27° Niedziela
19 Sierpnia


Starostwo Powiatowe w Pruszkowie

Chcą budowy pomnika na 100-lecie niepodległości

Starostwo powiatowe w Pruszkowie zainicjowało działania na rzecz budowy pomnika upamiętniającego przypadającą w tym roku setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Z apelem w tej sprawie starosta pruszkowski, Maksym Gołoś, wystąpił publicznie podczas ubiegłorocznych uroczystości z okazji 11 listopada. – Patrząc w przyszłość, za rok o tej porze będziemy świętować setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Chciałbym, żebyśmy przez ten rok wykorzystali każdą nadarzającą się szansę, żeby pokolenia, które przyjdą po nas, tak dobrze pamiętały o Odzyskaniu Niepodległości i czym jest niepodległość tak jak my tutaj dzisiaj. Zwracam się tutaj do Was wszystkich Państwa i do Pana Prezydenta Jana Starzyńskiego przede wszystkim o to, abyśmy zrobili co w naszej mocy, aby w Pruszkowie powstał pomnik Czynu Niepodległościowego, mamy na to rok – mówił wówczas.

Uchwałę w sprawie budowy monumentu jeszcze w zeszłym roku przyjęli radni powiatowi. Pruszkowska rada miasta nie zajęła jeszcze stanowiska. – Przewodniczący rady Krzysztof Biskupski, przyjmując złożoną przez starostę propozycję projektu uchwały w tej sprawie, zapowiedział przekazanie jej do odpowiedniej komisji i poddanie pod głosowanie podczas sesji zaplanowanej na 14 grudnia 2017 roku. Tak się niestety nie stało i rada miasta nie wyraziła swojego stanowiska w tej sprawie. Punkt dotyczący inicjatywy budowy pomnika nie znalazł się również w porządku sesji zaplanowanej na 1 lutego 2018 roku – informuje Rafał Pszczółkowski ze starostwa powiatowego.

Jak dodaje, odpowiedź na ideę budowy pomnika najszybciej podjęły lokalne organizacje kulturalne i patriotyczne, które widzą zarówno potrzebę wzniesienia takiego miejsca w przestrzeni Pruszkowa, jak i potrzebę godnego uczczenia 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Na razie nie wiadomo jeszcze jak miałby wyglądać monument, ani gdzie mógłby stanąć. Wiadomo jednak, że realizację przedsięwzięcia od strony finansowej wesprzeć ma Ministerstwo Obrony Narodowej.


REDAKCJA
kontakt@wpr24.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 43

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

Przychodnie rehabilitacji rozwalil nfz .Trzeba wiedziec co sie pisze,chyba ze pisze to radny z drzymaly.

Gość

Spadochroniarz jest jeden z Nowej Wsi a nie z Kobylki.

Gość

A naprawdę to było tak. Gołoś wymyślił co by tutaj ciekawego zrobić czym mógłby się pochwalić na fejsie przed wyborcami. I nagle olśnienie - pomnik niepodległości. Czemu to takie genialne? Ano dlatego, że patriotyzm na pokaz dzisiaj jest w cenie. A fakt, że taki pomnik z pewnością zostałby odsłonięty 11 listopada, więc w najgorętszym okresie kampanii wyborczej z pewnością nie jest bez znaczenia. No i na dodatek lokalizacja pomników to kompetencje rady miasta. Więc idealnie - on wnioskuje, rada miasta nie może się nie zgodzić bo wyjdą na antypatriotów, a on spije śmietankę trąbiąc na lewo i prawo, że z jego inicjatywy powstał pomnik. GENIALNE. Tyle że przeoczył jeden szczegół. Owszem rada miasta lokuje pomniki, ale pieniądze na ich budowę muszą pochodzić ze zbiórek publicznych. Stąd konieczność zaangażowania "lokalnych organizacji kulturalnych i patriotycznych" o których nikt nie słyszał, bo ich aktywność w Pruszkowie jest żadna. Krótko mówiąc - cała ta historia z pomnikiem to polityczna hucpa. A biorąc pod uwagę dokonania pana Gołosia jako Dyrektora Muzeum Bitwy Warszawskiej (które istnieje tylko na papierze...) to ja bym na żaden pomnik nie liczył.

