27° Środa
19 Września


Seweryn Dębiński

Pierwsza konwencja wyborcza w Pruszkowie za nami

W piątkowy wieczór odbyła się pierwsza konwencja wyborcza w Pruszkowie, która została zorganizowana przez Komitet Wyborczy Wspólnie Pruszków Rozwijamy. Przedstawiono kandydatury na radnych oraz program stowarzyszenia.

Stowarzyszenie Wspólnie Pruszków Rozwijamy przedstawiło swojego lidera – Pawła Makucha. Następnie lider rozpoczął przedstawianie programu. Przygotowano prezentację podzieloną na części: transport, edukację, ekologię i rozwój. Niektóre z założeń to budowa i rozbudowa bezpłatnych parkingów, w tym sprzeciw dla płatnej strefy parkowania, docelowa budowa darmowego transportu miejskiego opartego na pojazdach ekologicznych.

Oprócz tego mówiono o rozwoju edukacji w stronę modernizacji, rozbudowy i docelowej budowy żłobków, przedszkoli i szkół podstawowych, a także oddzieleniu kultury od sportu. – Twór jak Centrum Kultury i Sportu nie istnieje. Tych rzeczy nie da się połączyć na szczeblu centralnym, nie da się połączyć na szczeblu lokalnym. Kultura jest kulturą, a sport sportem. Oczywiście sport ma być kulturalny. Nie tędy droga – mówił Paweł Makuch, lider KW Wspólnie Pruszków Rozwijamy.

Pomysły dotyczą ekologii to m.in. rozwiązanie problemu związanego z funkcjonowaniem MZO, rozbudowa, modernizacja i docelowe tworzenie terenów zielonych. Mówiono też o wdrożeniu programu „czyste miasto”, tutaj podano przykład dotyczący zbyt małej liczby śmietników. Wspominano również o dzisiejszym braku marketingu Pruszkowa, promowaniu miasta na szerszą skalę.

Warto też dodać, że sala budynku PSM przy ul. Hubala 5 była wypełniona w całości.


Seweryn Dębiński
seweryn.debinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 49

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

KW WPR odpada. Na listach jest pan kurzela z rodziną. SPP 2 DZIĘKUJĘMY

Ależ tak

Jan byłby ok, gdyby wyeliminował panów Kurzelę i Landowskiego - których odbieram jako lobbystów od developerki, pseudokomunikacji, elektrobusów, ścieżek rowerowych wzdłuż lokalnych uliczek, przebijania Sienkiewicza i innego zła w rozumieniu zrównoważonego rozwoju. Pan Makuch po swoim wystąpieniu jawi mi się natomiast jako hiperpopulista, którego zwyczajnie się obawiam tak jak "elektro-premiera Morawieckiego" i jego wizji za ciężkie biliony, nastawionych na politykę kreacji parytetu długu, realizowanej - jak widać po pokazie slajdów - ku uciesze światowych banków.

Do Taaaa

Co ty mowisz za brednie. Jak by tak było to by Jan nie zrobił takiego deficytu jaki jest. Niedasie to potrafi idealnie. O miasto można dbać bez zadłużania, trzeba tylko chcieć. Każdy bedzie lepszy od Jana.

Gość

Czy lepszy? Pewnie bardziej wyposzczony...

Gość

PiS ma nadal szansę na zdobycie fotela prezydenckiego w Pruszkowie. Młody Sipiera potrafi rozmawiać z ludźmi i do nich wychodzić. Ponadto trudno tu mówić o nepotyzmie skoro osoba Sipiery poddana jest wyborze mieszkańców Pruszkowa.

Gość

Pokonanie ekipy SPP i Jana Starzyńskiego jest priorytetem dla Pruszkowa. Wielka czerwona kartka należy się za sprzedawanie atrakcyjnych terenów deweloperom oraz za wybudowanie centrum kultury i sportu na terenie podmokłym i niedogodnym komunikacyjnie. Inwestycja jest w przybliżeniu trzykrotnie przepłacona i jeszcze jest jedną z makabrył roku. Gdzie tu gospodarność????

