16° Wtorek
16 Października

Śr

Czw

Pią

Sob


pixabay.com

Przyszła jesień, wrócił smog

Wraz z nadejściem chłodniejszych pogorszyła się jakość powietrza. Smog pojawia się w naszym regionie późnym popołudniem i nad ranem.

Problemy ze smogim powracają. Odczyty ze stacji pomiarowych ponownie wskazują na przekroczenie  zawartości pyłu PM2,5 i PM10 w powietrzu. W samym tylko Pruszkowie normy zanieczyszczeń zostały przekroczone w przypadku PM2,5 o prawie 200 proc., a pyłu PM10 o 150 proc. 

Jak chronić się przed smogiem? Zaleca się unikanie lub ograniczenie do minimum czasu przebywania na powietrzu, zwłaszcza przez kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze oraz przez osoby z astmą, chorobami alergicznymi skóry, oczu i chorobami krążenia. Należy unikać dużych wysiłków fizycznych na otwartym powietrzu i zaniechać palenia papierosów. W przypadku pogorszenia stanu zdrowia należy skontaktować się z lekarzem

Poniżej zamieszczamy odczyt z jednego z czujników umieszczonego w pobliżu centrum Pruszkowa.

 

Pełna mapa czujników jest dostępna tutaj.


Anna Zwolińska
anna.zwolinska@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 34

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

Tyle lat była cisza i nagle od dwóch lat zaczęła się smogowa propaganda. Wiadomo że chodzi o to że stoją za tym cwaniaki które chcą wcisnąć swoje kijowe piece gazowe które są drogie w montażu ale też drogie w eksploatacji i śmieci w nim nie spalisz jak w tradycyjnym Od lat się śmieciami paliło i palić się będzie, dlaczego nie zorganizuje się jakiejś akcji wymiany pieców na preferencyjnych warunkach na piece podwójnego spalania, do takiego to wrzucisz wszystko czy to papier, czy stare kalosze czy oponę, a i tak dym z komina leci idealnie biały, po prostu cały szajs spali się w pierwszej komorze i żaden syf nie dostaje się od atmosfery

Gość

Gdyby miasto nie zmarnowało pieniędzy na nikomu nie potrzebne hałaśliwe imprezy i koncerty, to starczyłoby i na dofinansowanie opału i wymianę piecy.

STOP SPALANIU SYFOM!

Gdzie i jak zglaszać, że w danej gminie, gdzie jest prowadzona działalność palą syfem. Bo nie ma sensu w gminie... Czy ktoś gmine może skontrolować, czy i co lub dlaczego nic dana gmina w tym temacie nie robi? Kto odpowiada za stan powietrza w gminie i co zrobić, by ktoś nie spalał syfem? Dziękuje z góry za wpisy w tym temacie

Wilku Starszy

@lennox Tak, wegiel nie moze za bardzo popielic. Ale prawie kazdy piec sie nadaje do palenia od gory, najgorszy kopciuch. Mozna palic od gory we wszelakich kominkach, kozach, piecach kuchennych. Tylko w piecach dolno-gornego spalania jest to problem. A wg badan emisja zanieczyszczen nizsza do 50%, bo dopalasz paliwo, ktore w innym przypadku wylatuje przez komin jako czarny gesty dym. Wiec nie dosc ze czysciej, to wieksza wydajnosc spalania, zatem oszczednosc na opale.

Gość

Trzeba pamiętać, że ochrona środowiska obejmuje nie tylko ochronę przed zanieczyszczaniem powietrza ale i przed hałasem. Władze miasta nie dbają ani o jedno ani o drugie. Co więcej, jeśli chodzi o hałas to sami go emitują i za nic mają normy prawa. Jeśli wydały tyle milionów na tak nowoczesny projekt jak Centrum Kultury i Sportu, to dlaczego nie zabezpieczyły go akustycznie tak by nie przeszkadzał ludziom mieszkającym po drugiej stronie parku?