tow. Konrad

Lud pracujący miasta Pruszkowa popiera towarzyszy Starzyńskiego i Kurzelę w walce z karłem reakcji, który chce postawić w naszym pięknym mieście imperialistyczny pomnik! Dość promowania kułaków i kapitalistów! Tylko pomnik czynu społecznego!

lennox

Ciekawostka - od lat płacę haracz, tzw. użytkowanie wieczyste. Co roku pisałem do Starostwa o rozłożenie opłaty rocznej na raty, Starosta wyrażał zgodę. Dziś dostałem informację, że od teraz zgody wydaje Pan Wojewoda... Oni zaraz zaczną się bać własnych cieni, a raczej już się boją.

Gość

Jak starosta był z peo to wtedy było fajnie,, cacy,, . Gdy starosta jest natomiast z PiS to wtedy jest,, be,,. Tak wygląda demokracja w ujęciu platformiarzy, rządzić mogą tylko nasi, najlepiej dożywotnio, a inni won, buhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Gość

Trolle z Kraszewskiego znowu w akcji, widać to po głupich komentarzach, a Starzyński również nie mieszka w Pruszkowie tylko w nowej wsi, mam nadzieję że przegra wybory w listopadzie i uwolnimy się w końcu od 20 letnich rządów Pana,, niedasie,,

Bolo

bardzo dobrze że Władza Pruszkowa olewa ten głupi pomysł spadochroniarzy z kobyłki.Dosyć tysiące jest pomnikòw w Pruszkowie na cmentarzach.

Pisowiec

czy pan golos juz sie spakowal do kobyłki. starostwo do likwidacji .

Gość

niech starosta nie robi sobie propagandy wyborczej a pomnik sobie zrobi tam gdzie mieszka w kobylce lub na nowogrodzkiej .

Gość

POKEMONY z Drzymały teraz myślą jak tu pomnik postawić.

Gość

Prosta sprawa z tym pomnikiem. Chodzi o to że Pan Starosta źle się prezentuje na zdjęciach podczas uroczystości na Żbikowie w tle są stare kamienice. A co do sygnalizacji to myśleli że jest bezprzewodowa i dlatego nie dołączyli jej do prądu :))))

Robert Piotr Maciej

Do gościa z 14.56 Wreszcie ktoś mądrze się wypowiedział . Bo i ja też uważam że To co robi Starosta to do najmadrzejszych rzeczy nie należy np:budowa pomnika ,rozwalenie przychodni rehabilitacyjnej w przychodni na Drzymały Itd:itd.

28

Nie można przerobić tego sowieckiego pomnika przy BP, na Niepodległościowy? Plac i część monumentu już jest. Będzie taniej HELOŁ

Gość

Czy ktoś widział projekt tego pomnika? Piękne słowa o 100-leciu odzyskania niepodległości, a wyjdzie z tego skrzydło tupolewa...

Głos

Nikt nie mówi że pomniki pamięci są złe i nie potrzebne,ale w przypadku gdzie każdy pruszkowianin widzi że jego miasto jest delikatnie mówiąc od lat niepoważnie zarządzane, wydatek kolejnych pieniędzy z kasy miasta to samobój dla Pana Gołosia,szkoda bo facet wydaje się normalny i z pewnością zrobiłby więcej dla Pruszkowa od starzyńskiego. Ale na razie pomysły na stawianie pomników wyborców mu nie przysporzą! Panie Maksymie radzę zmienić doradców,wyjść do ludzi i po prostu wsłuchać się w ich potrzeby i je spełniać.Mamy dosyć dziadostwa w tym mieście i głupiego wydawania NASZYCH pieniędzy!

