27° Niedziela
22 Lipca

Pon

Wt

Śrpruszkow.pl

CDK jednak nie taki straszny

Zakończyło się głosowanie w plebiscycie na „Makabryłę 2017”. Pruszkowskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego zajęło w nim szóste miejsce, czyli uplasowało się w drugiej połowie niechlubnej stawki.

Sama nominacja do tytułu „Makabryły 2017” wywołała wiele emocji. Szczególnie, że w tym przypadku zajęcie wysokiego miejsca nie jest powodem do dumy. Tytuł „Makabryły” otrzymują bowiem architektoniczne „koszmarki”. CDK zostało nominowane za „ciężką,  toporną i niedopasowaną do otoczenia bryłę”. Obok pruszkowskiego obiektu w zestawieniu znalazło się dziewięć innych budynków z całej Polski, w tym m.in. Galeria Wroclavia z Wrocławia, pałac ślubów w Sosnowcu i willa Monte w Zakopanem.

Szerzej o nominacji pisaliśmy tu. Do sprawy na naszych łamach odniosły się też władze Pruszkowa. – Nominacja nie jest słuszna, bowiem serwis Bryła nie ukazuje czytelnikom całego obiektu. Budynek ma charakter industrialny, nawiązujący do historii miasta związanej z metalurgią. Warto porównać sobie ten budynek z takimi obiektami jak Gdański Teatru Szekspirowskiego czy Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach – bronił CDK Michał Landowski, wiceprezydent miasta.

A jakie są wyniki plebistycu? Po podsumowaniu głosowania tytuł „Makabryły” wędruje do Zakopanego. Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Pruszkowie znalazło się na szóstym miejscu, otrzymując 1388 głosów (dla porównania na willę Monte głos oddało ponad 12 tys osób). Pełne zestawienie dostępne jest tu.

Czyli CDK nie takie straszne. A jakie jest Wasze zdanie? Piszcie w komentarzach.


REDAKCJA
kontakt@wpr24.pl

Podobne artykuły


Komentarze | 55

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

To nie jest śmieszne, źe tyle lat moźna być przy korycie i zgadzać się na niekontrolowaną architekturę.

Gość

Nie rozśmieszaj mnie człowieku... najpierw donosisz a jak nie wyszło to jesteś wszystkimi mieszkańcami Pruszkowa. Zamknij się bo psujesz ludziom humor, jak masz kompleks wieśniaka. Normalni ludzie się cieszą że się coś zaczęło dziać w tym mieście - i żeby była jasność daleko mi do polityki.

ach

Buhaha Czy ,,straszność,, naszego ukochanego ,,Krematorium,, zależy od ilości głosów w tym plebiscycie? Raczej NIE. To My mieszkańcy Pruszkowa tak zdecydowaliśmy, nie mówiąc już o około 100 000 000zł wydanych na ten ,,CUD ARCHITEKTURY PRUSZKOWSKIEJ,,

Gość

Do MIROSŁAW 2018.03.29 11:40 Wygracie spływ Utratą w jednoosobowym kajaku.

MIROSŁAW

Panie PREZYDENCIE niech Pan się nie boi prawdziwy PRUSZKÓW za Panem Stoi !!!!!!! Wygramy !!!!!!.Mirosław prawdziwy Rodowity Pruszkowiak.

Gość

Sam budynek to jedno. Czy ktoś może wie czemu mają służyć te kolorowe elementy przed budynkiem do których jakiś prymityw przykręcił przęsła z polamowanjej srebrzanką siatki????

Gość

napluli się napluli a wyszło jak zawsze...

Gość

budynek tak ,,piękny,, jak cały ten pruszków

Gość

To jest najlepsze podsumowanie całej tej dyskusji. Tu piszą ludzie którzy są nie związani z Pruszkowem. Nikt nic nie wie po co ten budynek, dlaczego w tym miejscu. Pomimo szeroko dostępnej informacji na temat tego miejsca ciągła fala hejtu głównie pod kolor budynku - poziom dyskusji beznadziejny.

Głos

Ja to często mam wrażenie że w Pruszkowie w rzadzenie bawią się pacjenci zakładu zamkniętego w Tworkach...Cały czas chcą nas do swojej zabawy przekonać, a jak się nie zgadzamy mówią że nie potrafimy się bawić...

Zaniak

„Bo glina w glinę wtapia się bez przerwy, Gdy sprzeczne ciała zbija się aż ćwiekiem Później... lub pierwej...” Cyprian Kamil Norwid [Coś ty Atenom zrobił, Sokratesie...]

