27° Sobota
21 Lipca

Nie

Pon

Wt

Śr


Pixabay

Chcą wprowadzić ciszę nocną na Lotnisku Chopina

Na taką wieść z pewnością czekało wielu mieszkańców powiatu pruszkowskiego. W minioną środę wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit poinformował, że rozważana jest możliwość wprowadzenia tzw. ciszy nocnej na Okęciu. W tym tygodniu rozpoczęły się konsultacje z przewoźnikami.

Mieszkańcy Pruszkowa, Raszyna, Piastowa oraz warszawskiego Ursusa nie od dziś skarżą się na hałasy, które generują samoloty. Według wielu maszyny kursują zbyt często. Ponadto samoloty latają zarówno w nocy jak i nad ranem. Z jednej strony trudno się dziwić, że warszawski port lotniczy ma takie obłożenie. Przypomnijmy, że Lotnisko Chopina jest największym tego typu obiektem w Polsce. Według szacunków w 2017 r. lotnisko, którym zarządza Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” (PPL), ma obsłużyć aż 14 mln pasażerów.

O wprowadzeniu ciszy nocnej na Okęciu poinformował w minionym tygodniu wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit. Mówił, że to PPL jest inicjatorem tego pomysłu. Co ciekawe takie rozwiązanie można byłoby wprowadzić już w przyszłym okresie wakacyjnym. Natomiast wczoraj odbyła się konferencja na ten temat. Włodarze portu nie są głusi na sygnały od niezadowolonych mieszkańców. 

– Lotnisko otrzymuje rosnącą liczbę skarg od mieszkańców, a także rosnącą liczbę pism z urzędów, łącznie z urzędem marszałkowskim, które wskazują na uciążliwość „hałasową”. My pokazujemy tutaj państwu przykładowe takie pisma. Ale biorąc to pod uwagę, jak również nasze wewnętrzne analizy, próbując znaleźć ten złoty środek między tym co może zrobić lotnisko a oczekiwaniami mieszkańców postaraliśmy się o wypracowanie takiego systemu, który pozwoliłby pogodzić te dwa  wydawałoby się sprzeczne światy. Stąd też projekt „core night”, czyli rdzennej nocy – mówił podczas poniedziałkowej konferencji naczelny dyrektor PPL Mariusz Szpikowski. – Projekt zakładałby, że w godzinach 23.30-5.30 nie odbywałyby się żadne planowe starty i lądowania. Oczywiście nie dotyczyłoby to lotów o statusie nadzwyczajnych, państwowych, militarnych, ale ta skala jest bardzo minimalna, plus loty ratunkowe – wyjaśniał.

„Core night” wprowadziły już inne największe światowe lotniska – w Monahium, Frakfurcie, Paryżu, Brukseli czy Hamburgu. Nasze warszawski w związku z wprowadzeniem ciszy nocnej liczy się ze „zniknięciem” około 15 operacji lotniczych. Jednak władze lotniska zakładają, że zostaną one rozłożone w innych godzinach, w ciągu dnia. Ale obecnie trwa faza konsultacji. I trudno teraz spekulować jaki będzie jej wynik, tego dowiemy się po czasie. 


Seweryn Dębiński
seweryn.debinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


Komentarze | 18

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

lennox

2017.09.20 09:00 - Gościu, samoloty nad Pruszkowem, w obecnej skali zaczęły latać w maju 2015 r., nie pisz ...

Gość

Do gościa tu tu.odlotów z lotniska jest 70 w ciągu godziny. Większość kieruje się w kierunku Pruszkowa i nad Pruszkowem jest rozprowadzana. To ,że widziałeś nad Pęcicami to samolot wcześniej był nad Pruszkowem. Zobacz na Flightradar 24 .com

Gość

@Gość z 12:17 no idzie do przodu, dlatego też w cywilizowanych krajach dla lotnisk w ramach miasta jest cisza nocna, albo w ogóle w bliskich okolicach miasta lata samolotów bardzo mało. U nas słychać je w połowie Warszawy i okolic...

Gość

Ludzie dajcie spokój...świat idzie do przodu i trzeba się z tym pogodzić. Mieszkańcy Pęcic, Pęcic Małych, Reguł czy Sokołowa mają o wiele gorzej jeśli chodzi o hałas związany z samolotami. W porównaniu do innych miejscowości Pruszków naprawdę nie ma najgorzej, a wiem co mówię bo bywam często i tu tu. Wy narzekacie, a co mają np powiedzieć mieszkańcy Urysnowa czy bardzo bliskich okolic lotniska ?

Gość

Rotas, pragnę Cię zmartwić, samoloty nad Pruszkowem latały od kiedy istnieje lotnisko, teraz jedynie zwiększyła się intensywność tych lotów, za to zmniejszyła się hałaśliwość pojedynczych lotów.

Gość

Rencistą,emerytom i tym co nie pracują to przeszkadzają, młodzi w pracy się naj---ą oraz dojazd a w domu dzieci policzą żonkę poklepią i spać.

Rotas

Kiedyś mieszkałem parę km od lotniska. Koszmar związany z hałasem znam b. dobrze. Porozmawiajcie z ludźmi ze Skoroszy jak tracą na wartości ich mieszkania i domy. To samo będzie u nas. Dawniej nad Pruszkowem nie latały samoloty. To pewne. Kiedyś latały m.in. nad Michałowicami, Piastowem. Popatrzcie kto mieszka m.in. w Michałowicach i wszystko się wyjaśni. Trzeba protestować, pisać pisma do decydentów w tych sprawach, do władz Pruszkowa itd. Jak zostawimy przeloty, ot tak, będzie coraz gorzej. W ciągu paru lat liczba samolotów nad pruszkowskim niebem wzrośnie o kilkadziesiąt %. Jakieś pomysły na działania? Kiedy jest najbliższa sesja rady miasta?

Testoviron

Chyba polaczki nie mają co robić że im samoloty przeszkadzają

Gość 9

W Pruszkowie nie ma ciszy nocnej,głośniki na balkony i parapety i czadu.Hałasu emitowanego przez samoloty nie przebije się. Chciałbym zobaczyć stróża prawa z mandatem oraz pracownika ochrony środowiska z sonometrem.

Głos

Nad os.Staszica latają grubo po 23 ,pierwsze loty ok 4 rano...

Gość

A co z ciszą nocną przy trsie kolejowej W-wa Zach.-Grodzisk Maz.

Gość 14

W Ursusie i Michałowicach protestowali,protestowali i przenieśli w roku 2016 starty samolotów na tor nad Pruszków i komu to przeszkadzało.

Gość 15

Jak jest niski pułap chmur to nisko i wolno , nikt nie widzi. Tak się oszczędza.

Gość 11

Mandat za zakłócanie ciszy nocnej dla samolotu. Kto słyszał o takim przypadku.

Gość

Niech wprowadzą. Czartery do Grecji czy Egiptu o 4 w nocy nie są fajne ani dla pasażerów, ani dla ludzi na ziemi ;).

Piastun

Cisza nocna w godzinach 22.00 - 6.00 ;-)

Gość

Zauważyliście , że od 1,5 miesiąca samoloty latają niżej? stąd ten hałas.

Radek

Okecie powinni przeniesc dalej. Ale nie Baranow !