29° Sobota
18 Sierpnia

Nie

SD

Uwaga na upały!

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega przed nadchodzącymi upałami. W najbliższych dniach słupki na termometrach pokażą nawet 34 stopnie Celsjusza. Tak wysokie temperatury są groźne dla dzieci, seniorów i zwierząt.

Najbliższe trzy dni będą bardzo gorące. W środę temperatura wyniesie maksymalnie 31 stopni, a w czwartek i piątek słupki na termometrach pokażą nawet 34 stopnie. Noce również będą wyjątkowo ciepłe – od 18 do 21 stopni. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla naszego regionu ostrzeżenie 2 stopnia. 

W upalne dni warto zwrócić szczególną uwagę na nasze zdrowie. Warto pamiętać o odpowiednie nawodnienie organizmu, wart raz na godzinę wypijać szklankę wody. Słodkie napoje gazowane lepiej zastąpić zwykłą wodą. Wychodząc na słońce warto pamiętać o okularach przeciwsłonecznych, nakryciu głowy i kremach z filtrem UV. Najlepiej jeśli w godzinach 11.00 – 15.00 schronilibyśmy się przed słońcem. 

​W ciągu ostatnich dwóch tygodni ratownicy medyczni odnotowali blisko 50 zgłoszeń dotyczących objawów wywołanych wysokimi temperaturami. – Zgłoszenia dotyczyły takich dolegliwości jak zaburzenia wodno-elektrolitowe, omdlenia, złe samopoczucie, udary cieplne czy ogólne osłabienie wywołane ekspozycją na słońce. W ostatnim tygodniu lipca takich zgłoszeń z powiatów grodziskiego i pruszkowskiego mieliśmy 30, natomiast w sierpniu odnotowaliśmy ich 18 – mówi nam Wojciech Jóźwiak, rzecznik prasowy Falck Medycyna. – Zmniejszenie liczby zgłoszeń wynika z kilku czynników: nasze organizmy przyzwyczajają się do upałów, a my sami wiemy kiedy powinniśmy unikać słońca. Dodatkowo ostrzeżenia medialne również sprawiają, że bardziej na siebie uważamy – dodaje. 

W upalne dni łatwo o udar słoneczny. Jakie są jego objawy? Często to bóle i zawroty głowy czy ogólne osłabienie. Nudności i wymioty również mogą wskazywać na udar słoneczny. Nadmierna pocenie się i dreszcze, duże pragnienie i podwyższona temperatura ciała to kolejne objawy udaru. Co zrobić gdy ktoś dostanie udaru? – Należy taką osobę zabrać do zacienionego i przewiewnego miejsca. Nie należy jednak zabierać osoby z udarem do pomieszczeń klimatyzowanych gdyż grozi to szokiem termicznym. Osobie z udarem należy podać coś chłodnego do picia, można stosować chłodne (ale nie z lodu!) kompresy na kark – wylicza Wojciech Diadia ratownik medyczny z Falck Medycyna. 

Najbardziej narażone są na udar słoneczny dzieci i osoby starsze. Zwracajmy więc uwagę na maluchy i seniorów. – Osoby starsze powinny pamiętać, że w porze największych upałów powinny schronić się w domu. Zakupy należy zrobić rano, a na spacer wybrać się późnym popołudniem, dy słońce nie jest już tak mocne – dodaje Diadia. 

Upały są również trudne dla naszych pupili. Pamiętajmy, by pod żadnym pozorem nie zostawiać ich w samochodach. Jeśli zwierzaki przebywają na dworze zadbajmy, o to by zawsze miały świeżą wodę. 


Redakcja
kontakt@wpr24.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 7

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Ola

kiedy gości w Polsce mój szwagier z Czarnogóry i słyszy, że u nas na 30st.C mówi się upały to wybucha śmiechem... Przecież rano jest zimno... Dojeżdżam rowerem do pracy i poranki są dość zimne, a kiedy wracam o 16 też już nie odczuwam upału...to czy warto nazywać upałami kilka godzin pomiędzy 11-15 ??? Nie sądzę !

silver

Dokarmianie gołębi czy kawek, to to samo co sypanie ziarna szczurom. To są pasożyty, z którymi wiele miast nie potrafi sobie poradzić.

Wilku

Tak, tak, trzeba się pilnować, żeby nie doszło do sytuacji jak na www. Tablice rejestracyjne. Pl patrz film "oko na Maroko" buahahahahahaha

Gość

W tym kraju kiedy temperatura spadnie ponizej 20 stopni, to zaraz 3/4 ludzi wyjmuje jesienno-zimowe kapoty i narzeka, ze jest im... zimno, po czym na informacje o temperaturach rzedy 30 stopni reaguje radosnie, bo wreszcie bedzie... cieplo. Zimno to jest jak jest mroz, a cieplo jak jest tradycyjne polskie lato (ok. 25 stopni, wietrzyk, co jakis czas popada), wiec mam nadzieje, ze ten skwar da do wiwatu milosnikom usmiechajacego sie sloneczka i przestana dramatyzowac, bo wrzesien.

Gość

beet juice reduces pressure

suchy edek

moja metoda na upały jest banalna od lat ją stosuję z ranka przed pracą polecam wypić lekko schłodzone ale nie zimne piwo a później po pracy już mocno schłodzone piwo pomaga :)

ewa

Wystawiajmy na zewnątrz wodę dla zwierząt i ptaków, choćby w starych plastikowych pojemnikach po lodach, to nic nie kosztuje.