16° Wtorek
16 Października

Śr

Czw

Pią

Sob


Ewelina Latosek

CPK zagrożeniem dla Milanówka? Burzliwe spotkanie z mieszkańcami

Kilka dni temu burmistrz Milanówka Wiesława Kwiatkowska zaalarmowała, że plany budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego mogą być zagrożeniem dla miasta-ogrodu. Na te zarzuty odpowiadali dziś podczas spotkania z mieszkańcami: kandydat PiS na burmistrza Marcin Tylczyński i Marcel Klinowski, członek rządowego zespołu ds budowy CPK.

Centralny Port Komunikacyjny ma powstać m.in. na terenie gminy Baranów (a także Teresin i Wiskitki). To bliskie, choć nie bezpośrednie sąsiedztwo Milanówka. Pojawiły się jednak obawy, że znacząco wpłynie na życie miasta-ogrodu, a sam Milanówek stanie się zapleczem „największego placu budowy w Europie”.

Zarzuty m.in. o takiej treści padły kilka dni temu w filmie nagranym przez Wiesławę Kwiatkowską i umieszczonym w mediach społecznościowych.
W reakcji na zarzuty burmistrz Kwiatkowskiej w poniedziałkowe południe odbyło się spotkanie na temat CPK zorganizowane przez kandydata PiS na burmistrza Milanówka, Marcina Tylczyńskiego. Zaproszono na nie Marcela Klinowskiego, członka rządowego zespołu ds budowy CPK. Mimo, że spotkanie zorganizowano niemal z dnia na dzień, sala Starego Kina wypełniła się po brzegi.

Nie zabrakło burmistrz Kwiatkowskiej, która poprosiła o głos jeszcze przed rozpoczęciem prezentacji przygotowanej przez organizatorów. – Milanówek od zawsze to miasto-ogród, letnisko. Dlatego tu mieszkamy. Ludzie wybierają to miejsce do mieszkania, bo z zatłoczonego miasta chcą wrócić do ciszy i spokoju. W odległości 10 kilometrów w linii prostej od Milanówka, na centralnym lotnisku rocznie będzie lądowało 40 mln osób. Przy takich liczbach te samoloty gdzieś muszą czekać na lądowanie. Będą krążyły nad Milanówkiem. Jeśli lądowanie ma być co minutę, łatwo sobie wyobrazić ile ich będzie – zaznaczyła burmistrz. – Ponad 50 proc budżetu Milanówka to wpływy z podatków. Jak zakłócicie ciszę i spokój, mieszkańcy będą się stąd wyprowadzać – dodała.

Jej wystąpienie skomentował Marcin Tylczyński, który zapytał „gdzie pani burmistrz była, kiedy ten projekt funkcjonował i odbywały się spotkania na ten temat”. Ta wymiana zdań spotkała się z żywiołową reakcją zebranych na sali mieszkańców. Jedni wykrzykiwali „nie kłam człowieku” w kierunku kandydata PiS, inni skandowali „brud na ulicach” odnosząc się do aktywności urzędującej burmistrz.

Tak nerwowa atmosfera panowała do samego końca spotkania. A czego dowiedzieliśmy się od przedstawiciela rządowego zespołu? M.in. że Milanówek nie znajdzie się na żadnej ścieżce podejścia samolotów do lądowania na CPK. Samoloty w tej okolicy będą latać na wysokości około 1 kilometra, co ma nie powodować większego hałasu niż obecnie wywołują rejsy kierowane na Okęcie.

Te zapewnienia część zebranych na sali osób przyjęła jako niewiarygodne. – Czy pan wierzy w to, co pan mówi? – dało się słyszeć wśród reakcji. – To nie jest kwestia wiary, tylko analiz. W żadnym z przygotowanych wariantów pasy startowe nie są skierowane w stronę Milanówka – zaznaczył Marcel Klinowski.

Niepokoju mieszkańców nie uspokoiły informacje o tym, że docelowo CPK w ciągu doby będzie przyjmowało 2000 samolotów. Dla porównania „moc” Okęcia to 600 samolotów, Modlina 66...

Na koniec do wpływu centralnego lotniska na Milanówek odniósł się Marcin Tylczyński. – W kierunku Milanówka nie będzie prowadzonych pasów. Takiej sytuacji nie będzie – zapewnił. Na prośbę z sali o przedstawienie ich możliwych lokalizacji, odpowiedział jednak, że na razie jest na to za wcześnie...


Ewelina Latosek
ewelina.latosek@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 25

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Zet

Mieszkam w Podkowie, jak starty odbywają sie na północ, to samoloty kręca nad Podkową na niskich pułapach. Po 23 jest ich cala seria: Tel Aviv Kijów jakies Azje itd. Nie pisząc o czarterach. W czym niby CPK ma być gorsze??

Gość

Do mieszkańców Milanówka! zabarykadujcie Warszawską przy biedronkach. Na tory kolejowe połóżcie w poprzek kłody drewna a A2 przegrodzcie kanałem. Wtedy będziecie mieli spokój. A do wasze miasto będzie omijane z daleka i wysmiewane gdzie tylko się da.

