27° Środa
19 Września


Pixabay

Rusza sezon na grzyby. Zbieraj bezpiecznie

Dla niektórych grzybobranie już się rozpoczęło, a inni dopiero myślą o wyprawie do lasu. Chcemy przypomnieć, że spędzanie czasu na łonie natury to wspaniały pomysł, ale także odpowiedzialność. Pamiętajmy o bezpieczeństwie podczas zbierania grzybów.

Grzybiarze powinni zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza ci którzy są początkujący. Nie każdy potrafi sprawnie poruszać się po lesie i nie każdy wie jakich grzybów nie wolno zbierać. Każdego roku zdarza się, że ktoś się zgubi w lesie, albo ktoś zatruje nieodpowiednimi grzybami. Dlatego warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Przed wyjściem do lasu warto powiadomić bliskich o wyprawie oraz wskazać im najbliższą okolicę, w której będziemy przebywać. Powiedzmy im również kiedy zamierzamy wrócić do domu. Do lasu najlepiej wybierać się w towarzystwie – im więcej osób, tym lepiej. Dzieci, starsze i schorowane osoby nie powinny same wchodzić do lasu! Gdy na grzyby wybieramy się z dziećmi nie traćmy ich z oczu i nie pozwalajmy samym odchodzić zbyt daleko.

Warto też pamiętać o zabraniu latarek i elementów odblaskowych, dzięki którym w czasie zapadającego zmroku będziemy bardziej widoczni. Najlepiej jednak wybierać się do lasu o takiej porze kiedy mamy pewność, że zdążymy jeszcze przed zmrokiem wrócić do domu. W końcu grzyby zbiera się nad ranem.

Przydatny będzie telefon komórkowy z naładowaną baterią, który może okazać się pomocny w sytuacjach kryzysowych. Warto być przygotowanym na zmianę pogody, dlatego podczas leśnych spacerów nieodzowna będzie kurtka przeciwdeszczowa i odpowiednie obuwie. Kiedy nie jesteśmy pewni co do swojej orientacji w terenie lepiej nie odchodźmy zbyt daleko od drogi, w głębi lasu bardzo szybko można zgubić drogę powrotną. I ostatnia najważniejsza zasada: zbierajmy grzyby tylko jadalne, a jeśli nie mamy pewności co do rodzaju grzybów jakie zebraliśmy, po powrocie sprawdźmy je w najbliższym punkcie sanepidu.

A Wy już byliście na grzybobraniu? Zostawcie komentarz pod artykułem, a w komentarzach na facebooku wklejcie zdjęcia swoich zbiorów.


Seweryn Dębiński
seweryn.debinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 10

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

jakie grzybki polecacie dla teściowej?

Pruszkowianin

Od dekad najwiecej grzybow mozna znalezc na podmoklych terenach na Zbikowie, wlicza sie w to tez wilgotne domostwa tamze. Nie dziekujcie za te rade, miejscie jedynie oczy dookola glowy, bo na Zbikowie jak to na Zbikowie - wszedzie czai sie niebezpieczenstwo! Milego grzybobrania! :)

Głos

W tym roku to ponoć najwięcej papiezakow

Gość

gdzie niby te grzyby?to już wiecej puszek po piwie uzbieram w lesie

Gość

Gdzie jezdzicie na grzyby w okolicach Brwinowa?

Wielka prośba

Wielka prośba do grzybiarzy ŚMIECI ZABIERZCIE ZE SOBĄ!!!! Las to nie wysypisko. Im więcej śmieci w lesie tym mniej grzybów!!!

Gość

Co roku koło domu, na Papierni, wyrasta mi po kilka - kilkanaście zajączków, ale ślimaki atakują natychmiast.

Gość

W tym roku porażka. Sucho. Może jak zacznie coś padać mocniej i temperatura się utrzyma to wyskoczą.

Ewa

Byłam dziś rano, znalazłam podgrzybki, kurki i jednego szatana.

Janusz Nosacz

Pjoter! jakeś dziwne te twoje grzypki halucypki