-6° Niedziela
25 Lutego

Pon

Wt

Śr

Czw

Pią

Sob
Wizualizacja

Budowa wielopoziomowego parkingu coraz bliżej

O tym, że przy ul. Żydowskiej w Grodzisku Mazowieckim powstanie wielopoziomowy parking (na zdjęciu po prawej) w systemie „Parkuj i Jedź” pisaliśmy już wielokrotnie. Gmina właśnie rozpoczęła poszukiwania wykonawcy tej inwestycji, a także mniejszego parkingu przy ul. Piaskowej w pobliży WKD.

Przetarg na budowę dwóch parkingów został rozpisany. Parking zlokalizowany przy ul. Żydowskiej powstanie na działce o powierzchni 0,5 ha zlokalizowanej w rejonie dawnej fabryki grzejników i ok. 150 m od dworca PKP. Będzie to czterokondygnacyjny, nieprzekraczający 12 m budynek. – Na wszystkich kondygnacjach parkingu obowiązuje podobny, bardzo prosty układ komunikacyjny, bezkolizyjny ruch jednokierunkowy, z wyłącznym prawoskrętem, oddzielne pochylnie o szerokości 3,65 m w świetle do jazdy w górę i w dół, szerokie drogi manewrowe (600 cm w świetle), miejsca postojowe bezpiecznie odsunięte od elementów konstrukcyjnych, wydzielony pas głównego ruchu pieszego, dwa dźwigi osobowe – napisano w opisie zamówienia. 

Co ciekawe w celu ograniczenia hałasu, który mogą generować pojazdy, zamontowane zostaną perforowane panele dźwiękochłonne (na elewacji południowej i wschodniej), odsunięte od budynku tak, by zapewnić naturalny przepływ powietrza. Dzięki takiemu rozwiązaniu mieszkańcy pobliskiej zabudowy nie powinni słyszeć uciążliwych dźwięków. 

Pobór biletów zlokalizowany zostanie przy samym wjeździe na parking. Możliwość opłaty zapewnią kasy automatyczne, które to będą umieszczone w strefie głównego wejścia na parterze. – Automatyczny szlaban, po weryfikacji biletu, zezwala na wyjazd z parkingu. Ponadto przewidywana sygnalizacja świetlna informować będzie o wolnych miejscach parkingowych z wskazaniem właściwego piętra – czytamy w dokumentach. 

Niepełnosprawni otrzymają osiem miejsc postojowych dla swoich samochodów na parterze i cztery miejsca na pierwszym piętrze, co stanowi cztery procenty ogólnej ilości wszystkich miejsc parkingowych, których będzie 296. Na parterze znajdzie się też ogólnodostępna łazienka dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Nie zabraknie wind. 

Interesujące jest również to, że na parterze ustawione zostaną dwie stacji zasilania przeznaczone dla samochodów elektrycznych. Bezpośrednio przy nich wyznaczono też cztery miejsca.

Drugi z parkingów powstanie w rejonie ul. Piaskowej w pobliżu przystanku Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Planuje się budowę 48 miejsc postojowych. – Planowany parking zaprojektowany został w oparciu o dwa zjazdy z ul. Piaskowej i zaplanowany bezkolizyjny ruch jednokierunkowy. We frontowej części zlokalizowano parterowy budynek obsługi parkingu, w którym znajduje się toaleta dla klientów. Przed budynkiem usytuowane są stojaki na rowery (minimalna ilość 18 rowerów) – napisano w opisie przedmiotu zamówienia. 

Dzięki takim rozwiązaniom mieszkańcy Grodziska Mazowieckiego będą mogli w komfortowym miejscu pozostawić swoje pojazdy i przesiąść się do pociągów. Nowe parkingi rozwiążą problemy z brakiem miejsc postojowych przy grodziskim dworcu oraz w rejonie stacji WKD Piaskowa.

Całość ma powstać do czerwca 2018 r.


Seweryn Dębiński
seweryndebinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 0

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy - dodaj swój komentarz