°


archiwum

Będą kary za kopcenie

Pod koniec ubiegłego roku w Raszynie skontrolowano 12 posesji na terenie gminy. Chodzi o spalanie odpadów w domowych kotłowniach. – Czasami normy były przekroczone o 6 tys proc – mówi Andrzej Zaręba, wójt Raszyna.

O tym, że smog wisi w powietrzu nie trzeba przypominać. Jeśli go nie widać, to na pewno czuć. Raszyńscy włodarze postawili walczyć z tymi, którzy w domowych kotłowniach spalają odpady. – Przeprowadziliśmy badania sprawdzające czy spalane są odpady. Badania odbyły się w 12 nieruchomościach, gdzie sprawdzono 12 kotłowni – mówił na grudniowej sesji rady gminy Andrzej Zaręba, wójt gminy Raszyn. 

Badania wykazały, że w ośmiu skontrolowanych nieruchomościach były spalane odpady, a stężenia niebezpiecznych związków znacznie przekroczyły normy. W jednym z przypadków nawet o 6 tys. proc. W kolejnej dziewiątej kotłowni również spalano odpady, ale zanieczyszczenia nie przekroczyły norm. W pozostałych trzech lokalizacjach odpadów nie spalano.

Jakie konsekwencje czekają na osoby, które palą śmieci w kotłowniach? Muszą liczyć się z karami. O ich wysokości zadecydują odrębne postępowania. Wójt nie chciał jednak zdradzić o jakie lokalizacje chodzi. 

A czy kontrole przyniosły skutek? – Pomimo takich wyników nadal na niektórych z tych posesji pali się i nic sobie z tego nic nie robi – zaznacza Zaręba.


Anna Zwolińska
anna.zwolinska@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 15

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

Co z tymi złodziejaszkami samochodowymi przy SP4 w Piastowie? To bandziory są, części niewiadomego pochodzenia i libacje alkoholowe na oczach dzieci.

Gość123

Ale jak trujecie Stolicę to jest cacy tak ? Wystarczyłoby wprowadzić zakaz wjazdu do Warszawy, i zaraz były by lepsze wyniki "powietrza" tylko was dziady na to nie stać !!!

Gość

Ten *nauczyciel* winien być przymusowo leczony w zakładzie zamkniętym w Tworkach...

Gość

Gdzie te kradzione auta bo szukam kilku części ?

Gościówa

Sytuacja z dzisiaj: sąsiad wypuszcza z komina różnobarwne dymy- śmierdzi na kilometr, robi to codziennie. W końcu zadzwoniłam do Straży Miejskiej a przesympatyczny pan odpowiedział, że zapewne to jakiś gorszy gatunek węgla i po sprawie... No to jeśli w taki sposób będziemy walczyć ze smogiem to prędzej wszyscy umrzemy...

Gość

Wywiesić zdjęcia smrodziarzy przed ośrodkiem zdrowia w raszynie z podpisem tych osób nie obsługujemy.

Gość

do Gość2018.01.10 12:55 to wejdź na rower i rób prund,

TOM_w_PASKI

W Piastowie trzea wybudować hospicjum po nasze powietrze niedługo wszystkich wykończy ale co tam jak Zarządzająca budynkami komunalnymi i wspólnotami spółka PPUK ( PIASTOWSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO USŁUG KOMUNALNYCH) nie wywiązuje się z regularnego i ustawowego czyszczenia przewodów kominowych palnych .Mimo kar nałożonych przez Straż Pożarną na spółkę ma ona gdzieś przepisy nie szanując zdrowia a może nawet życia ludzi.czyszczenie przewodów palnych opalanych paliwem stałym typu węgiel czy drewno powinno być dokonywane 4 razy w roku a gazowych 2 razy w roku .Brudny komin brudne powietrze i duże ryzyko pożaru ludzie palą czym się da bo skoro zarządca sam daje przykład do łamania przepisów to dlaczego ludzie mają robić inaczej

TOM_w_PASKI

Zarządzająca budynkami komunalnymi i wspólnotami spółka PPUK ( PIASTOWSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO USŁUG KOMUNALNYCH) nie wywiązuje się z regularnego i ustawowego czyszczenia przewodów kominowych palnych .Mimo kar nałożonych przez Straż Pożarną na spółkę ma ona gdzieś przepisy nie szanując zdrowia a może nawet życia ludzi.czyszczenie przewodów palnych opalanych paliwem stałym typu węgiel czy drewno powinno być dokonywane 4 razy w roku a gazowych 2 razy w roku .Jeżeli sam zarządca ma gdzieś przepisy to co tu wymagać od ludzi . a tak apropo popioły paleniskowe i żużle odbierane są w punkcie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych oraz bezpośrednio spod nieruchomości nie rzadziej niż 1 raz w miesiącu w terminie podanym do publicznej wiadomości, po zebraniu zgłoszeń od mieszkańców. Do pojemnika na odpady zmieszane NIE WRZUCAMY: popiołu bo nie będą on opróżniane grzmi urząd Miasta w ulotce ale gdzie go w takim razie wrzucać skro PPUK nie zapewnia pojemników na popiół Obowiązek opróżniania koszy, utrzymania ich w należytym stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym należy do zarządzającego nieruchomością czyli PPUK które oczywiście ma to gdzieś

Gość

Kary proszę wysłać do siedziby PiS bo to tam podjęto decyzje o wspieraniu nierentownych kopań, które pośrednio i bezpośrednio niszczących środowisko.

Gość

nauczyciel, zakopanie azbestu w ziemi nie powoduje skażenia gleby.

Gość

Kontrolować, karać, a problem smogu się skończy.

Gość

W którym miejscu urzeduja ci złodzieje?

nielogik

niestety ale za kopcenie nie można nakładać kar bo nie jest zabronione ogrzewanie węglem

nauczyciel

W Piastowie przy SP4 gdzie urzędują złodzieje samochodowi zakopali azbest i eternit w ziemi. Gleba skażona już jest na setki lat. Problemu nie ma.