25° Wtorek
18 Września

Śr

Bolo Skoczylas

Brwinów nie musi spłacać pożyczki

Prawie 100 tysięcy złotych zostanie w kasie gminy Brwinów. Dlaczego? Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie podjął decyzję o umorzeniu części pożyczki zaciągniętej przez brwinowski magistrat.

W kultowym polskim filmie „Zróbmy sobie wnuka” jeden z głównych bohaterów, Maniek Kosela, powiedział o zaciągniętych kredytach: „Dawali to bralim”. Rodzina była pełna strachu, gdy przedstawiał kolejne wezwania do spłaty zobowiązań. Okazało się, że to element chytrego planu. Życie to nie film, ale czasami zdarzają się wyjątki. Gmina Brwinów zgodnie ze słowami „dawali to bralim” pożycza środki na niektóre inwestycje.

Pojawiły się pytania, dlaczego burmistrz decyduje się na taką formę realizacji niektórych inwestycji. Podnoszono argument, że w ten sposób zadłuża gminę. Wytłumaczenie jest proste. – Pożyczki WFOŚiGW na niektóre inwestycje służące ochronie środowiska nie dość, że są nisko oprocentowane, to jeszcze - po spełnieniu dość rygorystycznych warunków dot. osiągnięcia efektu ekologicznego - mogą być częściowo umorzone – tłumaczy Arkadiusz Kosiński, burmistrz gminy Brwinów.

Niedawno WFOŚiGW umorzył gminie część pożyczki, która była przeznaczona na wykonanie odwodnienia w rejonie ulic: Nadarzyńskiej, Łąkowej i Mokrej w Żółwinie. Wykonanie rowów przydrożnych, budowa studni rewizyjnych oraz przepompowni była niezbędna. Inwestycja była kosztowna, prawie 1 mln zł, więc nie obyło się bez pożyczki. Jednak gmina nie musi jej spłacać w całości. – W gminnej kasie zostanie 98.934,90 zł na inne cele! – zaznacza Kosiński.

Warto wspomnieć, że w styczniu gmina Brwinów otrzymała kolejną pożyczkę z WFOŚiGW. Środki zostaną przeznaczone na budowę kanalizacji w Owczarni. Wysokość pożyczki wyniesie ponad 1 mln zł.


Jakub Małkiński
jakub.malkinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 7

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

Można? Można!!

olo

Brwinów !!! wycierać nogi !!!!

op

W Pruszkowie mają postawić publiczną toaletę, więc nie narzekajcie.

leo

Szkoda, że to będzie "zamiast" a nie "oprócz" kultury właściwej

kierownik

Leo, w obliczu tego, co się dzieje na zachodzie, kultura fizyczna to być może niegłupi pomysł ;-)

leo

Pruszków woli nas umoczyć na dziesiątki milionów złotych tylko po to by wznieść gmaszysko, gdzie kulturę będą krzewić... siłownie. Kulturę fizyczną :(

Oko Finegana

Takie pożyczki są jak kasa z Unii jak skończysz na czas i zgodnie z założeniami to część kasy Ci umorzą ale jak przekombinujesz to oddajsz "ze swoich". A Brwinow ma szczęście do tego burmistrza, kolejna inwestycja zrealizowana na czas... Szkoda że okolica nie ma tyle szczęścia