27° Piątek
20 Lipca

Sob

Nie

Pon

Wt

Śr

Seweryn Dębiński

Brwinów zyska rondo

Wracamy do tematu. Na skrzyżowaniu ul. Biskupickiej, Piłsudskiego i Armii Krajowej w Brwinowie powstanie rondo. 14 lipca wydano zezwolenie na realizację inwestycji.

Wspomniane skrzyżowanie ulic to jeden z newralgicznych punktów w Brwinowie. Każdego dnia ul. Biskupicką, czyli drogą wojewódzką nr 720 przejeżdża ogromna ilość samochodów. W godzinach porannych i popołudniowych tworzą się długie korki. Niestety dochodzi tam też do wielu niebezpiecznych zdarzeń – kolizji, wypadków i potrąceń.

Gmina Brwinów znalazła panaceum na to problematyczne skrzyżowanie. W omawianym miejscu powstanie rondo, o dość znacznych rozmiarach.

Ale nie tylko kierowcy poruszający się drogą wojewódzką nr 720 powodują korki. Wpływ na nie ma również ruch lokalny i mieszkańcy, którzy dowożą i odbierają swoje dzieci m.in. z Zespołu Szkół nr 1 przy ul. Piłsudskiego 11 oraz kilku przedszkoli zlokalizowanych w okolicy, a także pacjenci Lecznicy Rodzinnej „Alfa”. Ponadto istniejąca zabudowa i ogrodzenia posesji bardzo utrudniają bezpieczny wyjazd z dróg podporządkowanych na ul. Biskupicką.

Aby usprawnić ruch w tym miejscu, a także podnieść poziom bezpieczeństwa wybudowane zostanie rondo z włączeniem na dwóch wlotach DW 720, na jednym wlocie drogi powiatowej, czyli ul. Piłsudskiego i na jednym wlocie drogi gminnej, ul. Armii Krajowej.  – Podpisaliśmy umowę z Mazowieckim Zarządem Dróg Wojewódzkich, któremu udzielamy pomocy rzeczowej m.in. w postaci przekazania działek. Wcześniej musieliśmy wykupić prawie 600 m kw. działki od parafii św. Floriana. Zapłacimy odszkodowanie za wywłaszczenie fragmentu jednej z działek, około 50 m kw. To wszystko i jeszcze 800 m kw. naszych działek przekażemy na rzecz województwa. Ponadto gmina Brwinów wykonała dokumentację projektową za ponad 60 tys zł – mówi Arkadiusz Kosiński, burmistrz Brwinowa.

Kiedy budowa wystartuje? – 14 lipca wojewoda wydał zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID) i około dwa tygodnie temu rozmawiałem z dyrektorem MZDW w tej sprawie. Uzgodniliśmy, że w tym roku rondo nie zostanie wpisane do planu inwestycji, ponieważ gdyby wcześniej nastała zimna, to mogłoby się okazać, że zablokujemy cały Brwinów. MZDW zobowiązało się pokryć koszty budowy ronda. Roboty drogowe wystartują w przyszłym roku. Całkowity koszt wyniesie około 2 mln zł – odpowiada Kosiński.

W rozmowie z burmistrzem dowiedzieliśmy się też, że zostanie wybudowany ciąg pieszo-rowerowy łączący rynek z rondem. Oprócz tego gmina wybuduje w obrębie ronda monitoring, gdzie mają zostać zainstalowane dwie lub trzy kamery.


Seweryn Dębiński
seweryn.debinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


Komentarze | 8

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

Do lukmekejn, człowieku, żal nawet komentować co wypisujesz.

brwinowianin

Szkoda że Brwinów (urząd) nie przedstawił projektu MZDW na jedno wspólne rondo w Otrębusach łączące z drogą do Nadarzyna! Przecież tam jest duużo na to miejsca! O wiele więcej niż w tym przypadku... Jedno rondo zamiast dwóch korkotwórczych skrzyżowań ze światłami zdecydowanie usprawniłoby to ruch na tzw. "obwodnicy Brwionowa"

lukmekejn

To ja byłem tą matką z dzieckiem i nic takiego nie miało miejsca. Nie oszukuj oszukańcu ! Pewnie reprezentujesz lokalną firmę brukarską i czekasz na zlecenie od burmisia?

Gość

A kiedy progi na Armii Krajowej na wyjsciu z osiedla, na wysokości sklepu z alkoholami? Nowe wyniesione skrzyżowanie AK i Zgoda niewiele daje, auta hamują tam, a przy sklepie prędkośc juz normalna. Wczoraj niewiele brakowało do potrącenia w tym miejscu matki z dzieckiem.

Gość

A kiedy rozwiązany będzie problem układu drogowego w Rynku w Brwinowie. Tam to dopiero jest masakra - gorzej niż na skrzyżowaniu AK i Piłsudskiego.

Gość

Ale szajs z tymi tabliczkami. Nie ma w Brwinowie ul. Piłsudskiego jest ul. Józefa Piłsudskiego.

Gość

Co za dziura ten Brwinów...masakra

socha

świetny pomysł , czas najwyższy . Czasmi w godzinach szczytu jest bardzo trudno wyjechać z Piłsudskiego . Nie możemy się już doczekać :)