla Zana. Do nowego budynku trzeba było przenieść Kościucha, a Zana trzeba było zlikwidować.

Gość

Technikum w Grodzisku Maz dawniej było potęgą, ale nauczyciele radni sprzedali budynek warsztatów pod sklep. Po dawnej chwale została tylko nazwa dzięki Burmistrzowi.

Gość

Najlepsze licea w okolicy to niestety te prywatne, do państwowych trzeba jeździć do Warszawy.

Gość

LO Kościuszki w Pruszkowie to wojskowe dno. Fatalna atmosfera, brak szacunku do uczniów, zastraszanie i nauczyciele o pisowskich konotacjach. Brak pomysłu na nauczanie, na wspieranie słabszych, a rozwijanie lepszych, metody rodem z PRL, dzieciaki z nerwicami i depresją. Nie trudno strachem osiągnąć jako takie wyniki maturalne, choć 219 pozycja na 500 jest ciągle żenująca. Nie dziwne, że okoliczni uczniowie z ambicjami idą do Warszawy, a W szkole najwięcej jest tych z okolic Grodziska, dla których Warszawa jest zwyczajne za daleko. No i niestety głównie "dresiarstwo", może stąd ten wojskowy dryl.

Gość

A Mickiewicz w Piastowie ;) ?

Gość

w milanowku o poziom trudno nie jest. dostaja sie same "kujony", fakt - zdolna mlodziez i trzyma poziom. kadra ma latwa prace.

Gość

"Jak widać najlepsze szkoły znajdują się w zasięgu ręki. " 219 na 500 to "najlepsze"?!