-5° Sobota
24 Lutego

Nie

Pon

Wt

Śr

Czw

Pią
mat. prasowe

Bezpłatna mammografia. Zadbaj o zdrowie!

Panie w wieku 50-69 lat będą mogły wykonać bezpłatne badanie piersi. W maju mammobusy ponownie pojawią się w naszym regionie i odwiedzą kilka miejscowości w powiecie grodziskim.

Jaki nowotwór jest najczęściej wykrywany u kobiet? Według szacunków, w krajach rozwiniętych jeden na cztery przypadki zachorowań to rak piersi. Jednak z chorobą można walczyć. Aby obrona była skuteczna należy wykryć nowotwór we wczesnym stadium. Obecnie mammografia to jedna z najlepszych metod wczesnego wykrywania raka piersi u kobiet po 40 roku życia. Badanie to, daje szansę na wykrycie bardzo małych guzków, nawet kilkumilimetrowych, a nawet tzw. zmian bezobjawowych – zanim pojawią się jakiekolwiek symptomy choroby.

Ale czy mammografia jest bolesna? – Badanie mammograficzne nie wymaga specjalnego przygotowania, jednakże zaleca się, aby badanie to przeprowadzać w I fazie cyklu miesiączkowego (około 10. dnia cyklu), wtedy piersi są mniej wrażliwe na dotyk – czytamy na stronie organizatora badania.

Aby je przeprowadzić pacjentka musi rozebrać się do pasa. Samo badanie trwa kilka minut i polega na wykonaniu czterech zdjęć – po dwa ujęcia każdej piersi – w podstawowych dwóch projekcjach, górnej i dolnej oraz skośnej. W czasie badanie pierś zostaje ułożona na stoliku aparatu mammograficznego, a następnie dociśnięta do urządzenia przy pomocy przeźroczystej płytki. Ucisk nie uszkadza piersi, ani nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, natomiast pomaga uzyskać wyraźniejszy obraz piersi.

Kto może wziąć udział w badaniu? Kobiety w wieku 50-69 lat w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, którym raz na dwa lata NFZ refunduje badanie (tu nie jest wymagane skierowanie lekarskie). Program bezpłatnych badań skierowany jest także do pań w wieku 40-49 oraz 70-75 lat. Tutaj wymagane jest skierowanie od lekarza dowolnej specjalizacji, wzór można pobrać TU. Kolejnym krokiem jest rejestracja telefoniczna – 58  666 24 44 lub internetowa – www.mammo.pl//formularz. Na badanie należy zabrać ze sobą zdjęcia poprzedniej mammografii jeśli była wykonywana.

Mammobusy pojawią się w następujących miejscach:

Grodzisk Mazowiecki – 4, 5 i 6 maja przy byłym Kinie Wolność, ul. Kilińskiego 8a

Żabia Wola – 7 maja przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej, ul. Główna 5

Jaktorów – 18 maja przy Ośrodku Zdrowia Medycyna Rodzinna, ul. Warszawska 3


Seweryn Dębiński
seweryn.debinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 0

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy - dodaj swój komentarz