27° Niedziela
15 Lipca


www.wosp.org.pl

Wielki finał WOŚP już w niedzielę!

14 stycznia po raz 26. zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Celem tegorocznego finału akcji jest wyrównanie szans w leczeniu noworodków. W niesienie pomocy zaangażowały się sztaby zlokalizowane w miejscowościach na mapach naszego regionu. Sprawdźcie, bo będzie się działo!

– Wybór celu Finału to każdego roku najtrudniejsza decyzja, jaką musi podjąć Zarząd naszej Fundacji. Przez cały czas napływają do nas sygnały i informacje o tym, jakie są braki w szpitalach, jakie dziedziny medycyny wymagają pilnej interwencji. Piszą do nas lekarze, personel medyczny, autorytety w świecie medycyny, ale często także pacjenci i rodzice dzieci leczonych w szpitalach. Potrzeby są ogromne, a my, wybierając temat każdej zbiórki, musimy być pewni, że przy pomyślnym wyniku Finału uda nam się postawione cele zrealizować. A to nie jest łatwe – wszyscy zwłaszcza w ostatnich dniach widzimy, z jak wieloma bolączkami boryka się dziś cały system ochrony zdrowia w Polsce – mówi  Jurek Owsiak.

Neonatologia była celem Finałów WOŚP już siedmiokrotnie. Dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy na wszystkie oddziały noworodkowe w Polsce trafiło 3,8 tys. urządzeń medycznych za kwotę blisko 122 mln zł. Rodzice najmniejszych pacjentów mogą dziś, w razie potrzeby, liczyć na gotowość do pracy 1160 inkubatorów, 367 stanowisk do resuscytacji noworodków czy 344 kardiomonitorów.

Grodzisk Mazowiecki
26. Finał WOŚP odbędzie się w Centrum Kultury przy ul. Spółdzielczej. W sali widowiskowej o godz. 11.00 rozpoczną się pokazy taneczne, później koncerty gitarowe i Jasełka pt. „Król miłości i pokoju”. Nie zabraknie też koncertów, a wystąpią: Alibi Blues, MetKa, Good Old Devil, Merge Conflict i Gorgonzola. Między wszystkimi występami prowadzone będą licytacji.

I to nie wszystko, bo w sali lustrzanej odbędzie się kurs pierwszej pomocy przygotowany przez OSP w Książenicach (godz. 11-12) oraz animacje dla dzieci, przeprowadzone przez BajOLAndię (godz. 12-14). Na placu przed Centrum Kultury pojawi się stanowisko Boruta MC Poland HCH, historyczna grupa rekonstrukcyjna „Utlagar Hirde” i wozy strażackie OSP Grodzisk Mazowiecki.

Podkowa Leśna
Jak w roku ubiegłym sztab Orkiestry tworzyć będą trzy instytucje: Zespół Szkół, Podkowiańskie Liceum Ogólnokształcące nr 60 i Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich. W ramach podkowiańskiego finału na ulicach kwestować będzie 50 wolontariuszy. Dzięki uprzejmości Warszawskiej Kolei Dojazdowej każdy wolontariusz z Podkowy Leśnej w dniu Finału, będzie miał zapewnione, bezpłatne poruszanie się kolejką WKD na trasie Podkowa Leśna Wschodnia, Podkowa Leśna Główna, Podkowa Leśna Zachodnia przez cały dzień.

Oprócz kwesty ulicznej zaplanowano kilka imprez towarzyszących w CKiO m.in. „licytację z gwiazdą” oraz koncert kompozytora i pianisty jazzowego laureata nagrody Grammy, Honorowego  Obywatela Miasta Ogrodu Podkowa Leśna – Włodka Pawlika.

Nadarzyn
Finał odbędzie się w Nadarzyńskim Ośrodku Kultury przy pl. Poniatowskiego. Start o godz. 15, licytacją! Następnie przed publicznością wystąpi orkiestra OSP Nadarzyn, później pokaz baletnic, występ dzieci z Przedszkola Niepublicznego JUPIK, śpiew w wykonaniu Weroniki Karskiej, nie zabraknie też pokazów grup tanecznych. Licytacje będą odbywać się pomiędzy wszystkimi atrakcjami.

Ponadto w programie loteria fantowa, kawa i herbata za symboliczny grosz, rejestracja dawców komórek macierzystych.

14 stycznia nadarzyńscy wolontariusze kwestować będą w pobliżu Kościoła św. Klemensa przed i po mszach o godz. 8.45, 9.15, 10.30, 12.00, 17.00, 20.00, w NOK 15.00-19.00, w Centrum Mody 11.00-15.00, na terenie stacji paliw Lukoil w Urzucie 11.00-16.00, Ptak Warsaw Expo 11.00-15.00, w siedzibie Nadarzyńskiego Ośrodka Kultury w godz. 15.00-20.00 i w Parku w Młochowie 8:45-12:00.

Piastów
Od lat Finały WOŚP organizuje tutaj Hufiec ZHP Piastów. Dlatego też na ulicach miasta z puszkami zobaczycie właśnie harcerzy, choć nie tylko. A jakie atrakcje przygotowano? W Miejskim Ośrodku Kultury przy ul. Warszawskiej będzie można wymienić książki, zbędne rzeczy, pograć w planszówki, zarejestrować się w bazie dawców szpiku czy wybrać dla siebie jakiś drobiazg na „pchlim targu”. W sali kinowej swoje występy przygotowały dzieci. Oczywiście będą też licytacje! W tym roku po raz pierwszy w historii będzie możliwość przekazywania pieniędzy za pomocą kart płatniczych – w MOK-u obecny będzie wolontariusz z terminalem.

