17° Poniedziałek
15 Października

Wt

Śr

Czw

Pią

Sob

pixabay.com

Bezpieczny sylwester dla dorosłych, dzieci i zwierząt

Nowy rok świętujemy hucznie, strzelając różnego rodzaju fajerwerkami i nierzadko spożywając przy tym napoje wyskokowe. Może powodować to niebezpieczne sytuacje, które zagrażają naszemu zdrowiu, a nawet życiu. Jak bawić się w sylwestra, by nie spędzić go w szpitalu?

Już dziś wieczorem będziemy świętować nowy rok. Podczas sylwestrowych zabaw często zapominamy o najprostszych zasadach bezpieczeństwa. Zwłaszcza, że nieodłącznym elementem witania nowego roku są fajerwerki, czyli materiały pirotechniczne. To z ich powodu każdego roku do szpitali trafia spora liczba osób. Aby nowy rok nie rozpoczął się od przykrych doświadczeń wystarczy stosować się do kilku prostych zasad.

Po pierwsze, kupując petardy należy sprawdzić czy posiadają odpowiednie atesty. Nie kupujmy ich od przypadkowych sprzedawców. Głównymi oznaczeniami jakie powinny posiadać wyroby pirotechniczne to: nazwa produktu, klasa bezpieczeństwa, nazwę i adres producenta, liczbę wyrobów w opakowaniu, instrukcję obsługi. Większość imprezowiczów powinna postawić na fajerwerki klasy I oraz II, ponieważ klasa III zarezerwowana jest dla profesjonalistów.

Ładunków nie powinny odpalać osoby będące pod wpływem alkoholu. Chwila nieuwagi może być katastrofalna w skutkach. Najczęściej dochodzi do oparzeń rąk i twarzy oraz uszkodzeń ciała np. utraty wzroku, palców czy nawet dłoni. Dlatego ostrożnie podpalajmy lont petardy, następnie oddalmy się od niej o 10 m. Zawsze postępujmy zgodnie z instrukcją obsługi.

Jednak najlepszym wyjściem wydaje się zrezygnowanie z pokazów. Tych jest pod dostatkiem. A dzięki temu unikniemy niebezpiecznych sytuacji i dodatkowo zadbamy o bezpieczeństwo naszych czworonożnych pupili, zwierząt bezdomnych i dzikich. 


Seweryn Dębiński
aeweryn.debinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 5

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

tu nie chodzi o pokazy tylko strzelanine przez cały dzień.

Gość kość

Składam protest przeciwko odpalaniu fajerwerków w parku Potulickiego [Pałac ślubów] w Pruszkowie. Nie jesteśmy Sami.

Milo

Korzystając z Tematu "Bezpieczny Sylwester" Dla wszystkich z Milanówka Wszystkiego Najlepszego, Zdrowia, Szczęścia, Spełnienia Marzeń oraz Sukcesów w Nowym Roku 2018, a,dla pani burmistrz serdeczniey palec w d.... e

Gość

Mam nadzieję że na imprezie miejskiej szczególnie zadbają o bezpieczeństwo

Zenek

O co chodzi z tym bezpieczeństwem pupili? Że niby mam nie strzelać bo jakiś kundel będzie się bał. Kogo to obchodzi. Jak coś u mnie najlepszy pokaz z dachu wieżowca ;) Woj Pol 60