Gość

każdy kandydat będzie lepszy od NIEDASIE

m

PiS miał niepowtarzalną szansę, by zrzucić ze stołka Starzyńskiego w tym rozdaniu i przy okazji przerwać różne zależności, które siłą rzeczy musiały narosnąć przez 20 lat zajmowania urzędu przez jedną opcję polityczną. Przemawiał za tym fakt wypalenia kandydata, ledwo wygrał ze spadochroniarzem Gołosiem, człowiekiem znikąd o którym nikt wcześniej tu nie słyszał i nie miał tu żadnych zasług. Ponadto duże niezadowolenie społeczne z powodu przeciągających się inwestycji w regionie (prawie wszystko to inwestycje nie prowadzone przez miasto, więc miasto za to nie odpowiada, ale wyborcy o tym słyszeć nie chcą i za wszystko winią prezydenta). Teraz ten spadochroniarz był starostą przez 4 lata, nabrał tu doświadczenia samorządowego, poznał problemy miasta i podjął jakieś działania. Na ile jego działalność była pozytywna to sprawa mocno dyskusyjna biorąc pod uwagę np. słynne już ronda w Pruszkowie i Piastowie. W każdym razie jest to człowiek już kojarzony przez wyborcę i miał szansę na zwycięstwo. I co robi PiS? W wyniku wewnętrznych niesnasek i gierek wystawia znowu człowieka znikąd, młokosa, który znany jest tylko z tego że jest synem wojewody, co wzbudza oskarżenia o nepotyzm. Wy naprawdę nie chcecie wygrać tych wyborów i interes partii przedkładacie nad szansę na zwycięstwo.

Gość

Widzę "profesjonalne" analizy ;))) "Tym razem do kosztów fryzjera lub zakupów doliczamy koszt zmarnowanego czasu i paliwa na szukanie miejsc parkingowych". Bo to pewnie będzie pierwsza bezpłatna strefa płatnego parkowania. Pytanie, jaka jest minimalna ilość początkowych bezpłatnych minut aby kolesie zarobili na instalacji i użytkowaniu systemu. Z pewnością nie starczy na fryzjera.

@Analiza

"Wybieramy z tego co mamy, a chyba pierwszy raz mamy wybór" ......... mam wrażenie że to jak przysłowiowy wybór między dżumą a cholerą.

Gość

Makuch vs Sipiera w II rundzie to tak samo prawdopodobne jak Małysz vs Magda Gessler w KSW. Ludzie w tym mieście nie ma poważnego kontrkandydata dla Starzyńskiego... Czy to dobrze czy źle ktoś zapyta. I dobrze i źle. Dobrze, bo to nauczy pretendentow, że żeby mieć na cokolwiek szanse trzeba kilka lat popracować w samorządzie a nie wyskoczyć jako syn wojewody z receptą na wszystko czy ktoś tam od czegoś tam w Zniczu Pruszkow... Źle, bo Starzynski nie odpowiada dzień dobry, nie jest świeżą twarzą, nie jest medialny i pewnie się nigdy nie zmieni, ale lepszego póki co nie ma...

Taaa...

Obawiam się patrząc na te młode wilki prące do władzy, że po Starzyńskim nastanie era zadłużania miasta na potęgę oraz wydawania kasy dla zasady, aby wzorem starosty załapać się na nagrodę najlepszego samorządowca sponsorowaną przez lobby w dowód wdzięczności za nakręcanie koniunktury. A później będzie lokalna mała Grecja i brak kasy na kredę w szkołach. Ale będą chodniczki, latarenki i inne bezguścia... Sorry, ale taki scenarusz wróżę po ewentualnej wygranej panów Sipiery lub Makucha. No a jak jeszcze słyszę o nowych ekologicznych autobusach (to taka maszynka do tworzenia parytetu długu w samorządach z woli elektro-premiera ku uciesze światowej finansjery) to dostaję wysypki na tyłku...

Gość

do Gość 2018.09.15 19:26: po otwarciu Nowej Stacji właśnie całe centrum dopiero się zatka, że nawet te 10 km na godz. nie pojedziemy. Między innymi przez te dwa lub trzy "ronda Gołosia".

Gość

No i znowu kiepskie możliwiści wyboru, bo z jednej strony jasio kturego nikt normalny nie chce, zaś z drugiej strony młody Siepira (wiec obawy o rodzinne załatwianie spraw) czy Makuch z Wspólnie Pruszków Rozwijamy o kturym mało kto słyszał jak i o jego formacji, więc osoba narazie dość mało wiarygodna.

Z.P.

