18° Piątek
19 Października

Sob

Archiwum

Co dalej z Białym Pałacem?

Willa Adelajda, znana jako Biały Pałac to dla mieszkańców Piastowa budynek-symbol. Dziś można go podziwiać jedynie na fotografiach. Władze miasta chcą, odbudować ten obiekt.

Biały Pałac mieścił się przy ul. Godebskiego. Willa powstała na początku ubiegłego wieku i należała do rodziny architekta Brunona Paprockiego, który zaprojektował willę wraz z oficynami. Paprocki z żoną Adelajdą i czwórką dzieci mieszkali w Piastowie przez kilka lat. Nowym właścicielem zabudowań było Wojsko Polskie. Po II wojnie światowej budynek poszedł w zapomnienie. Ostatnia ściana pałacu legła w gruzach w czerwcu 2013 r. Kilka miesięcy później pozostałości budynku rozebrano. Gruz na działce zalegał przez kolejne lata, w końcu został uprzątnięty. 

Władze Piastowa już pod koniec ubiegłego roku zapowiedziały, że planują odbudowę Białego Pałacu. Na jakim etapie są przygotowania? – Biały Pałac czeka na swój dobry czas. W pierwszej kolejności chcemy odnowić trzy oficyny. Ujęliśmy je w programie „odnowy tkanki mieszkaniowej”. Jeśli uzyskamy dofinansowanie to te budynki zyskają nowy wygląd – mówi nam Grzegorz Szuplewski, burmistrz Piastowa. 

Co z samym Białym Pałacem? – W budżecie mamy zapisane zadanie dotyczące rozpoczęcia odbudowy pałacu. Zleciliśmy wykonanie ekspertyzy umożliwiającej odtworzenie fundamentów. Chcielibyśmy w tym roku rozpocząć dzieło odbudowy tego obiektu – zaznacza Szuplewski. –  Będziemy szukać też prywatnego partnera do odbudowy, bo gminy nie stać w tej chwili na realizację takiego przedsięwzięcia. Chyba, że znajdziemy dofinansowanie na takie zadanie, bo obecnie nie ma programu do którego moglibyśmy aplikować – dodaje.

Dziś jeszcze nie wiadomo co znajdzie się w Białym Pałacu. Władze miasta chcą skonsultować to z mieszkańcami. – Jest idea, by zapytać o to mieszańców i z takim zamiarem się nosimy. To jest takie dobro wspólne i każdy ma sentyment do tego obiektu. Mamy nadzieję że jakoś zdefiniujemy obszary przeznaczenia Białego Pałacu. Jako mieszkaniec Piastowa nie wyobrażam sobie, by ten obiekt był w całości komercyjny. Musi pełnić jakąś funkcję publiczną – zaznacza Szuplewski. 


Anna Zwolińska
anna.zwolinska@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 49

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

@Biały Pałac=CPK

ten kto to napisał to chyba dobrze ujął w całości charakter naszego teologa

Biały Pałac = CPK

Nasz Piastów = Nepotyzm Patologii, tak w skrócie można ująć charakter tej organizacji i co najdziwniejsze wzorce postępowania żywcem brane z PiS, zakłamywanie prawdy niczym u Macierewicza, oszołomstwo Jakiego, mściwość równa Ziobry, brak kompetencji na poziomie Misiewiczów, PPUK Sp. z o.o. i MOSiR niczym spółki skarbu państwa, a Biały Pałac niczym Centralny Port Komunikacyjny, itp............

@Piastowska geotermi

czy ten projekt Piastowskiej geotermii jest poparty badaniami możliwości uzyskania wód termalnych o odpowiedniej temperaturze, która mogła by zasilać CO w gospodarstwach domowych i z jakiej głębokości byłaby pozyskiwana woda, bo nawet badania wód termalnych w Toruniu okazały się zbyt optymistyczne i temperatura pozyskanej wody nie przekracza 37 oC, czyli figa z makiem z pomysłu oj. Rydzyka, a tam poszło już ponad 60 mln zł., ten obecny burmistrz Piastowa to jakiś odlotowy, czyżby teologii wybaczała takie oszołomstwo.

