27° Niedziela
19 Sierpnia


Maciej Bochnowski

Burzliwa sesja w gminie Nadarzyn

Transparenty, buczenie i sporo nerwów – tak w skrócie można opisać sesję gminy Nadarzyn, która odbyła się w środę 31 stycznia. Komisarz Dariusz Nowak musiał tłumaczyć się przed radnymi z podjętych przez siebie decyzji.

To, że styczniowe posiedzenie Rady Gminy Nadarzyn będzie burzliwe było pewne. Dariusz Nowak, który decyzją premiera Mateusza Morawieckiego objął stanowisko komisarza w gminie Nadarzyn, nie cieszy się dobrą opinią wśród większości gminnych radnych. Dodatkowo szybkie decyzje o zwolnieniach nie tylko urzędników, ale i dyrektorki Nadarzyńskiego Ośrodka Kultury (więcej tutaj) tylko dolały oliwy do ognia. Niewielka sala obrad pękała w szwach, bowiem na sesji licznie zjawili się mieszkańcy Nadarzyna. Kilku z nich przyszło z transparentami uderzającymi w komisarza. Nie zabrakło też trudnych pytań, wzajemnych oskarżeń i to nie tylko na linii komisarz – radni. Dyskusja rozgorzała również między radnymi. Głównymi tematami dyskusji były urlopy i zwolnienia pracowników, „Wiadomości Nadarzyńskie”, wspomniane zwolnienia oraz pytania o to czy komisarz zamierza startować w marcowych wyborach.

„Wiadomości Nadarzyńskie” to niejako gminny biuletyn informacyjny. Z niego mieszkańcy dowiadują się m.in. o wydarzeniach w gminie, postępach w prowadzonych inwestycjach czy wyróżnieniach przyznanych gminie. Do tej pory za wydawanie gazety odpowiadał Nadarzyński Ośrodek Kultury, jednak komisarz zdecydował się zmiany. – Proszę o udzielenie informacji czy interweniował pan u wydawcy „Wiadomości Nadarzyńskich”, czyli NOK, aby ukazał się z panem wywiad, który ukazał się w wersji elektronicznej. Co prawda nie znalazłam redaktora, który przeprowadzał z panem wywiad, ale czy to prawda że pan interweniował – dopytywała na sesji Danuta Wacławiak przewodnicząca gminy Nadarzyn. 

Komisarz Dariusz Nowak wyjaśnił, że interwencji nie było, ale zaznaczył, że teraz przygotowywanie treści do gazety będzie odbywało się inaczej. – Nigdy nie interweniowałem żeby ukazywał się wywiad. „Wiadomości Nadarzyńskie” wróciły tam gdzie jest ich miejsce ,czyli do referatu promocji. Nie może być tak, że „Wiadomości Nadarzyńskie” prowadzą i tworzą panie z referatu promocji, które powinny to robić w ramach swoich obowiązków, a niestety były  dodatkowo opłacane z NOK-u, gdzie dostawały dodatkową gażę, za to żeby robić to samo – zaznaczył komisarz. 

Do tej pory gazeta była wydawana z pieniędzy z reklam umieszczanych na jej łamach. Urzędy nie mogą jednak sprzedawać powierzchni reklamowej. To oznacza, że wydawanie „Wiadomości” będzie musiało być finansowane w całości ze środków gminy. Skąd wezmą się na to pieniądze? Na to pytanie komisarz nie umiał udzielić odpowiedzi. 

Wiele emocji wzbudziły również zwolnienia w urzędzie i wspomnianym wcześniej NOK-u. 
W ostatnim czasie z urzędu został zwolniony Tomasz Muchalski wieloletni zastępca wójta Nadarzyna, posadę straciła również dyrektor NOK Kamila Michalska. Szybko pojawiła się informacja o kolejnym zwolnieniu. Tym razem chodzi o sekretarz gminy – Edytę Gawrońską. Komisarz stwierdził, że przekazała ona uprawnienia osobie, która nie powinna ich otrzymać. Powodem zwolnienia miała zaś być utrata zaufania do sekretarz gminy. Przebywająca na urlopie Edyta Gawrońska pojawiła się na sali obrad by wyjaśnić, że uprawnienia przekazała zgodnie z prawem osobie do tego kompetentnej.  

Kolejny problem to referat promocji. Jego pracownicy przebywają na urlopach lub zwolnieniach. Komisarz postanowił więc zatrudnić w nim nową osobę, a dokładniej Krzysztofa Bukowskiego, który... jest pracownikiem pruszkowskiego starostwa powiatowego, przebywającym obecnie na urlopie. W Nadarzynie zaś pracuje na umowę zlecenie. – Dołączył do nas na czas określony z uwagi na braki kadrowe w referacie promocji, którego większość pracowników przebywa na zwolnieniach lekarskich, aby zapewnić ciągłość prowadzonej komunikacji – wyjaśnia Dariusz Nowak.

Pojawiły się również pytania dotyczyły osoby, która przez jakiś czas przebywała w urzędzie  – Był jakiś tajemniczy człowiek, który po tygodniu ulotnił się. Kto to taki? - dopytywała przewodnicząca. Komisarz wyjaśnił, że wspomniana osoba nie posiadała dostępu do żadnych urzędowych dokumentów. – Ten pan był tu społecznie – zaznaczył Nowak. Te słowa zostały skwitowane przez mieszkańców śmiechem i licznymi komentarzami. 