Gość

Dlaczego to spotkanie odbyło się w ciągu dnia i nie było ogólnie informacji o jego organizacji . Wszyscy kandydaci bali się pospolitego ruszenia. Proszę popatrzeć na te zdjęcia pustka ... taka garstka ludzi ?

Gość

Pani Wiesławo, jestem mieszkańcem Milanówka. Ma Pani czelność zabierać jakikolwiek głos w sprawach Milanówka? A gdzie Pani była przez cztery lata? Miasto ogród??? Raczej syf, kiła i mogiła. Nic Pani nie zrobiła przez te lata, a miasto jest w ruinie. Proszę się rozejrzeć po sąsiadujących miastach. Brwinów, Grodzisk... Niech Pani sobie może już da spokój z tym kandydowaniem.

lennox

Gościu111 - czyli, wg ciebie, przelatujący nad Pruszkowem samolot robi mniejszy hałas niż moja kosiarka do trawy (90 dB) ? A może to inne decybele ?

none

@Gość111: Piszesz, że natężenie dźwięku ma być 60-70dB. To tyle, co nasilony hałas uliczny, odkurzacz czy metro. Wątpię, by mieszkańcy Milanówka zgodzili się, żeby w przyszłości mieć za oknami metro czy Marszałkowską. Nie po to mieszkają poza Warszawą.

Gość111

Jak czytam wypociny niektóry o CPK to mnie krew zalewa. TO SPECUSTAWA. To lotnisko powstanie, ale przecież nie dziś i nie jutro tylko za 10-15 lat - na chwilę obecną są takie założenia. Ile ludzi w między czasie zarobi na życie to już nie jest ważne? Piszecie o spalinach i środowisku, szkoda, że nikt o środowisku nie pisał jak jaśniewielmożna pani burmistrz wycinała drzewa w Milanówku. Skala hałasu nad Milanówkiem też ma nie być jakaś ogromna bo w granicy 60-70db. Startujący samolot ma 120db. Także myślę, że żaden mieszkaniec oddalony od lotniska nie zwróci na to uwagi.

BrwinowskajaPrawda

@11:45__A czytasz uważnie do końca , czy masz z tym problem? Bo nasza redakcja napisała, że to się działo w NIEMCZECH - W TYM ROKU ! A Niemcy to przecież wzór demokracji dla Ciebie prawda ?

z brw

W ZSRR ususzono Jezioro Aralskie, bo "ambicje ogółu" przy plantacji bawełny były ważniejsze niż "oczywista pomyłka natury". Huk, że zniszczono rybołówstwo, mieszkańcy chorują na pylice płuc, a dookoła rozrosła się pustynia. Ważne, co chciała władza. Ja jestem przeciwny temu lotnisku w Baranowie w całości. Nie oszukujmy się - ewidentnie straci rolnictwo, krajobrazy które znamy z tamtych okolic, a najbliższe miejscowości będą doświadczały wątpliwej przyjemności z takiego sąsiedztwa. A propos "tworzenia miejsc pracy" - w Radomiu zrobiono lotnisko, słyszałem że podobno raz na dobę można stamtąd dolecieć do Tallina, pozdrawiam

Gość

@ BrwinowskajaPrawda Co ty za brednie wypisujesz... , uważasz że słusznym pomysłem jest wysyłanie wojska, strzelanie do ludzi protestujących lub broniących swoich praw. Takie coś mieliśmy właśnie za komuny, w Polsce na Węgrzech czy w Czechosłowacji. Z tym walczyły starsze pokolenia, z tą komuną. A ty to popierasz?

Gość

Ten "kandydat" z pisu nie wie co mówi , a mówi to co mu "stetryczały prezes" karze

Kononowicz Krzysztof

Szanowne Państwo, Kochani Moi. Zgłaszam swoją kandydaturę na Burmistrza Milanówka i obiecuje zlikwidować samoloty, narkotyki i alkohol. Nie bedzie niczego, ale naprawdę ludzie będą. Dziękuję Państwu i proszę na mnie głosować, bo to co obiecałem to ja uczynie.

BrwinowskajaPrawda

...ja nie rozumiem dlaczego tak bardzo poruszane są kwestie tego lotniska. Ja np. uwielbiam spoglądać ku górze i oglądać samoloty. Niestety w Brwinowie lecą jeszcze zbyt wysoko i już słabo je widać. Swego czasu lubiłem nawet fotografować co ciekawsze samoloty przelatujące nad Brwinowem. Najwieksze maszyny na ogól EMIRATES, czy QATAR robią mega wrażenie. Teraz niestety okazuje się , że brwinowianie już nie będą mogli cieszyć się nisko przelatującymi samolotami jesli faktycznie wypali ten projekt CPK.

Gość

Sami fachowcy od lotnictwa.

Gość

Zawsze komuś coś będzie nie pasować.Naprawdę milanowiacy powiadam wam,inni mają dużo gorzej a u was też wcale nie jest tak super jak wam się wydaje.