Piastowska geotermia

czytając stronę UM dot. zewnętrznych źródeł finansowania inwestycji miejskich można się doczytać o kolejnym pomyśle naszego teologa, a mianowicie budowa geotermii piastowskich o wartości ok. 12 mln zł z NFOŚiGW. Coś chyba się zagalopował ten nasz burmistrz bo wchodzi na działkę oj. Tadeusza z Torunia a to może być niewybaczalny błąd bo radio Maryja już trąbi, że jakiś antychryst chce wydrzeć należne jemu pieniądze, a zadzierając z taką wpływową eminencją to grzech i będzie ekskomunika za bezczelność maluczkich z jakiejś tam podwarszawskiej gminy. Czyżby to miał być kamyczek do trumny Szuplewskiego bo beton PiS-owski mu tego nie daruje ?

Mieszkanka

Piastowska szlachta musi godnie reprezentować się na arenie, międzynarodowej rzecz jasna. Bez białego pałacu jest niewiarygodna bo nie ma korzeni. Korzenie zresztą ma ale się do nich nie przyznaje.

Mieszkaniec

Odbudowując Biały Pałac burmistrz pokazuje, że da się. Zobaczcie: to jest pałac na miarę naszych czasów i to nie jest nasze ostatnie słowo. Poprzednicy gnieździli się w tej norze przy stacji, a on pokazuje, że można inaczej. Że także burmistrz może pracować w godnych warunkach, dysponować pięknym salonem, pokojami gościnnymi, salą bilardową, służbą, która potrafi zaserwować szampana czy przyrządzić ostrygi.

owoce teologii

po owocach go poznajecie, rozgrzebana budowa bieda-bloków, rozgrzebana budowa filii Piastuna, nawet nie ruszona rozbudowa LO, a teraz bierze się za nieistniejący już Biały Pałac, kolejna mega fantazja teologa, co ten "baran" jeszcze nam wymyśli do czasu wyborów, niech chociaż jedną rzecz doprowadzi do końca, wypuszczone obligacje na 28 mln zł, miasto pozostawi zadłużone na 33 mln zł na koniec 2018 r, to chyba tylko to dobrze mu wychodzi, ciekawe kto to będzie sprzątał po tym oszołomie ........

Gość

@Piastun widzę że obeznany jesteś, musisz mieć tam swoją stałą pryczę :-)

Piastun

@Gość 2018.05.09 14:46 Jak wszędzie widzisz @Piastuna to kwalifikujesz się na badania w Piastunie. Tam dostaniesz skierowanie do psychiatry. Powołaj się na burmistrza to bez kolejki cię przyjmą ;-)

Zielony Piastòw

Zamiast ładować kasę w rumowisko, TO PARKI ZRÓBCIE, TAM GDZIE SĄ PRZEWIDZIANE W PLANIE ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO, A ICH JESZCZE TAM NIE MA, BO TAM TEŻ MIESZKAJĄ LUDZIE-MIESZKAŃCY, KTÓRZY PŁACĄ PODATKI!!!

Po co, tak?

No i kolejne widmo, jako sakiewka, przepraszam sakwa bez dna, wiadomo, trza wydać, by inni zyskali, ot takie, tam...

Stefan

Szuplewski na taczki i do domu raz!

Gość

Piastun o nadmiernym klikaniu akurat ty wiesz najwięcej

Piastun

Naiwniacy piszą za darmo a jeden gość NO NAME bierze kasę i lata z klikającą pałą po całym forumie ;-)

Gość

Dlaczego od razu radny? Piastowianin od urodzenia gardzący użytkownikiem Piastun i jego chorymi wpisami a nie radny

Miś

Sceny z "Misia" wciąż sa aktualne. Teraz zamiast misia mamy pałac. I im więcej będzie on kosztował tym lepiej. I jeśli będzie to kosztować miliony? To zapłacimy! Bo jako konsultanci mamy z tego......... Pytanie kto w tym przypadku jest konsultantem.

Zibi

Musi pełnić funkcję publiczną hmm... pomyślmy... albo basen, albo izba wytrzeźwień, albo izba zatrzymañ, no chyba nie dom publiczny...;) W mojej ocenie, to ogromny koszt i pompowanie czyichś kont, ciekawe kto "wygra"przetarg?