Każdy kto robi rzekome spotkania wyborcze o których nikt nie wie i na których obecni są jedynie dobrzy znajomi nie zasługuje nawet na kandydowanie a nie tylko na głosy wyborców. Podobnie jak groteskowy "kandydat" który udziela "wywiadu" pod którym nie wolno umieszczać komentarzy. To pajac. Prawdziwy kandydat oprócz programu powinien mieć odwagę wystąpić z otwartą przyłbicą, pozwolić na zadawanie trudnych pytań i odpowiedzieć na nie. Niestety, obawiam się, że takowy się nie pojawi i znowu będziemy zmuszeni wybierać pośród zgniłych owoców.

Gość

do Gość 2018.09.16 09:05 biedak, 20 lat mija rządów NIEDASIA i nie miał do tej pory czasu na to,

Gość

Jak temu Panu zależy na poprawie komunikacji, to niech zrobi te linie jak pisał Pan Martinez, a te wypierdki 1, 2, 2bis, 3, 4 itd pokasuje bo szkoda na to naszych pieniędzy.

Gość

Prezydent jak ktos nie zauwazyl inwestuje w zbikow i baki budujac chociazby nowe mieszkania. Od razu nie zamieni calego zbikowa w disneyland. Na to potrzeba czasu.

Taka uwaga

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> Masz rację, ale za szpital na Wrzesinie odpowiada starostwo którym kieruje starosta Gołoś!!!!!!!!!!!!!!

Analiza

Wybieramy z tego co mamy, a chyba pierwszy raz mamy wybór. Jan sie nie liczy, to juz pewne. Mamy jeszcze pozostałe zarejestrowane komitety tj.: narodowców patryjotow, koalicje obywatelską, PiS i Wspólnie Pruszków Rozwijamy. Tak naprawdę to wiemy na 100 %, że PiS wystawia kandydata na urzad Prezydenta naszego miasta. Co zrobią pozostali zobaczymy, ale miejskie ploteczki warto rozważyć. Narodowcy - Patrioci mowię umownie bo nazwa oficjalna jest zawiła jak dla mnie osiągną nieduży sukces, zastanawiam sie czy do rady wprowadzą chociaż jednego radnego, jesli zawalczą o prezydenturę to z podobnym skutkiem. KO w Pruszkowie to tak naprawdę koalicjant Jana, a ewentualny ich kandydat bedzie miał cel jedynie odebrać głosy innemu ewentualnemu kandydatowi z Wspólnie coś tam. Szczerze mówiąc mam nadzieje, że pan Paweł podejmie wyzwanie i wystartuje. Jak sie tak stanie to będziemy mieli ciekawą rozgrywkę miedzy PiS, a bezpartyjnymi. Starcie Paweł Makuch vs Konrad Sipiera zapowiada sie ciekawie. I ja tak obstawiam drugą turę. Dla mnie to rozdanie marzeń, bo po 20 latach następuje odmiana, powiew świeżości i młodości. Na kogo oddam swój głos ? Nie powiem, bo to jest analiza, a nie agitacja.

Gość

Z dużą ciekawością przeczytałam zarówno artykuł jak i komentarze. Ależ was boli, że ktoś miał czelność pokazać nową jakość w naszym mieście. Duże brawa dla tych młodych ludzi. Jako jedyni wyszli do mieszkańców i zrobili cos takiego jak konwencja. Nawet tym pokazali waszą małość. Z upływem czasu trzeba sie pogodzić, era Jana mija i nic tego nie zmieni. Z mojej strony duży szacunek dla tych ludzi.

Gość

Jaka jest kultura u Prezydenta Starzyńskiego jeżeli przechodzi obok kobiet starszych młodszych trzyma ręce w kieszeni i nigdy nie powiedział dzień dobry tylko przed samymi wyborami jest sympatyczny ugrzeczniony i to kochane dzień dobry gratulacje

Gość

Dlaczego wszyscy krytykują kandydatów

Gość

Ilu kandydatów jest na prezydenta Pruszkowa bo potrzebny jest świeży powiew wiatru

Szczerze?

Przez wiele lat szczerze odpowiadała mi polityka prezydenta Starzyńskiego, tak inna od stawianego za wzór Benedykcińskiego - jak dla mnie marnowacza publicznych środków nr 1. Niestety dziś Pan Starzyński nie potrafi lub nie chce poskromić swoich zastępców od wycinania drzew, lania betonu i marnowania kasy na elektrobusy. Dzisiaj nie widzę już żadnej różnicy w tffuuu polityce WOW do przodu Benedykcińskiego czy Gołosia, a Pańskiej Panie prezydencie Starzyński. Gdyby chociaż oficjalnie odciął się Pan od Kurzeli i Landowskiego i zadeklarował utrzymanie ZP jako stałej linii ZTM, ale tak się przecież nie stało. Szkoda.

