27° Niedziela
19 Sierpnia


Archiwum

Była dyrektor NOK o swoim zwolnieniu: „Jak się chce psa uderzyć...”

Kamila Michalska, zwolniona dyscyplinarnie dyrektor Nadarzyńskiego Ośrodka Kultury, wydała oświadczenie, w którym kwestionuje powody swojego odwołania. Zapowiada też odwołanie do sądu pracy.

Przypomnijmy, Kamilę Michalską kilka dni temu z zajmowanego stanowiska odwołał Dariusz Nowak, pełniący funkcję komisarza w gminie Nadarzyn. Dyrektor NOK na czele placówki stała przez 14 lat. W uzasadnieniu decyzji czytamy: „Przyczyną odwołania jest ciężkie naruszanie podstawowych obowiązków na zajmowanym stanowisku i naruszenie przepisów prawa w związku z zajmowanym stanowiskiem, polegające na wielokrotnym bezpodstawnym odmawianiu udostępnienia informacji (...) przekraczaniu terminu na udzielenie odpowiedzi oraz pozostawaniu w bezczynności pomimo kilkukrotnego uchylenia wydanych decyzji o odmowie udzielenia informacji publicznej przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Warszawie, stwierdzeniem bezczynności przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oraz nałożeniem przez ten Sąd grzywny na Dyrektora NOK w związku z naruszeniem 15-dniowego terminu przekazania skargi wraz z aktami”.

O co dokładnie chodzi? Kamila Michalska odmówiła podania na wniosek jednego z mieszkańców informacji o wysokości gaży Natalii Przybysz, która w ubiegłym roku wystąpiła na koncercie w NOK.

Była już dyrektor odniosła się do okoliczności swojego zwolnienia w specjalnym oświadczeniu, opublikowanym w mediach społecznościowych. – Na szczęście o tym, czy było to zasadne orzeknie Sąd Pracy, tak jak Naczelny Sąd Administracyjny, do którego skierowałam 23 sierpnia 2017r. skargę kasacyjną od wyroku WSA, rozstrzygnie czy powinnam udzielić odpowiedzi panu PP na zapytanie o wysokość honorarium Natalii Przybysz, czy nie. Zwłaszcza, że w umowie z nią zapis o honorarium miał klauzulę tajności a art. 29a ustawy „o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej'” mówi: nie ujawnia się wysokości wynagrodzenia podmiotu świadczącego usługi lub realizującego dostawy z zakresu działalności artystycznej lub twórczej jeżeli do tych usług lub dostaw nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. Prawo zamówień publicznych. Nieprawdą jest więc, jak mówi w wywiadzie Komisarz Dariusz Nowak, że z „lekkością podchodzę do przepisów prawa i samowolnie decyduję o tym, które informacje ujawnić, a które nie”. NOK jest w tzw. sporze prawnym i żaden ze sporów pomiędzy skarżącym (PP) a Nadarzyńskim Ośrodkiem Kultury nie został jeszcze prawomocnie zakończony – czytamy w nim.

I dalej: – Na obecnym etapie spraw nie można przesądzić o racjach skarżącego pana P. a w działaniach NOK nie ma znamion złej woli czy zaniedbań formalnych. Kwestie odmiennych interpretacji prawnych podlegają rozstrzygnięciu niezależnych sądów. Dopiero niewykonanie prawomocnego wyroku mogłoby stanowić podstawy do zwolnienia mnie. Tego jednak Komisarz Dariusz Nowak nie chciał wziąć pod uwagę, o tym nie wspomina w swoich wypowiedziach, w myśl zasady jak się chce psa uderzyć...

Całe oświadczenie Kamili Michalskiej dostępne jest tu:

 


REDAKCJA
kontakt@wpr24.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 29

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gośćmieszkaniec

tylko niewielu wie ,że poprzednia dyrektor NOK została zwolniona za ro ,że sprzeciwiła się wójtowi za to ,że chciała aby BOK był dla mieszkańców o to wzzystkich ,a nie tylo dla małej gropk wójta ,wtedy to wój obsadził na to stanowisko swoja znajoa własnie ta panią ,i NOK stał sie tylko dla tych co popierali wójta i było w nim to co pani dyrektor się pdobało.Odmawiał mieszkańcom bo miała takie widzisisie ,bo chcieli to co im sie pdobało.Więc wreszcie się miarka przebrała i skoro złmała prawo to znalazł się odwaznyi ja zwolnił.Dzięki ci komisarzu za to mamy nadzieje ,że wreszcie w naszej gmiie skończy sie buta i przywleje dla wąskiej grupy ludzi z PSL.

leder

Moja pani, tak to się plecie na tym paskudnym świecie. Może pani sobie odrobinkę pokwiczeć, pójść nawet do sądu, jeżeli wszystko poszło zgodnie z przepisami, to pani przegra. Urząd Pracy mieści się w Pruszkowie przy ulicy Drzymały. Powodzenia.