Ewa

A kiedy jazgot samolotów zniknie?

Do radnego gościa

Szanowny radny- piszący jako gość 2018.05.08 15:29. A co wasze ugrupowanie tak boli? Prawda? Przecież wprowadzacie w Piastów ruch ciężarówek, wbrew woli mieszkańców!! Dla kogo pracujecie? Bo raczej nie dla obywateli Piastowa!

Piastowianin

Najpierw poprzedni burmistrz Brzeziński przez kilkanaście lat przyglądał się, jak Biały Pałac rozpadał się, a jak już się rozpadł to jego totumfacki, chce go odbudowywać.

Gość

@Piastun jako Gość z 2018.05.08 11:52 - możesz sobie rymować pod innym nickiem ale i tak łatwo postać że to ty, jesteś jedynym debilem który coś takiego zamieszcza

Gość

Wy sobie jakieś kpiny urządzacie tym artkułem? >co dalej z białym pałacem Jajco, bo go już nie ma, trzeba było myśleć jak jeszcze stał w całości, teraz to już po prostu zapomnieć i nie robić sobie kpin

Gość

Dla Szuplewskich Biała Kamienica, dla tubylców smrodząca obwodnica :-)

Bandi

O NIE!!! KOLEJNE ZNIKAJACE MILIONY! MIESZKAŃCY POTRZEBUJĄ, DRÒG, ZIELENI, PARKÒW, OŚWIETLENIA, PRACOWNIKÒW PRACUJĄCYCH W UM DLA MIESZKAŃCÓW, OŚWIETLENIA, KOSZY NA ŚMIECI, KOSZY NA PSIE KUPY, BASENU!!!

Gośći

A co z chodnikiem przy Piłsudskiego w stronę ul. Piasta . Jak dzieci mają chodzić do szkoły. W całym kraju piękne chodniki nawet przy lasach a w kim mieście nie ma chodnika!

Gość

Pałac dla księciunia Grzegorza I.

Gość

Jak coś runęło to pozamiatane. I czy zostanie odbudowane dziś czy za 10 lat to niczego to nie zmieni. Teraz ludzie chcą być w I strefie ZTM, basenu, terenów zielonych, rowerów miejskich, czystego powietrza, przestrzeni miejskiej z której mogliby korzystać, a nie Izby Pamięci, czy platform z wiaduktu na perony, czy kolejnych pomników !!! A skoro tak płaczesz na Słoje to spójrz. To miasto od lat 20 ma około 23 tys mieszkańców, skoro jest Twoim zdaniem tylu przejezdnych to rodowici Piastowianie wyprowadzili się z tego syfu, który od lat jako radny miasta, przewodniczący Rady Miejskiej a obecnie jako burmistrz tworzy Pan Szuplewski

Gość

Burmistrz Szuplewski już od dawna ludzi olewa, a dba tylko o swoją klikę. Ciekawe co na to prokuratura skoro wyłudza się środki na budowę drogi, która de facto ma być inna droga niż we wniosku o dofinansowanie? Ludzie chcą drogi lokalnej, chodnika, ścieżki rowerowej a nie drogi między blokami która jeździ 10 tys aut dziennie. Pytam komu ma ona służyć? Panattoni? Przecież tworzony obecnie układ komunikacyjny sparaliżuje cały Piastow!

Gość

Biały Pałac powinien zostać odbudowany i przeznaczony na rezydencję dla Burmistrza.

Stefan

Pana burmistrza nie stać na naprawę głównych ulic do Szkoły Podstawowej nr 1, a za pałac się bierze? Dobre bajki plecie. Niech odda pieniądze które zabrał potrzebującym biednym zapomogi! Paniczu jeden z bańką w nosie i miodem w uszach!!

Mirek

Jestem mieszkańcem ul. M.MOCHNACKIEGO, która od 40 lat jest jedną wielką dziurą. Chyba nie dożyję równej asfaltowej drogi.

