24° Wtorek
21 Sierpnia

Śr

Czw

Pią

Sob

Nie

Pon
pixabay.com

Burzliwe spotkanie w sprawie CPK. Jest zgoda na referendum

Mieszkańcy Baranowa mogą szykować się na referendum. Mimo obaw mieszkańców wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera wyraził zgodę na przeprowadzenie głosowania. Dodał jednak, że referendum ma tylko charakter konsultacyjny.

Pierwszy samolot ma wystartować z Centralnego Portu Komunikacyjnego w 2027 r. Budowa portu ma kosztować nawet 35 mld zł. Jednak nie tylko koszty budzą tu skrajne emocje. CPK ma powstać tuż obok nas, w Baranowie, a z tą lokalizacją nie godzą się mieszkańcy gminy. 

Trzy gminy
W środę 23 maja w Baranowie odbyło się spotkanie mieszkańców z ministrem Mikołajem Wildem, pełnomocnikiem rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego. W trakcie spotkanie Wild zaprezentował mieszkańcom mapę prezentującą maksymalny obszar jaki będzie brany pod uwagę przy projektowaniu portu i inwestycji z nim powiązanych m.in. linii kolejowych, węzłów drogowych i tzw. Airport City. Mowa tu o obszarze obejmującym ponad 66 km kw. Teren ten rozpościera się na obszarze trzech gmin. Głównie chodzi tu o Wiskitki, które sąsiadują z Baranowem, sam Baranów oraz fragment w gminie Teresin.

Trzy etapy
Wiceminister tłumaczył zgromadzonym, że inwestycja zostanie podzielona na trzy etapy. W pierwszym (2018 r.) przeprowadzone mają zostać konsultacje społeczne oraz aż półtoraroczne negocjacje z mieszkańcami. W drugim, przewidzianym na przyszły rok, zostanie wyznaczony docelowy obszar CPK dla dwóch wariantów. Do końca 2019 r. sfinalizować się mają również wspomniane negocjacje. Natomiast w 2020 r. ma zapaść ostateczna decyzja co do lokalizacji portu.

Emocje i niepewność  
Spotkanie z przedstawicielem rządu było pełne emocji. Mieszkańcy zebrani w strażnicy OSP podkreślali, że na transakcjach sprzedaży swoich gruntów będą stratni, gdyż będą musieli odprowadzać podatek. Pojawiła się obawa, że wycena nieruchomości zostanie przeprowadzona według stawek obowiązujących dla gruntów rolnych. Wild podkreślał, że o ile na przepisy prawa podatkowego nie ma wpływu, to o wyceny mieszkańcy martwić się nie powinni. Wycena ma być prowadzona według stawki „autostradowej”, czyli tej stosowanej przy wykupie gruntów pod drogi szybkiego ruchu. Odszkodowania w ostatnich czasach sięgały 40 zł za m kw. 

Dwa pytania
W Baranowie ma być przeprowadzone referendum w sprawie CPK. Mieszkańcy będą głosować 17 czerwca i odpowiedzą na dwa pytania: Czy jesteś za lokalizacją CPK w gminie Baranów? Czy zgadzasz się na warunki rozliczeń zaproponowane przez Rząd RP mieszkańcom gminy Baranów w związku z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego? Mieszkańcy, jak i władze Baranowa obawiały się, że referendum zostanie zablokowane przez wojewodę. Tak się jednak nie stało.

Zielone światło, ale...
W czwartek 24 maja podano informacje, że wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera nie ma zastrzeżeń do uchwały w sprawie referendum. Plebiscyt może się więc odbyć. Jest jedno „ale”. Referendum będzie prowadzone w charakterze konsultacji, a to oznacza, że jego wyniki nie będą wiążące przy podejmowaniu decyzji o CPK.


Anna Zwolińska
anna.zwoinska@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 11

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

pis szybko nie odejdzie w zapomnienie. Konsekwencje psucia prawa i głupich nieprzemyślanych przygotowywanych naprędce decyzji typu co by tu jeszcze spieprzyć będziemy odczuwać bardzo długo. Pis wpędzi Polskę w głęboki kryzys i przez wiele lat będziemy zaciskać pasa żeby wyjść na prostą.

Gość

Do Gość 15 2018.05.25 12:09 Samochody ze wsi na "wpr" wynocha z Warszawy smród, syf, korki i cieknący olej.

Gość345

Referendum nie ma sensu, niech oddadzą ziemię którą wyłudzili podczas reformy rolnej od swojego Pana i po temacie. nie dyskutować wysiedlać i budować.

xyz

Do Olo: Szkoda mi Ciebie. Szkoleniowiec PiSu?

OLO

PO zrobi wszystko aby storpedować tą inwestycję bo ona uderza w niemieckie interesy a więc i w PO !

Gość 15

Samoloty z nad Pruszkowa wynocha. Do roku 2015 była cisza. Głuchy tylko mieszka w Pruszkowie.Ptaki opuszczają swoje siedliska z parków i przenoszą się do cichych miejsc.

Gość

Lepsze CPKa niż CDKa ;-)

Gość przejezdny

No, a jaki charakter ma mieć tak zwane "referendum", jak nie konsultacyjny? Przecież Centralny Port Komunikacyjny w Baranowie zaplanowano na szczeblu mocarstw, jest to projekt mega-polityczno-wojskowy. Ma to być między innymi lądowisko dla armii amerykańskiej i NATO. I nic ludki Boże na to nie poradzicie, bo to już jest przyklepane w porozumieniu z USA. I bardzo dobrze. Tak więc w związku z przesunięciem wojsk USA z Niemiec do Polski, lotnisko w Baranowie będzie służyć podobnemu celowi, co dotychczas lotnisko we Frankfurcie nad Menem. To chyba logiczne, nieprawdaż? Tak się robi na całym świecie.

Gość

Kochajmy pis, tak szybko odejdą w zapomnienie

Gość

czyli zróbcie sobie referendum a my (czytaj-reżim PIS) i tak zrobimy swoje,

brw24

ja przejeżdżałem wczoraj przez Baranów na motocyklu.. i żadnej burzy tam nie było ! Poczułbym to...