°


grodzisk.pl

Budują drogi rowerowe, wycinają drzewa

Grodziski magistrat tłumaczy się z wycinki kilkudziesięciu drzew, które kolidują z budowanymi drogami rowerowymi i wyjaśnia, że w ramach rekompensaty realizowane są nowe nasadzenia.

Trwa budowa dróg rowerowych w ciągu ul. Traugutta, Narutowicza, Świeżej i Poniatowskiego. Zadaniem tych szlaków będzie skomunikowanie północnej strony miasta z dworcem PKP. – Zbudowana zostanie również ścieżka wzdłuż ul. Żyrardowskiej, która połączy Pl. Wolności ze ścieżką biegnącą przy ul. Chełmońskiego oraz ścieżka przy ul. Bałtyckiej. W ramach inwestycji gruntowny remont, obejmujący poszerzenie i wymianę nawierzchni, przejdzie ścieżka wzdłuż ul. Królewskiej. Nowo powstające ścieżki wraz z już istniejącymi (m.in.: przy ul. Nadarzyńskiej, Chełmońskiego, Radziejowickiej, Teligi) zapewnią bezpieczeństwo dzieciom, osobom starszym i pozostałam użytkownikom dróg – opisuje urząd na swojej stronie.

Ale budowanie ścieżek rowerowych często wiąże się z wycinką drzew, zwłaszcza gdy pasy drogowe są wąskie. Grodziski magistrat zapewnia, że projekty ścieżek przygotowano w ten sposób, by zachować cenny drzewostan, a wycinać głównie chore drzewa lub takie, których korzenie wrastają w sieć podziemnej infrastruktury. W ramach możliwości zdrowe drzewa są przesadzane w inne miejsca. Za przykład może posłużyć przesadzenie klonów czerwonolistnych z ul. 3 Maja w rejony ul. Teligi, Nadarzyńskiej i nowo powstałego łącznika między Daleką a Chełmońskiego.

Każdy doskonale wie, że drzewa nie tylko służą za ozdoby, ale również oczyszczają powietrze. Gmina realizuje aktualnie projekty przewidujące rozwój terenów zielonych w mieście. Pozyskano 10 mln zł unijnego dofinansowania, fundusze te zostaną wykorzystane na nowe nasadzenia. W tym roku planuje się posadzenie drzew i krzewów wzdłuż 23 ulic i na 11 skwerach. Na terenie 5 hektarów powstanie sześć nowych parków. W sumei ma zostać nasadzonych 650 drzew i 60 tys. krzewów.


Seweryn Dębiński
seweryn.debinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 5

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość WGM

Jak ta telewizja i pseudoekolodzy namieszali ludziom w głowach, wmawiając ,że to drzewa i rośliny są głównym, źródłem tlenu na ziemi. To wielka bzdura. To oceany produkują tlen, którym my oddychamy. Jakby to drzewa było odpowiedzialne, za produkcje tlenu na ziemi to w takim buszu by było 70% tlenu w atmosferze, a wszędzie jest ok.21% czy to lesie, czy w zurbanizowanym centrum wielkiego miasta, gdzie nie ma żadnej roślinki. Cała ekologia to bzdura - to jest BIZNESekologia.

batory

Ja dziękuję za drogi rowerowe powstające kosztem takich żniw. Szkoda drzew. Unia im dała na ścieżki rowerowe chyba nie wiedząc o konsekwencjach. Zdrowe drzewa idą na rzeź w Grodzisku. Przy stawach walczeskiego też wycieli a potem tlumaczą się sadzeniem nowych

lukmekejn

A SKĄD RAPTEM W GMINACH ZNALAZŁY SIĘ PIENIĘDZE NA INWESTYCJE ?! - czyżby strach przed kontrolami PiS- U ???!!! - NAJWIDOCZNIEJ TAK....W budżecie Warszawy tez raptem mają dziesięciokrotną nadwyżkę w kasach poszczególnych dzielnic ! Przypadek?! Wczoraj w radio mówili o tym, że teraz mają dziesięciokrotnie więcej pieniędzy niż kilka lat temu ?! :) Czy ktoś jeszcza ma wątpliwości czym było PO ?! - T O M A F I A !!!!!!!!!

z osiedla

Jeździmy po Polsce i widzimy sporo zmian. Dlaczego w innych miastach potrafią wybudowac ścieżki rowerowe nie niszcząc przyrody. Potrafią omijać drzewa i jest ciekawiej, zwyczajnie ładniej. Przejażdżki rowerowe są dużo przyjemniejsze pośród zieleni i chyba o to chodzi. W Grodzisku bez zastanowienia, nie pomyślą , idą na łatwizne. Albo słabi projektanci albo Urząd nie wymaga. Ja rozumiem stary i nienowoczesny burmistrz ale jest ten młody. On też nie widzi, że dzieje sie źle? Przeraziła mnie ul Królewska i te łyse pnie brzóz. Nie Szyszko im zaszkodził ale władza-szkodnik

Gość

Jak się nic nie robi- to się nie zarobi. Piękne i zdrowe topole na Bałtyckiej - wycięte, wiele lip w centrum miasta wycięte. Zdjęcie pokazuje garaże spółdzielców na oś Kopernika. Spółdzielnia słynie z bezprawia działając na szkodę spółdzielców. Wybudowano garaże przy ul Bairda przez spółdzielnie pomimo protestów mieszkańców i zgody Walnego. Zarząd buduje bloki bez zgody członków na Walnych Zgromadzeniach. Prawa nadane przez ustawodawcę są im odbierane przez pracowników zarządu - PSL owskie państwo w państwie 30 km od stolicy Polski.