PST

W Pałacu powinien być urząd miasta zamiast być rozrzucony po kilku budynkach. Obecnie wykorzystywany "kolejak" powinien pełnić inne funkcje, natomiast budynek przy parku Sokorskich należy zburzyć bo jest brzydki i tym samy powiększyć obszar parku. Wtedy Piastów miałby jeden z najładniejszych budynków urzędu w tej części województwa.

Alik

A kiedy znikną dziury na ul M.Mochnackiego Panie Burmistrzu.

Gość

Burmistrz Szuplewski powinien olać ludzi, którzy nie chcą remontu ulic, przy których mieszkają bo wierzą, że będzie to obwodnica, choć wszyscy wiedzą że to tylko nazwa użyta na użytek wniosku o dofinansowanie w ramach "schetynówki". A pieniądze zaoszczędzone w ten sposób wydać na odbudowę Białego Pałacu. Skoro w Pruszkowie da się zagospodarować Pałacyk Sokoła to tak samo mogłoby być w Piastowie, szczególnie że południowa strona nie ma żadnych obiektów kulturalnych. Fajnym pomysłem byłoby również poświęcenie części pomieszczeń na jakąś izbę pamięci o Piastowie i jego historii, bo wśród napływowych słojów wciąż niska jest świadomość o przemysłowych korzeniach naszego miasta i o ludziach, którzy byli z nim związani.

Gość

Prosze sie zapoznac z planami budowy obwodnicy Piastowa , zostalismy sprzedani przez Szuplewskiego . www.obwodnicapiastowa.pl

Gość

Co z biedablokami na Ogińskiego? Dzisiaj byłam tam z dzieckiem i tylko język ukraiński słychać!

Kubi

A weźta mnie tego Szuplewskiego! W pupę czochrany bajki sprzedaje!

Gość

Do lowi: Nieodpisywanie na wnioski mieszkańców to niestety nagminna praktyka za czasów obecnego burmistrza. Co świadczy albo o kompletnej nieznajomości podstawowego aktu prawnego, jakim jest kpa, albo o kompletnym olewaniu mieszkańców. Tak czy owak: dyskwalifikacja

Gość

.... musi pełnić jakaś funkcje publiczna ? To może dom publiczny .....

SUŁKOWSKIEGO

Lepiej niech się weźmie za obiecaną budowę nawierzchni na Sułkowskiego. Całej ulicy!! Nie tylko pod biedablokami!!

Gość

Czy on nie widzi jakie mamy drogi i chodniki?????? Pałac będzie budował!!! to są jakieś jaja!!!

Gość

Grzesiu kompletnie już odpłynął......

Zdzis

Nie lubię Szuplewskiego, mam wiele powodów by nie ufać w to co mówi ten dżentelmen.

Gość

To poprosimy o konsultacje w sprawie finansowania słabego i niepotrzebnego nikomu LO Mickiewicza, oraz budowy bardzo potrzebnego mieszkańcom basenu !

lowi

bicie piany, pisałem do um w Piastowie moją propozycje na zagospodarowanie pałacu, to nawet nie odpisali, nie wierzcie w te brednie, jeśli się nawet uda odtworzyć to powstanie spa podobne do tego koszmaru za Pruszkowem, czyli relaks dla żon bosów w formie cygańskiej estetyki

Gość

Sprawa priorytetowa to skonsultowac z mieszkancami ,, Obwodnice Piastowa ,, a nie za naszymi plecami decydowac o nas bez nas . Wstyd Panie Szuplewski . Wybrał Pana lud , wiec nic bez ludu .

Piastun

Ty Grzesiu jakieś sajens fikszyn opowiadasz. Ty już lepiej nie pędź więcej bo widzę, że się na tym też nie znasz. A jak już pędzisz to nie pij tego, bo białe myszki spać ci nie dają a biały duch twój będzie straszył mieszkańców Białym Pałacem do końca świata i trzy dni dłużej ;-)

Jasnowidz

Chyba w Piastowie będzie referendum. To może od razy dodajmy jeszcze jedno pytanie. Czy chcesz aby Piastów został włączony w granice administracyjne Warszawy

Gość

Co za bzdury. Napiszcie lepiej o tym, że w piątek uniewinniono po raz kolejny z zarzutu zabójstwa bossa gangu Mutantów.