Piastowscy strażacy ochotnicy również wyruszą z puszkami. Na placu OSP w Piastowie od 18.30 będziecie mogli rozgrzać się i upiec sobie przy ognisku kiełbaskę. Nie uciekajcie jednak zbyt szybko. Punktualnie o 20.00 na placu OSP  odbędzie się akcja „Światełko do nieba”.

Brwinów
Po raz kolejny udział w Finale weźmie też Brwinów. W tegorocznej edycji sztab będzie miał miejsce w Gminnym Ośrodku Kultury OKej przy ul. Wilsona 2, a wydarzenia i finał w hali sportowej przy ul. Moczydłowskiego 2. Wolontariusze zapewniają, że przygotowali ciekawe atrakcje i pokazy!

Ursus
W Usrusie finał WOŚP upłynie pod hasłem Wielkie Granie i Ślizganie. Impreza na lodowisku przy Sosnkowskiego 10 wystartuje o godz. 13.00. Na scenie zobaczymy: Imeo (godz. 13.00), Zespół Cameleon, Wiolinki oraz Młodzieżową Grupę Musicalową (godz. 14.15), Cleo (godz. 16.00), Exaited (godz. 17.30),Renata Dąbkowska i Dystans (godz. 19.00).

Pruszków
Sztaby, jak co roku, znajdują się aż w pięciu szkołach: Podstawowych nr 2, 8 i 10 (ul. Jasna, Obrońcow Pokoju i Pływacka), Zespole Szkół nr 1 (ul. Promyka) oraz Zespole Szkół Ogólnokształcących i Sportowych (ul. Gomulińskiego). Wielki Finał rozpocznie się o godz. 10.00 w „dwójce” przy ul. Jasnej. Do godz. 10.50 z dwoma przedstawieniami „Jarzębinka” i „Humory zimy” wystąpi Miejskie Przedszkole nr 15. Następnie można spodziewać się występów tanecznych, pokazu karate, gry na skrzypcach w wykonaniu Gai Kubik, pokazu pierwszej pomocy przedmedycznej, zespołu Super Dwójka i Przyjaciele z LO im. T. Zana oraz Orkiestry Dętej „Pruszkowianka”. Zakończenie finału zaplanowano na godz. 15.00.

Lista sztabów w naszym regionie:
Brwinów – Gminny Ośrodek Kultury, ul. Wilsona 2
Grodzisk Mazowiecki – Centrum Kultury, ul. Spółdzielcza 9
Komorów – Zespół Szkół, al. Marii Dąbrowskiej 12/20
Milanówek – Hufiec ZHP im. J. Kusocińskiego
Nadarzyn – Nadarzyński Ośrodek Kultury, pl. Poniatowskiego 42
Piastów – Hufiec ZHP Piastów, ul. Bohaterów Wolności 23
Piastów – Miejski Ośrodek Kultury, ul. Warszawska 24
Podkowa Leśna – Zespół Szkół, ul. Jana Pawła II
Pruszków – Zespół Szkół Ogólnokształcących i Sportowych, ul. Gomulińskiego 2
Pruszków – Szkoła Podstawowa nr 10, ul. Pływacka 16
Pruszków – Zespół Szkół nr 1, ul. Promyka 24/26
Pruszków – Szkoła Podstawowa nr 2, ul. Jasna 2
Pruszków – Szkoła Podstawowa nr 8, ul. Obrońców Pokoju 44


Seweryn Dębiński
seweryn.debinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 10

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Zibi55

Czy ci co tak po katolicku, z miłością hejtują Jurka podpisali by sie nazwiskiem? W sieci wielkie mordy,w rzeczwistości pisuarowe trole!

Gość

PiS przeminie a Orkiestra grać będzie dalej!!! Dobro zawsze zwycięża!!!

Gość

nie lubisz owsika, jesteś pisowcem, typowe myślenie

Gość

Dziadostwo jurka

Gość

Cwaniacy powinni przynajmniej opłacić dniówkę tym wolontariuszom za stanie na mrozie, to byłoby przynajmniej uczciwe. Sami przed finałem pobrali sobie akonto kasę a młodzież ma zasuwać na nich do tego charytatywnie. A przepraszam nie na nich a na dzieci, to świetny wytrych którym zamyka wszystkim usta, bo co dziecku nie pomożesz?

J23

Słyszalem że ojciec Rydzyk dostanie nobla z fizyki za wpływ fal radiowych na ciemną mase ...

Gość Pitek

I sępy będą krążyć...

Gość

Wiecie może czy w Grodzisku będą fajerwerki w ramach Światełka do Nieba ?

Zez

A TVPiS zapeewne przemilczy finał WOŚP a bedzie dalej wspólfinansowac ojca Rydza. A ojciec Rydzek opłakuje zapewne Antonia Smoleńdkiego no tyle dostał przelewów od rzundu a oni tak załatwili speca od bomb i wybuchów.

Gość

Jurek graj dalej, nie patrz na pisuarów