18° Piątek
19 Października

Sob

Archiwum

W niedzielę referendum w Baranowie

W najbliższą niedzielę mieszkańcy gminy Baranów zagłosują w lokalnym referendum w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego, czyli budowy gigantycznego lotniska na swoim terenie.

Na karcie do głosowania znajdą się dwa pytania: „Czy jesteś za lokalizacją CPK w gminie Baranów?” oraz „Czy zgadzasz się na warunki rozliczeń zaproponowane przez Rząd RP mieszkańcom gminy Baranów w związku z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego?”. Biorąc pod uwagę nastroje panujące wśród mieszkańców, spodziewana jest przytłaczająca większość odpowiedzi na „nie”. Zagadką pozostaje jednak frekwencja, czyli to, jak wiele osób weźmie udział w plebiscycie.

Zainteresowanie mieszkańców głosowaniem może okazać się kluczowe. Wiadomo już, że strona rządowa nie zamierza traktować wyników referendum jako wiążących. Jeśli jednak weźmie w nim udział większość mieszkańców gminy, będzie nieco trudniej pominąć ich głos w dalszych rozmowach o CPK.

Referendum w Baranowie rozpocznie się o godz. 7.00 w niedzielę (17 czerwca) i potrwa do godz. 21.00. Do tego momentu obowiązywać będzie cisza referendalna, czyli zakaz agitacji. Lista lokali wyborczych dostępna jest tu.

Przypomnijmy, że Centralny Port Komunikacyjny ma być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Po pierwszym etapie budowy ma obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo nawet ok. 100 mln. Lotnisko ma powstać na ok. 3 tys ha gruntów. Obiekt wraz z towarzyszącą infrastrukturą drogową i kolejową ma kosztować ok. 30-35 mld zł. Do końca 2019 r. mają trwać prace przygotowawcze, a sam port ma być budowany przez kolejne 8 lat, czyli powinien być otwarty w 2027 r. Zanim jednak się to stanie, zamieszkany teren o powierzchni 66 km kw. musi zostać wysiedlony.

Tyle oficjalnie. Nam udało się dotrzeć do schamtu przyszłego lotniska. Piszemy o nim tu.


REDAKCJA
kontakt@wpr24.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 8

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

olo

słyszałem pana Trzaskowskiego który powiedział że będziemy mieli lotnisko w Berlinie. Kto będziemy mieli bo ja Polak mam i chcę mieć w Polsce lotnisko.

jan

Lotnisko w Berlinie jest dla Niemców a ja POLAK chcę mieć swoje w Polsce ,Chopina jest już za małe i Baranów to dobra opcja.

Gość

TAK i TAK. Absolutnie. :)

Jestem ZA!!!

BRAWO RZĄD! TRZYMAM KCIUKI ZA TEN CENTRALNY PORT KOMUNIKACYJNY! DO PRZODU, DLA DOBRA POLSKI I POLAKÓW!!!

Gość

2 x TAK. Absolutnie. :)

Gość

Pewnie firmy wykonawcze ostrzą zęby na super kontrakty i to pewnie te gdzie szefowie są związani z PiS, koleina " dojna krowa" dla PiS-iorów dla tego tak się spieszą z uruchomieniem inwestycji, bo jakby się nie powiodło w wyborach to zostaną kontrakty, a jeżeli nowa władza się wycofa to zostaną do wypłaty odszkodowania za zerwanie umów, to szalbierczy pomysł z "kukułczym jajem" w tle......

Gość

45mln ludzi rocznie? Śmiech na sali!! Za chwile uruchomione zostanie lotnisko w Berlinie -jedno z największych w Europie. Z kim my chcemy rywalizować?? To lotnisko jesli powstanie będzie kolejnym niewypałem tak jak Radom. Może w końcu rząd niech się opamięta a nie będzie wydawał bezsensownie kasę w budowanie jakiś tam lotnisk !!

Marek

Lotnisko Wawa Okecie, Lotnisko Modlin, Lotnisko Łódz i jeszcze lotnisko Baranów ? i to wszystko w promieniu +_ 70 km !!!!! skandal marnotrawstwo . Nie wspomnę już o Radomiu gdzie dziennie startuje +- 1 samolot a ludzi na pełnym etacie 100 osob którzy przychodzą aby popatrzyć na swe puste biurka przez 8 godzin