Gość

"przez kierowców krążących po śródmieściu z prędkością rzędu 10 km/h w nadziei znalezienia wolnego miejsca" po otwarciu Nowej Stacji w "centrum" zrobi się nadwyżka wolnych miejsc

Gość

" Prezydentem Pruszkowa nadal pozostanie Pan mgr mec. Jan Starzyński - człowiek o wielkiej kulturze, wiedzy i doświadczeniu w samorządzie " to raczej już mokry sen. Wreszcie szambo z jego działalnosci wylało. Szczególnie traktowanie żbikowa. Może już się pakować.

Gość

Do PIS w Tworkach też macie internet?

PiS

Po co nam wybory ? Jedynym przywódcą narodu jest Nasz Pan Naczelnik Państwa Pan Prezes Jarosław Kaczyński lub ludzie przez niego wybrani. Dzięki niemu nasz kraj staje się mocarstwem.

Gość

a co za jeden ten Makuch?

Gość

A na sali większość ciekawskich z innych opcji! Konkurenci czuwają! Wiem, bo siebie widzę na zdjęciu. Nic nowego.

teresa

kąstytucja kąstytucja , ubekom zabrali emerytury kąstytucja kąstytucja

Gość

Może by tak Pęcice, Nową Wieś, Parzniew, Duchnice i Domaniew włączyć w obszar Pruszkowa? Byłaby jakaś lepsza perspektywa rozwoju.

Gość345

e, czyli znowu nic ciekawego. A tym bardziej nic ciekawego dla Żbikowa. Teraz najważniejsze sprawy to odkorkowanie Pruszkowa, zajęcie się menelami, żulami, koksami handlującymi narkotykami i agresywną młodzieżą, ochrona pozostałych terenów zielonych, połączenie ścieżek rowerowych aby dało się przejechać cały Pruszków, pomysł na remont wiaduktu. Dodatkowo po stronie Żbikowa przydałby się plac zabaw z prawdziwego zdarzenia, parking poziomowy przy wieździe do autostrady (jak jeszcze nie było parkometru przy biedronce to ludzie zostawiali tam samochody i wsiadali do jednego aby nie jeździć w jedną osobę do roboty), prawdziwa obwodnica Pruszkowa, itd. A zamiast darmowego transportu miejskiego to lepiej by podłączyli ztm na stałe,

Gość

Obszar pomiędzy ulicą Działkową, Przyszłości i Solidarności, wraz z nową stacją w Parzniewie, powinien być włączony do miasta Pruszkowa. Który kandydat zaproponuje to w swoim programie? Nie ma wątpliwości, że mieszańcy osiedla przy Działkowej (formalnie Parzniewa) bardzo mocno związani są z Pruszkowem (szkoły, przedszkola, sklepy, praca, itp).