Gość

nie chcecie pomników? i bardzo dobrze, zrobią to niedługo inni, szkopy i ruskie itp. A potem powiedzą, że to Polacy wywołali II wojnę światową a nawet pierwszą i napiszą za was historię i powiedzą wam co jest dobre a co złe, https://wiadomosci.onet.pl/kraj/do-rzeczy-horst-von-wachter-chce-zablokowac-dystrybucje-ksiazki-magdaleny-ogorek/ccdvezy

Radosław

Tak tak, postawimy kilka pomników, to od razu zagranica walnie na kolana. Wracając do tematu: CDK jak na razie podoba mi się średnio. Ale tak czy inaczej ten "pomnik" w swym założeniu ma służyć mieszkańcom miasta, więc zdecydowanie wolę takie pomniki niż takie, przed którymi władze raz w roku złożą kwiaty i nic ponadto. A w CDKu można też mądrze nauczać o przeszłości, czego władzom miejskim szczerze życzę, niech go dobrze wykorzystają w celu dobrej edukacji i mądrej rozrywki. Ps. pomysł z nazwą im. 100lecia Niepodległości też mi się podoba, może warto podchwycić?

Gość

ściągawka dla trolli z Kraszewskiego 1. Gdy coś zaproponuje starosta to jest to: złe, niedobre, kiepskie, byle jakie, głupie, tragiczne, idiotyczne, beznadziejne, ohydne, żenada, nędzne 2. Gdy coś zaproponuje Prezydent, to jest to; świetne, super, extra, mądre, fajne, rewelacyjne, genialne, na miarę Einsteina, noblowskie P.S. Jeśli krytykujesz i nie lubisz Prezydenta i te całe SPP to na pewno jesteś z PIS

Gość

Pruszkowianin 13.39. Już jeden pomnik na przyszłość mamy. To oczywiście CDK z przyszłością spłacania kredytów za ten obiekt pływający w wodzie. Ponadto niektórym się marzy burzenie pomników JPII i stawianie Dzierżyńskiemu.

Misiek

A nie lepiej zamiast pomnika postawić kolejne blokowisko? Przecież z pomnika to korzyści nikt mieć nie będzie, a przy blokowisku, tfu osiedlu apartamentowców, to już co innego.

Gość

A czego od Maksyma oczekujecie? Przecież to jego starostwo nie potrafi postawić działającej sygnalizacji świetlnej. A bo prądu nie podłączyli! A kto podpisał umowę na podłączenie z terminem wykonania do Kwietnia? A bo zawsze szybciej robili! Tyle, że potrzebowali zgody na prace w terenie od jego zarządcy... Starostwa Powiatowego. Gołoś to karierowicz i tyle, niczego sobą nie reprezentuje prócz braku kompetencji.

pruszkowianin

Dobrze, że nie JPII. Na fali PiS będą powstawać kolejne pomniki zwracające uwagę w daleką przeszłość, tymczasem inicjatywy i inwestycje "na przyszłość" to temat na inną bajkę. Za nasze pieniążki można wsztstko :)

Gość

I tym pomysłem stracił mój głos w wyborach. NIE DLA POMNIKA!!!!

Gość

Piszecie w komentarzach, że pomniki niepotrzebne i żeby przyszłością się zajmować. Przez taką postawę właśnie przychodzi potem pani ambasador Izraela i pluje nam w twarz na uroczystości wyzwolenia obozu w Auschwitz. Jeśli zagranica ma nas szanować za to, jaką mamy historię i jacy jesteśmy jako naród to musimy w narodzie tę wiedzę pielęgnować.

Benji

A jak Starzyński stawiał sobie pomnik za życia w postaci CDK to pieski z Kraszewskiego tak głośno nie ujadały...

Gość

Jak Starzyński wybudował nikomu niepotrzebne i przeplacone cdk czyli czarny tytanik, który i tak splajtuje, za72mln to jakoś głosów oburzenia nie było, że koszt, że drogo, itp, a dlaczego teraz są? Bo to pomysł znienawidzonego starosty a nie mgr, gdyby to zaproponował mgr to byłby aplauz

Rodowity

Pomnik należy się tylko mgr. inż. Andrzejowi Kurzeli! To nasz budowniczy, nasz przodownik pracy o lepsze życie mieszkańców i mieszkanek Pruszkowa.

Gość

Nie chcemy pomników, nie chcemy Gołosia, nie chcemy Sipiery, nie chcemy PiSu i jego głupot.

Gość

Ciekawe czy to czyta Pan Gołoś?