Gość

W naszej gminie już raz był komisarz i było zupełnie inaczej. Fakt ale nie był z PiS.

Gość

NOK od dawna powinien być przewietrzony jeden menadżer od 14 lat to nie jest zdrowy układ Kamila to lepiej dla nas i dla Ciebie też zobaczysz inny świat to bardzo rozwija Wyciągniesz wnioski znajdziesz nowa drogę Może znowu będziesz aktorką kto wie

Gość

Mam 2 córki jakiś czas temu dziewczyny wraz ze znajomymi chciały urządzić w NOKu koncert. W B.NIEMILY SPOSOB zostały olane przez Dyrektorke Pani Kamilo nikt tu za Panią nie zateskni Pani też to wyjdzie na dobre może trochę nabierze Pani pokory czego życzę

Pablo

Każdy ma prawo dobierać sobie współpracowników którzy mu odpowiadają/ i nie ma w tym.nic dziwnego, każdy bierze swoich ludxi_ normalna rzecz_ było jest i bedzie

Gość

No właśnie zapraszala ludzi nietuzinkowych bo sama jest taką osobą. Osobą miłą, życzliwa i umiejaca słuchać ludzi, ciekawa ludzi i tego co każdy ma do powiedzenia. Widać, że to co robiła to robiła z.pasją a także widać że doskonale się na tym znała. Postawiła poprzeczkę wysoko i to bardzo wysoko. Szkoda że Pania Kamile zwolnił ale mam nadzieje że wróci.

Gość

Pani Dyrektor, niech zawsze Pani nosi głowę podniesioną do góry. Niech im będzie przykro i niech wiedzą, że władza nie jest dana na zawsze.

Gość

Po komentarzach widac ze ludzie nie znaja ani przepisow prawa chocby cywilnego a takze nie wiedza co znaczy kultura szeroko rozumiana. Przybysz jest artystka i dlatego przyjechala do Nadarzyna. Miala zadanie polegajace na wykonaniu utworow. Kto lubi jej rodzaj muzyki byl zachwycony. Umowy regulowane przepisami prawa zawieraja klauzule poufnosci i nie wazne z jakich pieniedzy jest finansowana gaza. Identycznie jest z kazdym innym artysta. Kazdy Dyrektor podpisujacy umowe z artysta musi sir z tym liczyc. I ni wazne jakie ma poglady bo nie przyjechala spiewac w Kosciele. Brak znajomosci prawa nie zwalnia nas z odpowiedzialnosci. Poczytajcie troche troche a nie od razu sie pieklicie i oczerniacie. Nie znam bylej dyrektorki ale jesli odwola sie do Sądu Pracy kobiet ma szanse wygrac a nawet dostac odszkodowanie. Fakt ustawa o dost. Do info. Jest podobnie jak Pzp najlepszym środkiem do zwolnienia bo interpretacja zapisów jest zawila i dyskusyjna.

Gość

NOK to nie kościół i Pani Kamila zapraszala mam ludzi ciekawych, nietuzinkowych z pasją. Przez ten czas aż chciało się korzystać z oferty NOK. Dzieci i dorośli mogli rozwijać swoje pasje. Proszę walczyć i wrócić

Gość

Pani Kamilo zrobiła Pani super ośrodek kultury i to taki, że chciało się do Was przyjeżdżać z W-WY. PrawdziwA i ambitna kultura za małe pieniądze. Znając zagrywki PIS to na Pani miejsce będzie jakiś "misiewicz". Mam nadzieję że Pani wróci. Glowa do góry. Pozdrawiam

Gość

PiS to nie disco polo a Także nie o Rydzyk. Ponadto jest wielu wspaniałych wykonawców których można zaprosić. Radio Maryja to zaledwie jakaś część wyborców PIS. Maybacha Rydzyk nigdy nie miał -to kłamstwo i fotomontaż dla naiwnych.