Piastowianka

W Piastowie na ul. Regulskiej gdzie sprzedają płyty spalają resztki po tych płytach i wszystko idzie kominem a mieszkańcy i przechodnie to wdychają! TAM NIE IDZIE TAMTĘDY CHODZIĆ!!! CO Z TYM NALEŻY ZROBIĆ?

lennox

Wilku Starszy, szanuję Twoją troskę o środowisko ale, niestety, nie w każdym urządzeniu, ze względu na jego konstrukcję a także sortyment używanego opału da się palić od góry, więc to nie takie proste. Dobrze jednak, że zwróciłeś na to uwagę. Poza tym, baaardzo trudno dziś na rynku, w kraju, który "węglem stoi" o węgiel dobrej jakości. Ale to temat na inne opowiadanie.

Gość

Kto nie oddaje śmieci ten nimi pali albo wywozi do lasu,proste.

BrwinowskajaPrawda

w Brwinowie jest organizowane spotaknie z mieszkańcami ( poniedziałek sala gimnastyczna SP nr.1 ) w sprawie programu rządowego PIS dotyczące dofinansowania wymiany pieców w walce ze smogiem. Sprawa jest o tyle poruszjąca, że plakaty informujące o tym są rozwieszone w całym mieście od kilku tygodni, a spotkanie i miejsce ustalono z urzędem miasta Brwinów . Jednak wczoraj na łamach "BRWINÓW WSPÓLNE SPRAWY" doczytałem się iż urząd miasta Brwinów o sprawie nic nie wie :))) !? - i tu wychodzi ta cała apolityczność obecnych władz Brwinowa :) - czyli walkaaaa z opozycją totalna .....no bo jest to program rządowy PIS-U ??? Mamy tu kolejny dowód na to że FB_BRWINOW WSPÓLNE SPRAWY walczy z PISEM i blokuje wszystkich, którzy ośmielają się krytykować obecne władze Brwinowa, CZYLI - tzw. WSPÓLNE DOPBRO.

Gość

zanieczyszczenie z komunikacji to pikuś w porównaniu z tzw. niska emisją z kominów. komunikacja od wielu lat wprowadza ograniczenia, a z kominami w Polsce prze 30 lat NIE ROBIONO NIC. ANI CENTRALNIE, ANI LOKALNIE

Gość99

To sie musi skonczyc!

Gość

zaleca się jeżdzić komunikacją miejską, a czy ktoś zauważył jak kopcą te stare autobusy na ropę, kiedyś za takim jechałam, myślałam,że się uduszę , czarna chmura z wydechu

Mający dobry węch

A w Parzniewie w oklicy ul.Głównej od skrzyżowania z ul.Rzeczną w strone torów kolejowych smog jest cały rok.Szczególnie śmierdzi wieczorami, towarzystwo grzeje sobie wodę do kapieli ruskim tanim węglem i mokrym drewnem. Czasami na początku emisji spalin czuć palony plastyk-chyba nie kupują gazet.

Gość

Bezwzględnie należy wprowadzić stan ,,wyjątkowo-wojeny"!!!

Gość

Ja już kupiłem 3 tony i będe kopcił koło galerj zapraszam na nowego smoga bo niechce nikt stalowej remątowac

Wyborca

Ludzie palą drzewem z odzysku(malowane,płyty, itp.)radni nic nie robili a mieszkają obok swoich sąsiadów którzy zwozili całe lato na podwórka ten syf. Na mojej ul. na ok. 30 domów 4 miało ten syf na podwórkach. Radnych widziałem na spacerach czy rowerach i żaden nie zgłosił problemu ani nie zwrócił uwagi i nie zaproponował dopłaty lub pomocy w wymianie lub podłączeniu gazu do budynku. W PRZED WYBORAMI TO GĘBY MAJĄ PEŁNE OBIETNIC. LUDZIE POSTAWMY NA MŁODYCH 40 +. TYCH 70 LATKÓW NIE WYBIERAJCIE BO SZKODA TYLKO WASZEGO GŁOSU.

Gość

Niee da się polityka Jana !Co roku można było wymieniać piece . Opieka społeczna może dofinansować gaz zamiast węgla -pomysłów jest wiele...tylko trzeba CHCIEĆ

Gość

@grabarz - to nie o rzęchy tu chodzi - kłania się czytanie ze zrozumieniem...

Gość

Pod domem fura za grubą kasę, w piecu śmiecie, w głowie sieczka. Tacy ludzie najczęściej nas trują.

Gość

@inzynier - o budzecie to Starzynski mowil, takie male sprostowanie. Reszta - pelna zgodnosc

Jarsson

To co dzis rano generowała z kominów Komorowska 9 to woła o pomste do nieba. I całość "produkcji" pięknie otulała osiedle Przy Pałacu.