Gość

Nie chcemy pomników, nie chcemy Gołosia, nie chcemy Sipiery, nie chcemy PiSu i jego głupot.

Gość

Już się zaczyna pomnikomania

Gość

co oni mają z tymi pomnikami ,czy naprawdę nie ma lepszych pomysłow w tym Starostwie zawracanie tylko du...y ludziom. lepiej zbierać na sprzęt do rehabilitacji ,którą już zamknęli w Pruszkowie dla społeczeństwa z powiatu i miasta .To jest ogromna potrzeba na cito ,a nie pomnik pod którym bedą sie lansować ,że pamientają . lepiej pamiętać o potrzebującym w realnych czasach !!!!! Panie Starosto!!!!!

Gość

Zdaje się, że głównym, ustawowo zdefiniowanym celem samorządu (powiatowego, miejskiego, wojewódzkiego) jest zaspokajanie potrzeb mieszkańców.A jak już widać chociażby po tej dyskusji, mieszkańcy Pruszkowa mają inne potrzeby niż budowanie pomników. Jest tyle możliwości upamiętnienia 1918 roku, że akurat wznoszenie pomnika jest zupełnie niepotrzebnym wydatkiem.Może w ramach obowiązujących standardów demokracji bezpośredniej, Starosta Pruszkowski zapyta mieszkańców o celowość takiego akurat przedsięwzięcia?

Pm

Brak słów! Czy naprawdę taki pomnik jest potrzebny akurat w Pruszkowie! Naprawdę szkoda pieniędzy! Może lepiej wybudować żłobek (może być powiatowy) i nadać odpowiednie imię. Będzie to ,,pomnik" dla wszystkich mieszkańców miasta powiatowego. Panie Starosto, proszę dbać o cały powiat, a nie tylko o miasto Pruszków. Tu, bez Pana doradztwa, radzą sobie dobrze, a w powiecie tak sobie!

Kosia43

A nie prościej nowo otwierane centrum kultury nazwać imieniem 100 lecia Niepodległości. Będzie żywy pomnik pamięci. A tak to nie wiadomo na kiedy zostanie wybudowany, bo nasz starosta juz budował muzeum którego nie ma.

Gość

tylko dlaczego za publiczne pieniądze, niech buduje za swoje !!!! Brak kompetencji w przypadku tegoż pana starosty jest porażający o niewiedzy nie wspomnę !! A nazw ulic nie zmieniamy ? może pomniki wystawić - Mamusia , braciszek prezesika tacy przecież zasłużeni ???

Gość

Polacy szczególnie w ostatnich dwóch latach lubują się w stawieniu pomników. Potrzeby powiatu i miasta Pruszków są na 100% inne. Ochrona zdrowia, szkoły, żłobki, ulice ,pomoc bezrobotnym itd. Żadnych pomników w mieście nie potrzeba. Trzeba myśleć o żyjących.

Gość

Pomniki? Przyszłością trzeba żyć a nie przeszłością. Starosta rządzi jakby był 1918 rok, a nie myśli chociażby 5 czy 10 lat do przodu. Na zachodzie plany robią 50 lat do przodu, my 100 lat wstecz. Co za kpina.

Głos

Przez 20lat sołtys nam tak Pruszków zmodernizował że co by tu jeszcze...wiem!CDK!!!! Tego Pruszków potrzebuje!aha...już mamy,no to PLAC ZABAW DLA PSÓW!!!!To jest niezbędne dla Pruszkowa!też jest?no to chociaż kwiatków nasadzim i byndzie ładno,a i bezpieczeństwo na WP się zdecydowanie poprawi!!!.....Wszystkie te pomysły (łącznie z pomnikiem) są tak szalenie ważne dla Pruszkowa....

Rasul Allah

To będzie miś na miarę naszych możliwości

Gość 78

może żłobki przedszkola budujmy ???? ludzie nie maja na leczenie umierają a my tylko pomniki i inne pi......y !!!!????

Radosław

Doświetlenie Prusa, remont zapuszczonych Kościuszki czy Komorowskiej. Tu pan starosta ma pole do popisu. Pominiki proponuję postawić dla gawiedzi w Wołominie czy Kobyłce.