Po burzliwej dyskusji radni zajęli się porządkiem obrad i przegłosowali przygotowane na posiedzenie uchwały.


Anna Zwolińska
anna.zwolinska@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 16

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

precz z pisem w nadarzynie i w Pruszkowie.

Gość

Do mieszkaniec . Szkoda Panu , że więcej jest zwolenników Pana Zwolińskiego niż Pana Nowaka i jeśli ktoś ma inny punkt widzenia niż Pan/Pani ma to już źle. Zacytuję" Tak samo na FB raptem kilka osób wyzywa i obraża pana Zwolińskiego - kandydata jedynego oficjalnego ,i kazdego kto im nie przytakuje ,a daje swój głos na Zwolińskiego ,Takie osoby sa wyzywane ,blokowane jak zbyt madrze argumetuja dlaczego maja inne zdanie od nich ,Sa to współpracownicy pana NOWAKA i garstaki oszołomów co chcą czerpałć jakieś korzyści z gminy ,a teraz im sie nie udaje ,a ile fejków od stycznia powstało co się nawzajem popiera ,nie maja znajomych ,nic w profilu dopiero co utworzony ,a juz NOWAKA ubustwia i już nie jedno fejkowe konto zrobiło aut z fb, brawo dla PIENIACZY z PiS "

Gość

Gmina Nadarzyn słynęła z przekrętów wyborczych, łapownictwa i innych ekscesów. Ktoś musi tą sekte rozbić. Powstaje pytanie czy da się to uczynić w tym roku. Bastion Posad Swoim Ludziom wcześniej czy później upadnie i Pawlak z Piechocińskim , Kosiniakiem i Struzikiem nie pomogą.

Gość przejezdny

O, jak pięknie. Miód na moją spuchniętą wątrobę. W Nadarzynie rozlega się chóralne: kwik kwik kwik po usunięciu z Urzędu kilku zbędnych osób, stanowiących "dwór" byłego już na szczęście wójta Grzyba. Tak, moi państwo. Pokwiczycie i za jakiś czas wam przejdzie, bo świat idzie do przodu.

mieszkaniec

przybyło mało zwolenników pana Zwolińskiego nauczyciela startujacego na wójta kolegi zmarłego wójta ,bardzo nieładnie się zachowywali ,przerywali ,krzyczeli,gwizdali ,czy tak zachowuja się normalni ludzie?? pięknym elektoratem otacza sie pan Zwoliński kandydat.to tak samo na FB raptem kilka osób wyzywa i obraża pana Nowaka - komisarza,i kazdego kto im nie przytakuje ,a daje swój głos na Nowaka ,Takie osoby sa wyzywane ,blokowane jak zbyt madrze argumetuja dlaczego maja inne zdanie od nich ,Sa to współpracownicy pana Zwolińskiego i garstak oszołomów co czerpała jakieś korzyści z gminy ,a teraz im sie ukróciło ,a ile fejków od stycznia powstało co się nawzajem popiera ,nie maja znajomych ,nic w profilu dopiero co utworzony ,a juz Zwolińskiego ubustwia

Gość

W Nadarzynie Nowak nie da rady

Widmo

Hehe społecznie był czyli człowiek który pracuje w Starostwie odrabiał społecznie zapewne jakas karę hehe w Nadarzynie a miał być kierownikiem nie wyszło hehehehe

Gość

W Pruszkowie ciekawie się zapowiada po listopadzie. Jan szans nie ma tak jak i całe spp, a jak by wygrał PiS to będzie czystka.

Gość

Dlaczego PiS nie zrobiło konsultacji przed wyznaczeniem komisarza? To jest działanie wbrew woli mieszkańców Nadarzyna. Mam nadzieję, że wyborcy to zapamiętają.

Gość

Tak to jest jak PiS wprowadza swoich gdzie popadnie i nie liczy się ze zdaniem społeczeństwa.

Gość

Grzybiarze szczekają, karawana jedzie dalej.

Gość05

To nie byli "mieszkańcy" tylko trenerzy GLKSu i innych instytucji w których Nowak zapowiedział kontrolę. Trenerzy którzy zamiast zajmować sie dzieciakami przyszli robić zadymę. Tak, panie Kotlet, wreszcie zobaczymy na co idą te 1,3 miliona dotacji z budżetu gminy! Może ktoś powie skąd sprzęty nalężace do GLKS znalazły się u trenerów w domach - o słynnej kosiarce u Zwolińskiego nawet nie wspominam bo żałość bierze.

123

Też chce dostęp do dokumentów w zamian za pracę społeczną

Gość

Świnie odciągane od koryta kwiczą najgłośniej ;-)

Gość

Z gazetą będzie jak w Ranczu. Wieści Gminne redagował Wójt kreśląc na lewo i prawo przed drukiem. Mam nadzieję że za miesiąc wyborcy powiedzą Panu Komisarzowi won!!!!!! Do czasu wyborów powinien mieć zakaz podejmowania wszelkich decyzji

Gośćqw

Tylko Hetman zaciera ręce