Wilku

do grabarza: ty śmierdziuchu! od przyjezdnych to się odwal bo dzięki nim to miasto dobrze prosperuje. Przyjechali, kuili tu mieszknia, pracują w stolicy, dobrze zarabiają, odprowadzają podatki w tym mieście! ty swoją nędzną robotą myciem kibli ile pożytku robisz dla tego miasta??? co z twoich marnych paru groszy śmierdzielu??? co, zżera cie zazdrość jak widzisz przyjezdnych w extra nowych furach z salonu???

Gość

Wszystko zależy od kultury ludzi którzy byle G.......no wrzucają do pieca.

RodowityPruszkowiani

Na samej komorowskiej z mieszkan komunalnych leci chmura nie do wytrzymania. Podobnie jak na olowkowej. A miasto nic z tym nie robi.

lowi

w zeszłym roku poskarżyłem się do S na sąsiada palącego jakimiś wynalazkami, tak, że dym był tłusty i miał wszystkie kolory tęczy. Usłyszałem - Panie to nie takie proste, trzeba ekspertyzę pieca, próbki ze ścianek i takie tam. Niedasie.

Rodowity Janusz

Na szczęście problem smogu nie dotyczy Pruszkowa, który od przeszło 20lat ma najczystsze powietrze bo nasz Pan Magyster samen jeden własnymy ręcamy powymieniał wszystkie piece

Gość

Dlatego obecnym maluczkim ludziom udającym, że rządzą powiedzmy NIE. CKiS.....Trumna czarna. Centrum Kurzeli i Starzyńskiego? Chyba dość!!!!! Wybudowali coś co nie ma miejsca...tor kolarski w Pruszkowie, który słynął z innych sportów. Do tego powiązania z PSM ( wiadomo o kogo chodzi ). Za mniejsze pieniądze buduje się infrastrukturę w Pruszkowie. Wiadukt, który istnieje od zawsze dla mnie...około 40 mln bardzo potrzebny,

Gość

Jan miał 20 lat na podłączenie budynków do sieci ciepłowniczej.

Wilku Starszy

Kto nie chce/nie stac go na zmiane pieca, a chce zmniejszyc emisje pylow, niech zainteresuje sie rozpalaniem ognia metoda od gory. Oszczednosc na opale do 30% i mniejsza emisja zanieczyszczen. Sprawdzcie sobie strone czysteogrzewanie.pl

grabarz

Zaleca się jeżdżenie rzęchami, które szwagier wyklepał, po pięknych miastach Radomiu, Ciechanowie i Lublinie.

Inżynier

A jak przed smogiem chroni nas miasto? Ile w budynków miejskich w tym lokali kwaterunkowych/socjalnych głównie w centrum jest opalanych węglem? W ilu z tych lokali wymieniono piece i ocieplono ściany? Ile SM wystawiła mandatów za "kopcenie"? Jakie uchwały antysmogowe podjęło miasto w kierunku wyeliminowania palenia miałem i innymi kiepskiej jakości materiałami? Pruszków jak zwykle w ogonie. Tak jak z Budżetem Obywatelskim, nasz wice-Kurzela kilka lat temu twierdził, że każdy budżet Pruszkowa jest obywatelski i nie trzeba wprowadzać nic nowego:)

Tubylec

Lekarz polecił mi zmianę klimatu, czyli najlepiej zmienić miejsce zamieszkania. Teraz czekam na na zarządzenie lokalnych władz zabraniające oddychania w godzinach największego występowania smogu. Ale dość krotochwil. Pora wypieprzyć że stanowisk ludzi którzy zamiast zająć się problemem na poważnie nakazywali wycinki drzew i sadzenie krzaczków, marnując pieniądze zamiast dofinansować biedniejszym wymianę pieców !

Gość

jak można w ogóle przez tyle lat było dopuszczać kominy dymiące plastikiem w centrum Pruszkowa, które jest małe, ale gęsto zaludnione, plus szkoły, przedszkola... przecież to ręce opadają na to NIERÓBSTWO!

Gość

Zamiast siedzieć w fotoszopie może tak który z trójki ruszy szanowne cztery litery na Berenta 12?! daleko nie ma.!