Irek

Mówienie, że jakieś miasto nie jest na "ścieżce pasa startowego" czy do lądowania to mydlenie ludziom oczu bo np. Pruszków też nie jest na ścieżce pasa startowego, ale samoloty przecież nie lecą cały czas prosto tylko gdzieś zakręcają i tak w odległości 10,5 km w linii prostej od pasa startowego na Okęciu zakręcają nad Pruszkowem i jest taki huk, że makabra...zatem gadanie że pas startowy jest skierowany w inną stronę to totalne bzdury... Powiem brzydko: przesrane będą mieć wszyscy w promieniu ~15 km od tego Baranowa, a Grodzisk i Błonie oraz Żyrardów i Wiskitki to myślę, że w perspektywie 10 lat od uruchomienia tego lotniska będą miastami wybitnie przemysłowymi. Jeśli ktoś spojrzy na plany położenia pasów startowych to zobaczy, że: pasy są położone w linii zach-wsch, a dominujące kierunki wiatrów w tym rejonie to zachód i południowy zachód czyli samoloty zawsze lądują i startują pod wiatr, zatem dominującym kierunkiem z którego będą podchodzić do lądowania są Wiskitki i Żyrardów, a startować będą w kierunku...Błonie i znowu Pruszków, który leży w linii prostej ok. 12,5 km. Zatem gdzieś nad Błoniami i Milanówkiem samoloty zaczną gdzieś skręcać i cały czas na pełnej mocy silników...Jeśli się mylę i moje wnioski są błędne to proszę o właściwą diagnozę. Z poważaniem

Gość

Jeśli chodzi CPL to nikt nie mówi o plusach. A czy czasem nie potrzebujemy uczciwego bilansu?

Gość

Po komuniścí szaleją. Chcą władzy i kasy. Czasy zmieniają się. Trzeba się dzielić, dbać o ludzi i wykazać się. Globalizacja i postęp techniczny są źródłem wiedzy, marzeń i oczekiwań. Sprostać tym zadaniom jest coraz trudniej. Kto to zrozumie ten wygra. Stara nomenklatura na emeryture. Stare komuchy niech dadzą sobie siana. Synowie, wnuczki to nasz czas.

lennox

Nie jestem z Milanówka. Myślę jednak, że ten "brud na ulicach" jest mniej uciążliwy niż samoloty nad głową. Wysokość 1 km to żaden argument, nad Pruszkowem jest właśnie tyle i co, cichutko jest ? Dlaczego mowa tylko o lądowaniach ? A starty ? Nad Pruszkowem też nie latały, a latają. I żaden pas na Okęciu nie jest skierowany w stronę Pruszkowa... Ciemnotę ludziom wciskają i mają rację ci, co w to nie wierzą. Bo PiS to stan umysłu.

Kosinski

@7:29_ mówisz właśnie o poprzednikach POpaprańcach, złodziejach , donosicielach, antypolakach, ubekach, komunistach...i możnaby tak długo

Gość

Precz z pomysłami PiS, oni kłamią na każdym kroku, mówią co im ślina na język przyniesie aby tylko utrzymać przy dojnym korycie. Precz z prymitywnymi reprezentantami niby "dobrej zmiany" a w rzeczywistości zgrają życiowych nieudaczników żerujących na naiwności ludzi, sami wszystko grabią do siebie a pozostałym tylko ochłapy z pańskiego stołu i recydywa komuny.

KochamMilanówek

A skąd ten Pan Marcin Tyczyński się wziął. Pewnie też przybył do Milanówka za ciszą i spokojem.

BrwinowskajaPrawda

gdzie Milanówek, a gdzie CPK :) - LITOŚCI ! A poza tym to nie dzielmy ludzi w Polsce na tych "lepszych"....i gorszych ! Nie widzę tu żadnej różnicy pomiędzy mieszkańcami Milanówka, a mieszkańcami np. Wiskitek ! Liczy się DOBRO OGÓŁU , a nie protestującej jednostki ! Proszę zobaczcie sobie jak niemcy rozprawili się z protestującymi w ochronie lasów , kiedy to rząd postanowił wydobycie węgla w tym regionie ! - WKROCZYLI Z WOJSKIEM, NIE WIEM CZY KOGOŚ NAWET NIE ZABITO ? Dlatego uważam że ważniejsze są nowe miejsca pracy i wzrost gospodarczy animozje mieszkańców Milanówka ...

Pilot

Ścieżka podejścia będzie szła (przy obecnych komunikatach) w linii Baranów-Grodzisk. I to Grodzisk będzie miał największy problem z hałasem i spalinami. Aż dziwne że ludzie nie protestują właśnie tam. To w pierwszym etapie, bo w drugim etapie zostanie uruchomiony pas równoległy R i wtedy ścieżka podejścia będzie dokładnie nad Milanówkiem. Nad Milanówkiem nie będzie też różowo z jednym pasem bo samoloty będą na wysokości ok. 700-800 m. Na wysokości ok. 1 km jak teraz opowiadają zwolennicy CPK to są w odległości ok. 15 km od progu pasa. Nad Grodziskiem będą na wysokości ok. 400-500 m.

Gość

Każdy chce iść do nieba ale nikt nie chce umierać ...