Gość

Z tyłu liceum, z przodu muzeum. Tutaj też ma zastosowanie stare porzekadło.

Gość

Elewacja wykonana jest ze złomu zbieranego przez pruszkowskich złomiarzy.

Gość WPR

Kobyłka i Domaniew mają pomysły na Pruszków . Pomniki pomniki pomniki i zabawa w wojsko .

Po pracy

Będzie tu siłownia ? Bo w Pruszkowie nigdzie nie ma. Czy mam rzucać kamieniami w to coś aby się odstresować po pracy ??

Gość

Oferta pruszkowskich ośrodków kultury jest jedna z bogatszych w regionie chyba ty nie znasz jej programu skoro krytykujesz?!?

Gość

DO PISOWCÓW -I INNYCH CO JEST WAM ZLE W PRUSZKOWIE .Budynek starostwa stoi na gruncie po byłej PZPR / ul.Drzymały /.pytam p.gołoska czy za dzierżawę pan płaci miastu chyba nie.

Gość

Hala? Hala nadaje się do zburzenia i chyba każdy kto tam był rację przyzna. Rozumime że filharmonia w Szczecinie jak jest biała to kojarzy Ci się z I komunią św.?

Kaowiec

Gdyby miał służyć to już, by służył. Znasz ofertę Pruszkowskich ośrodków kultury? Więc liczysz że nagle nowy budynek tak po prostu tchnie w tych ludzi nową energię tak po prostu? Wierzysz że jedynym problemem pracowników zajmujących się kultura był brak budynku. Bua hahaha chyba sam w to nie wierzysz. To są wywalone w błoto pieniądze. No nie dla dyrektora i kierowników w tym obiekcie, dla nich to czysty pieniądz.

Gość

Ludzie, nie znacie się. Projektant miał wizję. To taki dizain.

Gość

Zastosowanie w trakcie realizacji materiałów innych (tańszych) niż pierwotnie zakładał projekt powoduje zmniejszenie walorów estetycznych nie tylko tego, ale i wielu innych budynków znajdujących się w zestawieniu tej i poprzednich edycji tego plebiscytu. W tłumaczenie, że ciemna fasada ma nawiązywać do metalurgii nikt rozsądny chyba nie wierzy. Wskazanie na to, że obiekt ma też fasadę z oknami w niczym nie pomaga - jest ona kompletnie bez wyrazu, a sąsiedztwo obiektów sportowych przywołuje raczej skojarzenia z pływalnią, niż z instytucją kultury. Spójrzcie na to zdjęcie powyżej - szara ściana szkła, wokół morze asfaltowego parkingu jak przy jakimś centrum handlowym, a obok trybuna stadionu. Czy to jest przykład dobrze zaprojektowanej przestrzeni miejskiej? Wątpię. PS. Do redakcji: moglibyście chociaż dobrze skadrować to zdjęcie.

Gość

Na prawdę... budynek staje się elementem gry politycznej o wybory samorządowe 2018? Państwo mylicie lokaliazację - to w Warszawie władza buduje pomniki. W Pruszkowie powstał nowoczesny projekt który będzie służył mieszkańcom. Z jednym się zgodzę - to jest na prawdę dobry projekt. Ja wiem że każdy z Was drodzy komentatorzy zrobił by wszysko lepiej, taniej, szybciej, funkcjonalniej. Kto Wam ma ocenić ten projekt -może ktoś merytorycznie po zaponaniu się z przyszłym przeznaczeniem i funkcjonwaniem tego terenu? Pogadamy za parę lat, wtedy będzie cacy. Już widzę jak puszczacie dzieci na zajęcia w trumnie i jeszcze się tym chwalicie - to będzie najlepsza wizytówka tego miejsca!!

Gośćrr

No w Kobyłce to dopiero cuda architektury:) tak ma to wygladać? Ludzie litości, Pruszkw to piekne miasto. Jak może kandydowac ktos kto nawet tego miasta nie lubi?

