19° Czwartek
18 Października

Pią

Sob
SD

W ubiegłym roku wyłudzili 18 mln zł od seniorów

Metoda „na wnuczka” czy „na policjanta” to ciągle stosowany przez oszustów scenariusz do wyłudzania pieniędzy. Tylko w ubiegłym roku w ten sposób seniorzy stracili 18 mln zł.

Policjanci przed oszustami ostrzegają od lat. Mimo licznych kampanii seniorzy nadal padają ofiarami wyłudzeń. Osoby starsze tracą w ten sposób majątek całego życia. W naszym regionie w jednym z przypadków oszuści wyłudzili 500 tys. zł. 

W ostatnim czasie oszuści stworzyli nowy scenariusz, który stosują w rozmowach telefonicznych.
• Nieznany mężczyzna dzwoni na numer stacjonarny.
• Grozi starszej osobie uwięzieniem i żąda pieniędzy.
• Po chwili dzwoni kobieta przedstawiająca się jako policjantka.
• Pyta czy ktoś próbował telefonicznie wyłudzić pieniądze informuje, że policja już szuka oszusta.
• Kobieta prosi o przygotowanie pieniędzy i schowanie ich przy osiedlowym śmietniku lub wyrzucenie przez balkon.  
• Oszustka prosi by starsza osoba się schowała i ostrzega przed strzelaniną.

Nadal popularne są również „stare” metody. W ostatnich dniach do próby wyłudzenia doszło w Warszawie. Tu seniorka wykazała się ogromną czujnością. – Oszuści zatelefonowali do 72-letniej kobiety i podszywając się pod funkcjonariuszy policji próbowali nakłonić ją do wzięcia kredytu w kwocie 50 tys. złotych oraz przekazania sobie wszystkich pieniędzy w umówionym miejscu. Opowiedziana historia miała wzbudzić u pokrzywdzonej przekonanie, że bierze udział w policyjnej akcji wymierzonej w przestępców pracujących rzekomo w banku – informują policjanci z Komendy Stołecznej. – Kobieta, mając świadomość, że może paść ofiarą oszustów, poinformowała prawdziwych policjantów. Ci zatrzymali oszustów pod placówką bankową, pod którą miało dojść do przekazania pieniędzy. Dzięki tym działaniom 72-latka nie straciła oszczędności swojego życia – dodają.

Jak nie paść ofiarą oszustwa? Po podejrzanym telefonie warto skontaktować się z kimś z rodziny. Należy też skontaktować się z policją. Najlepiej jeśli w telefonie będziemy mieli zapisany numer do najbliższego komisariatu. Policja uruchomiła również specjalną linię dla osób które podejrzewają, że mógł do nich zatelefonować oszust podający się za „wnuczka”, „krewnego” lub „policjanta – funkcjonariusza CBŚ. Na sygnały policjanci czekają przez całą dobę pod nr 22 60 33 222.


Redkacja
kontakt@wpr24.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 5

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Zibi

Super! Że taki telefon został uruchomiony i to przez całą dobę. Popieram!

Głos

...18mln,a mówią że na emeryturze w PL się ciężko żyje ;)

Anka

Ja się kiedyś zastanawiałam jak to możliwe że ludzie nadal dają się "zrobić" ale jak patrzę na postęp w starzeniu się swoich bliskich to przestaję się dziwić. Jeszcze 10 lat temu pogonili by takiego delikwenta a teraz nie jestem już taka pewna. Tyle tylko że bać się nie muszę bo ich emerytura z budżetówki nie pozwala na oszczędności.

Gość

Przeraża mnie upośledzenie umysłowe starych ludzi, a to wlezie pod samochód, to wpadnie pod tramwaj, to da się oszukać jak ostatni kretyn

Daro

Do roboty Kołki. A nie złodziejstwo! Jakbym ich dorwał to...oj....