27° Środa
19 Września


pixabay.com

Nie chcą CPK w planie zagospodarowania Mazowsza

Kolejna odsłona walki przeciw planom budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego w Baranowie i nowych linii kolejowych na terenie Jaktorowa. Gminy nie chcą aktualizacji planu zagospodarowania Mazowsza w proponowanym kształcie.

Władze Mazowsza szykują się do aktualizacji Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Mazowieckiego. To jeden z najważniejszych dokumentów planistycznych, określa charakter i warunki zabudowy dla inwestycji mogących powstać na danym terenie. Mowa w nim więc także o planach budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. A te, jak wiadomo, budzą duże kontrowersje, szczególnie w gminach na obszarze których lotnisko ma powstać.

Samorządowcy z Baranowa projekt dokumentu zaopiniowali negatywnie. Sprzeciw w tej formie jest o tyle ważny, że gdyby gmina tego nie zrobiła, prawdopodobnie straciłyby moc wszystkie argumenty na jej korzyść. – Urząd Gminy w Baranowie informuję, że opiniuję negatywnie projekt zaktualizowanego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Mazowieckiego oraz Planu Zagospodarowania Przestrzennego Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Ośrodka Wojewódzkiego Warszawy, wnioskuje o usunięcie zapisów realizujących politykę w zakresie transportu lotniczego tj. budowy lotniska ruchu międzynarodowego w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz budowę linii kolejowych przechodzących przez teren gminy Baranów – czytamy w oficjalnym piśmie.

Projekt aktualizacji Planu nie podoba się także w Jaktorowie. Tam mieszkańcy i samorządowcy protestują nie tyle przeciw samemu CPK, co przeciw powstaniu nowych linii kolejowych. 5 września minął termin składania wniosków w tym zakresie. Z możliwości wyrażenia swojego sprzeciwu tą drogą mieszkańcy licznie skorzystali. – Dostarczyliśmy 584 wnioski do Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego w Warszawie w których mieszkańcy naszej gminy i gmin ościennych wnioskują o wykreślenie z planu nowych linii kolejowych przebiegających przez tereny naszych gmin – poinformował urząd gminy w Jaktorowie.

O tym czy i w jakim zakresie uwzględnić te uwagi zdecyduje teraz Sejmik Województwa Mazowieckiego.


Ewelina Latosek
ewelina.latosek@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 22

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

Do Wilku Starszy 2018.09.16 15:20 Taka jest zgodnie z postępem /obce wam słowo/ definicja miasta, inaczej to po prostu "rozbudowana wieś". Świat w miejscu nie stoi, wy TAK !!!

Wilku Starszy

@Gosc Uwazasz, ze kazde miasto w Polsce z 60 tysiacami mieszkancow ma teatr, kino i uczelnie? Smiem watpic, ze tak jest.

Gość

@Wilku Starszy 2018.09.12 20:29 A od kiedy pruszków to miasto ? Miasta mają kina, teatry knajpy 24h, uczelnie i centra handlowe. Ty piszesz o wsi.

precz z psycholami

Tych co chcą PiS albo Donalda do gazu wysłać należy zamknąć w psychuszce na oddziale bez klamek jako niebezpiecznych dla otoczenia.

Wilku Starszy

@Robinhut Tez mnie to nurtuje. Wystarczyloby zeby samolot skrecal kilometr dalej i wtedy lecialby nad autostrada i terenami slabo zaludnionymi, a nie nad Piastowem i Pruszkowem, jednymi z najgesciej zaludnionych miast w Polsce.