Martinez

Z dużą uwagą przeczytałem artykuł (zakładam że rzetelny) i powiem szczerze, że takiego wysypu bzdur jeśli chodzi o program wyborczy - dawno już nie widziałem. W moim odbiorze poziomem populizmu pobito nawet Patryka Jakiego obiecującego metro, tramwaj i SKM w obszarach niskiej zabudowy jednorodzinnej. I ośmielam się twierdzić, że z racji posiadanych kwalifikacji (wykształcenia, doświadczenia i umiejętności) mam prawo do takiej oceny. Ale ad rem. Strefa płatnego parkowania jest elementem kształtowania struktury modalnej ruchu. Oczywiście strefa płatnego parkowania w Pruszkowie jest fatalnie zorganizowana - podobnie jak wszystko co w związku z transportem uczyniono w przeciągu ostatnich 25 lat (likwidacja komunikacji miejskiej ZTM, niefortunne zmiany w organizacji ruchu, nowe niebezpieczne obiekty infrastruktury drogowej, etc). Nie zmienia to jednak faktu, że właściwym kierunkiem działań powinna być reorganizacja strefy w zakresie lokalizacji, infrastruktury, a przede wszystkim taryfy dostosowanej do określonego celu. SPP może realizować w zasadzie tylko 3 cele: łupienie kierowców, poprawa rotacji, ograniczenie dostępu do centrum użytkownikom samochodów. Osobiście odrzucam dwa krańcowe cele i jestem zwolennikiem wykorzystywania strefy jako instrumentu polityki konkurencyjności miasta. W ramach tego modelu taryfa musi być progresywna z zapewnieniem bezpłatnego parkowania do 30 minut. W przypadku modeli realizujących cele 1 i 3 efekt jest zawsze taki sam - spadek atrakcyjności miasta i obrotów w handlu i usługach - bo w pierwszym przypadku na nieatrakcyjność wpływa cena powiększona o opłatę za parkowanie, a w trzecim brak możliwości dojazdu samochodem. Likwidacja strefy również przynosi spadek atrakcyjności. Tym razem do kosztów fryzjera lub zakupów doliczamy koszt zmarnowanego czasu i paliwa na szukanie miejsc parkingowych, bo rotacja w skali godzinowej spadnie praktycznie do zera. Nasuwa się więc pytanie: czy pan Paweł Makuch ma ambicję rozwalić mały pruszkowski biznes tak, aby nie robił konkurencji nowym galeriom handlowym, czy po prostu - tradycyjnie i jak przystało na polskiego samorządowca - nie bardzo się orientuje w procesach zachodzących na pograniczu planistyki miejskiej i transportu? Prawdziwą schizofrenią jest przy tym wszystkim postulat ekologicznej komunikacji miejskiej - co gorsza darmowej, czyli opłacanej nie tylko przez nabywców usługi, ale przez wszystkich podatników. Ekologiczne autobusy staną sobie więc korkach generowanych przez kierowców krążących po śródmieściu z prędkością rzędu 10 km/h w nadziei znalezienia wolnego miejsca, skutkiem czego większość pasażerów zrezygnuje po czasie z tej usługi, bo jeśli tkwić w korku, to wygodniej siedząc we własnym aucie niż stojąc w niewygodnym autobusie hybrydowym lub elektrycznym (czy Pan Makuch widział taki autobus od środka?) No więc pytanie numer dwa: chodzi o poprawę komunikacji (w co wątpię) czy o zrobienie dobrze producentowi taboru ku uciesze premiera-lobbysty na koszt podatnika? No i na koniec wisienka na ten torcik populizmu: rozbudowa parkingów przy jednoczesnej rozbudowie terenów zielonych...

Gość

Spójnie, profesjonalnie i konkretnie! Bez obiecywania gruszek na wierzbie. Powiało świeżością, której od dawna w naszym mieście brakuje!

Gość

Następny PIS. Wszystko za darmo.

Gość

Żadnych konkretów nadal. Zero programu, tylko populistyczne hasełka. „Problem MZO da się załatwić” i tyle. Panie Pawle Makuch - proszę o konkret.

Gość

A dlaczego sala psm a nie ckis panie makuch? Kasy brak na cos wiekszego? Czy rodzina i znajomi to zbyt mala.grupa? nastepny populista.

Gość

Nudy na pudy a na sali dziadki pana Pawła.

Gość

Mam pytanie czy pan zapłacił za wynajęcie sali PAM.Na sali panie red.było nudno jak też sami znajomi kandydata wraz z rodzinami.

Gość

ciekawe z jaką partią się dogadał pan Makuch, tam to dopiero są układziki

Gościu

''Warto też dodać, że sala budynku PSM przy ul. Hubala 5 była wypełniona w całości.'' A przez kogo wypełniona ? Swoimi ? No bo skąd "postronny" miał wiedzieć ? To przypomina pisowskie hucpy. Tak czy owak: byle nie ten szczeniak któremu tatuś załatwił wywiad. Wywiad z nikim.

Piastowianka

A jakie pomysły dla gmin podlegającym pod powiat? Ciekawe...

MOP

Jak ktoś jest mierny, miernym pozostanie i na nic sianie jadem , a Prezydentem Pruszkowa nadal pozostanie Pan mgr mec. Jan Starzyński - człowiek o wielkiej kulturze, wiedzy i doświadczeniu w samorządzie .

Gość

Dlaczego nie można było dodawać komentarza pod wywiadem z panem Sipiera?

Gość

No dobrze, ale gdzie były informacje o tej konwencji? Czy nie dało się poinformować wcześniej zamiast po fakcie? Chętnie bym się wybrał bo nie znam i w ogóle pierwsze słyszę o tych ludziach i ich stowarzyszeniu.

Gość

Promowanie miasta,szpital bez lekarzy! Chirurgię mają zamknąć, juz pół miasta huczy, nie ma komu pracować dzięki rządom dyrekcji,brawo Pruszków!