Gość

Cos wam nie wyszlo z tym glosowaniem, tak sie podniecacie a tu 1200 glosów z czego 500 jednej osoby na całą Polske. W Pruszkowie 60 000 przypominam -skoro na Starzynskiego zagłosuje 20 000 to z wami bedzie kruchutko... oby te 6 procent było. Druga sprawa ze to co wypisujecie na Wpr to juz jest totalne dno DNO

Gość

Szczęśliwie sama nominacja i znalezienie się co prawda poza pudłem ale w połowie stawki to już policzek dla włodarzy Pruszkowa. Trudno było spodziewać się "wygranej", gdyż inne nominowane obiekty są zbudowane w lokalizacjach, z którymi Pruszków nie ma startu. No bo kto przyjedzie oglądać czarny sarkofag do miejscowości podwarszawskiej? A Zakopane to dla odmiany "zimowa stolica Polski", tak jakby własność wszystkich Polaków. Tak więc zajęcie miejsca w środku stawki tego niechlubnego rankingu, to prawdziwa ocena władz naszego miasta, wiecznego układu kolesi i ciągłego "niedasiostwa". I tak to co miało być pomnikiem władzy, staje się tylko jej nagrobkiem.

lowa

jak można włożyć kraty w okna, gdzie może przebywać setka dzieci, a co w razie pożaru? Po co te kraty? przecież jest alarm i ochrona, to powinno być natychmiast zmienione plus korekta elewacji, i to na koszt tych, którzy zaakceptowali projekt, niech spłacają do końca życia. Dlaczego ten budynek jest czarny, nawiązuje do smogu, że wszystko marność nad marnością i wszystko marność?? Obok jest budynek hotelu, szału nie ma ale przynajmniej jest sympatyczny i nie wnerwia przechodniów. To miejsce powinno się kojarzyć z nauką i rozrywką na wysokim poziomie a nie z kresem istnienia.

Pruszkowiak

Nie taki straszny. Rzeczywiście, w całej Polsce jest ZALEDWIE pięć brydszych budynków. Faktycznie, sukces. Pogratulować. Budynek ma potencjał - można zaadoptować na spalarnię śmieci, styl już jest.

czytelnik

A czy wiecie że z zewnątrz to co wygląda na taki ala ratan to jest wszystko pokryte drutem zbrojeniowym 12 mm? to się nazywa mega krata

Gość

szkoda ze nie pierwsze miejsce

lowi

kolejny sukces, najdroższy projekt naszych władz nie został wybrany największą makabrą w Polsce, bo za duża byłą konkurencja, genialne, czy wy jesteście normalni? Kto wam to karze pisać?

Sct

A co, jeśli ten budynek to taki wielki ekran pokazujący obrazowo stan powietrza w Pruszkowie?

Gość

Bo wiesz w Meksyku kraty w oknach to oznaka wysokiego statusu społecznego, więc warto się pokazać :) :)

AT

Argument z wąskim gardłem, zupełnie nie trafiony, w przeciwieństwie do niego, dla Centrum to dopiero początek kosztów :)

Gość

http://www.pruszkow.pl/urzad/inwestycje-miejskie/inwestycje-w-budowie/budowa-centrum-dziedzictwa-kulturowego Proszę, tak to miało wyglądać, a wygląda jak Titanic. Elewacja wygląda zupełnie inaczej, do tego na dachu są widoczne ogromne wloty wentylacyjne z normalnej "kwasówki" srebrnej, wygląda to fatalnie, dodatkowo okratowali nawet okna. A na koniec skoro już ktoś pisze, że od strony trybuny Znicza jest ładniej to ja się pytam: Postawiliście budynek od dupy strony!? Ładnie od tyłu a brzydko od frontu?!

Gość

Psy szczekają karawana jedzie dalej - jak z wąskim gardłem

Gość

Znajomi z poza Pruszkowa pytają,czy to krematorium.

AT

Uroda budynku jest dyskusyjna. Niestety tłumaczenia władz miasta są żenujące. Wybrano projekt bez głębszej analizy, a opowieści o tym że budynek nawiązuje do historii miasta związanej z metalurgią, to już przykład zupełnego braku zrozumienia historii TEGO miasta. W Pruszkowie nigdy nie było zakładów METALURGICZNYCH to nie Katowice czy Nowa Huta. Więc jak można wpisywać w budynek w historię miasta nie znając jej, porażka. Budynek dobrze wyglądał by w zwartej zabudowie, niestety stoi na narożnej działce, a tłumaczenie że ma ładniejszą elewację tylko jej nie widać to już poniżej poziomu. Czyli co postawiono budynek tyłem do ulicy? I teraz to zauważono :) ? ? Najważniejsze jednak jest to że dzielą nas dni od otwarcia a nadal nie ma gotowej oferty, powtórzę jeszcze raz, w dniu otwarcia Centrum powinno tętnić życiem, aby wykorzystać zainteresowanie mieszkańców,a tak dostaniemy pusty zimny gmach, bez treści. Były dwa lata, by przygotować się na otwarcie i na stworzenie kompletnej oferty kulturalnej. Jednak widać wyraźnie że jak na razie jedynym pomysłem było postawienie gmachu-pomnika, a później się zobaczy.