Gość

TW Znak ratuj nas przed lotniskiem i przed Korwinem krulem

Robinhut

Czy redakcja WPR24 mogłaby podjąć temat uciążliwości związanych z niebezpieczeństwem (w razie awarii) oraz hałasem emitowanym przez samoloty, które lecą nad Pruszkowem? Czemu samoloty lecą nad sporym miastem a nie lecą np. nad polami czy autostradą? Przez dziesiątki lat samoloty lądowały i startowały na trasie Piaseczno/Ursynów albo Piastów/Ursus. Ludzie "gadajo", że to przez Michałowice, że ważni ludzie nie chcieli tam samolotów nad swoimi głowami. Proszę zwrócić uwagę, że startujący samolot zaraz nad Ursusem ostro skręca na Pruszków. Czemu nie leci np. nad Piastów i potem na pola, Kampinos i inne niezagospodarowane tereny?

Jest 4.20

Alimenciarz ratuj przed MorAwskim. Czaskostki ratuj przed niJakim. Ksiądz sowa ratuj przed sekta smoleńska. Owsik ratuj przed Ojcem Komentatorem. Tusq ratuj przed Kaczorem. Swetru ratuj przed Ziobrem. Borys i Kamila ratujcie przed Piotrowiczorem-Prokuratorem.

Patron

Niech ktos wreszcie z wladz zajmie sie latajacymi teraz samolotami. Lataja przez srodek miasta. Huk. W Tworkach lecza nerwice i pacjentow bedzie coraz wiecej

ola

Po co nam lotnisko jak jest w Berlinie ? ruża vof tun ,tusk ,bienkoska ratujcie Polska się rozwija kosztem waszej ojczyzny !!!!!!

PARZNIEWIANIN

Do GOŚCA 14. Popieram. A mieszkańcy Parzniewa mają dość trąbiących pociągów. PRECZ Z PRZEJADEM KOLEJOWYM NA GĄSINIE.

Gość

Chcą mieć blisko do sklepu, mieć dobre drogi, chcą aby gminy stać było na inwestycje, na opiekę medyczną, na oświatę TYLKO ZASTANÓWCIE SIĘ SKĄD NA SĄ PIENIĄDZE. MYŚLICIE ŻE SA CAŁY CZAS DUKOWANE ? OTÓŻ NIE NA TO WSZYSTKO TRZA ZAROBIĆ ,DARMO NIC NIE MA. DO SAMEGO KRUSU MIESZKAŃCOM TEJ GMINY DOPŁACAMY WSZYSCY Z NASZYCH PODATKÓW PEWNIE GRUBE MILIONY. JASNE NAJLEPIEJ JAK DADZĄ, PO CO SIĘ WYSILAĆ.

Adam

A ja chce mega lotniska! Niektórzy chyba na tych protestach chcą wjechać do rady w zbliżających się wyborach

Gość

Róża von wartburg von mercedes von diesel ratuj nas , nie chcemy lotniska

Gość

a ja nie chce, makrelo i makaronie ratuj

Gość

Czy Polak może być bogaty i nowoczesny ? Spece od gospodarki wolą lotnisko w Berlinie, dzięki temu Polacy się wzbogacą. Narodzie chcesz latać po świecie - korzystaj z lotniska w Berlinie. Radzę tych przeciwników lotniska, jako fachowców od ekonomi, wysłać na Saharę - dzięki nim szybko zniknie piasek z pustyni

brwinowianin

bo CPK powinien powstac bliżej Łodzi, gdzieś na tych bezkresnych niezagospodarowanych polach, gdzie krzyżują się obie autostrady, a ta do Warszawy powinna pierw być poszerzona o kolejny pas - TO JEST BEZWZGLĘDNY WARUNEK POWODZENIA TEJ INWESTYCJI. + inwestycja PKP

Gość

PiS i Donald do gazu! Robert ratuj!

Gość14

Mieszkańcy Pruszkowa mają dość latających samolotów nad Pruszkowem. Chcemy tak jak było do roku 2014. PO załatwiło nam na odchodne.

Gość

Donald musisz! Pogoń tą sektę smoleńską!

Gość

A ja nie chcę Okęcia Myszko Mickey ratuj!

Darek

PiS do gazu !!! Donaldu ratuj !