Głos

Mafia PO-ZSL w ostatnich przedagonalnych konwulsjach

Gośćw

A kogo miała zaprosić. Pisiorku nie tylko disko polo człowiek żyje. Człowiek różni się tym od małpy że chce mieć wybór. Przybysz należy do znanych i ambitnych wykonawców a że ma takie poglądy to nie jest ważne. Ludzie chcą słuchać muzyki aby zapomnieć o rzeczywistości rydzyka i jego bezdomnych maybachów. Pis chce abyśmy słuchali jedynie radio maryja ale ja np wole rmf fm czy zetkę i co też mam poglądy skrajnie lewicowe. Puknijcie się w czoło teraz zaraz będzie za późno.

Gość

Dyrektor sama strzeliła sobie w stopę zapraszając i podpisując umowę ze skrajną lewaczką aborcyjną, która wszystkich ma w pogardzie łącznie z byłą dyrektor

Gość2

W Nadarzynie tak niektórzy przyrośli do stołków, że zaczęli traktować publiczne finanse jak swoje własne. Pani Kamilo trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść. Czas na powiew świeżości w Nadarzynie.

Gość

Ciekawe czy Wójt wiedział kto to jest Przybysz i na jakich zasadach została wynagrodzona? Człowiek odznaczony wysokim kościelnym medalem powinien zareagować. Być może dyrektorka wprowadziła zbyt wiele samowolki.

Gość

Zostały naruszone standardy konstytucyjne. Zapraszanie osób propagujących cywilizację śmierci może kwalifikować się pod paragraf karny. Konstytucja art 38 zapewnia ochronę prawną każdemu człowiekowi do życia.

miejscowy

Czyli wszystko jasne, to Przybysz była w tej sprawie tą siłą sprawczą (spiritus movens), to ona pogrążyła Michalską podpisując z Nią tajne umowy.

Gośćq

Wszechobecny strach. Taki efekt buduje pis. W starostwie nikt nie podejmuje decyzji koncepcje się krzyżują zwiększa się liczba zatrudnionych- Bizancjum. Starosta jest zajarany jedynie pruszkowem. Widoczny brak zarządzania brak decyzyjności nie jest ważny liczy się tylko pruszków. W Nadarzynie widać nie ma szans. Oszczerstwa przejdą tylko wśród osób nie wykształconych suchających pomówień. Jednakże i ci ludzie zmienią decyzję widać gołym okiem że tam gdzie szerzymy nienawiść i pomówienia nie będzie współpracy starostwo jest już stracone. Pis zaczyna się zastanawiać widać strach przecież miało być tak łatwo. Powiem szczerze nie będzie. Zadanie mieliście łatwe jednak wasze kadry mierne ale wierne nie dadzą rady. Budujcie pomniki nic innego wam niepozostało. Nadarzyn już przegraliście

Gość

Parafrazując samą Panią Dyrektor "„Jak się chce psa uderzyć...” ale odnosi się to do samej redakcji. Jak chce się uderzyć to pyta się tylko jedną stronę i daje szanse wypowiedzi. Widać Pani Zwolińska ma gotową linię w tej sprawie. To nie jest dziennikarstwo. Szanujcie się w WPR24.

Gość

To był pies zerwany ze smyczy.

Gość

Nie podpisuje się umowie klauzul o tajności zarobków jeśli płaci się publicznymi pieniędzmi

Gość

Jako wolni obywatele chcemy wiedzieć ile samorządy wydają na tzw kulturę i ile zarobiła Pani Przybysz bo to są NASZE pieniądze a nie Pani Dyrektor. Prawo nie powinno zasłaniać takich informacji a jeśli to czyni to należy je zmienić lub interpretować na kożyść podatnika.

Gość

Do Gość 2018.01.30 08:34 : A co uciekł przed odpowiedzialnością w stan spoczynku czy go Krajowa Rada Spółdzielcza pod skrzydła wzięła ?

Nadarzynianka

Pani Kamilo jesteśmy z PANIĄ!!!! Tak trzymać!

Gość

Brawo dla Pani dyrektor! Pięknie obnażyła kłamstwa PiS. Komisarz nie szanuje prawa, nie czeka na wyrok sądu.

Gość

Utajnianie honorariów to jakieś chore prawo. Wiadomo kto zarabia najwięcej w branży. Ponadto jak to jest że gmina rządzona przez pobożnego Wójta zapraszała takie osoby jak Przybysz która chwaliła się zabiciem dziecka.

Gość

a czemu w ogóle nie napisaliście o odejściu prezesa PSM Pruszków po kilkudziesięciu latach pracy? szlaban na informacje?