GośćX

Mi się wydaje, że on nie długo nie będzie taki czarny. W końcu jest tam bardzo dużo idealnie widocznych powierzchni. Miesiąc, dwa po otwarciu zostanie szczelnie oklejony reklamami biedronki, lidla i tanich pożyczek.

Gość

Tego potwora nic juz nie zmieni. Bedzie straszył i przypominał o tej władzy, a im właśnie o pomnik chodziło. Najlepsze jest jednak to jak zgasili naszego Wice z jego wypowiedzią :-) Klasa.

Pruszkowiak

USS Starzyński

Miroslaw

I po co było na forum pisać te głupoty i oczerniać Władze Miasta na czele Pana mgr mec Jana Starzyńskiego .Wstyd .Dla tych co non stop opluwają i jadem sieją dedykuję Wam piosenkę Nie ma jak Pruszków pod Władzą Pana Jana Starzyńskiego.Mirosław prawdziwy Rodowity Pruszkowiak.

Vader

Nie znają się ... Przecież to zwiewny piaskoczołg Jadów prawda? http://www.ossus.pl/biblioteka/Plik:Sandcrawler01.jpg

Gość

Na prawde nie rozumiem dlaczego czepiacie się tej architektury. Co wy w Rykach wychowani? Wapnem mieli wybielić jak prawdziwej polskiej wsi rodzimej??

Alchemik

I zdało się słyszeć głośne tąpniecie a po chwili subtelny pojedynczy wystrzał przeszywający ciszę miasta. To magistrowi kamień spadł z serca a ręka jemu przychlną otworzyła szampana victorii.

Gość

" Budynek ma charakter industrialny, nawiązujący do historii miasta związanej z metalurgią." - hm... ta metalurgia to chyba owe prehistoryczne dymarki. W takim razie mnie nasuwa się inne skojarzenie ze słowem "dymarki". I bynajmniej nie ma ono nic wspólnego z metalurgią. Szkoda panie Landowski, że trafiłeś do tak nikczemnego grona.

Gość

Jak jadę do Pruszkowa po pracy to aż mi się gęba śmieje jak widzę CDK i pomyślę sobie że ludzie tak cierpią że im się niepodoba a będą musieli na niego patrzec do końca życia :)))) To Jasiu was załatwil na mikado, radzę szybko zmienic zdanie bo Tworki blisko, tam architektura na pewno wam podpasuje. 6% Hahahahahahaha

Gość

Ups to trole będą niezadowolone I czym teraz będą hejtować chachacha

Gość

Do gwuść to znaczy że 1388 uważa że jest to makabryła a 39 milionów że nie jest. Gdyby zdrajcy nie złożyli nominacji to nikt by nawet nie wpadł na taki pomysł. Sukces jak w przyszłych wyborach hahahahahaha

Gwuść

"Jeśli jedna osoba mówi ci że jesteś koniem, wyśmiej ją. Jeśli druga osoba mówi ci że jesteś koniem, olej ją. Ale jeśli trzecia osoba mówi ci że jesteś koniem, to zacznij zbierać na siodło." A co jeśli 1388 osób mówi że CDK to „Makabryła" ?

DIE_GURKE

Zwycięzca mógł być tylko jeden. To co stało się w Zakopanem to niewyobrażalny absurd.

Pruszkowianka

Zewnętrznie straszne, ciężkie, czarne, grobowiec. Teraz można już tylko liczyć na to, że wewnętrzna oferta zrekompensuje ten przytłaczający wygląd.

Tutka

Efekt końcowy ma się nijak do projektu. Na stronie widać jak elewacja miała być jaśniejsza niż jest teraz. http://www.pruszkow.pl/urzad/inwestycje-miejskie/inwestycje-w-budowie/budowa-centrum-dziedzictwa-kulturowego Podpowiem, mogą to uratować ciekawym oświetleniem (byle nie kolorowym). Zmiękczy tą paskudną bryłę.

Gość

Z artykułu bije radość, że CDK nie "zwyciężyło" w plebiscycie. Jednak sam fakt znalezienia się wśród nominacji jest trochę wstydliwy :/

Gość

A co tu oceniać jak jeszcze nawet nie otwarte ??.

Alchemik

Nie no wielki sukces. Szósta lokata dla tego sarkofagu jest powodem do dumy. Żałosna antywizytówka miasta.