29° Sobota
18 Sierpnia

Nie

czytelnik Mateusz

Czarny dym z elektrociepłowni

W ostatnich dniach nad Pruszkowem unosił się czarny dym wydobywający się z kominów elektrociepłowni. Mieszkańcy obawiają się, że był on szkodliwy dla zdrowia.

Kłęby dymu wydobywające się z kominów elektrociepłowni w środku lata zaniepokoiły wielu mieszkańców. I nie ma w tym nic dziwnego, bo przy takich upałach elektrociepłownia działa na „pół gwizdka”, a co za tym idzie z kominów nie powinno wydobywać się zbyt dużo dymu. Zwłaszcza czarnego... – Czy moglibyście Państwo dowiedzieć się czemu od jakiegoś czasu z kominów elektrociepłowni wydobywa się gęsty czarny dym?  Tyle się mówi o czystości powietrza i jestem ciekaw czy ktoś z EC powie do gazety, że to norma i nic szkodliwego? Ciekawe też co na to urząd miasta i straż miejska? Czy ktokolwiek to zauważył i próbował to wyjaśnić? – napisał do nas Mateusz. 

W ciągu ostatnich dni podobne pytania słynęły na naszą redakcyjną skrzynkę od wielu innych czytelników. Skontaktowaliśmy się z przedstawicielami spółki PGNiG Termika, która jest właścicielem elektrociepłowni działającej w Pruszkowie, i poprosiliśmy o wyjaśnienia. Okazuje się, że czarny dym nie był niczym nadzwyczajnym. – W Ec Pruszków aktualnie prowadzone są prace remontowe związane z serwisowaniem kotłów ciepłowniczych, co wiąże się z ich wyłączaniem i ponownym uruchomianiem. Do takiej sytuacji doszło 27 lipca. Uruchomiliśmy kocioł rezerwowy w miejsce wyłączonego kotła, który został poddany czyszczeniu technologicznemu. Kocioł rezerwowy został wyłączony 31 lipca o godz. 20.00 – poinformowała nas Magdalena Orłowska z PGNiG Termika. – W okresie pracy kotła rezerwowego (od 27 lipca do 31 lipca) panowały bardzo wysokie temperatury powietrza. Przełożyło się to na niskie zapotrzebowanie w tym okresie na ciepło, a co za tym idzie na bardzo niskie obciążenie tego kotła. Konieczne było dostosowanie kotła rezerwowego do zmieniającego się zapotrzebowania na ciepło (szczyt poranny i popołudniowy), co wiązało się z koniecznością wyregulowania jego urządzeń. Efektem tej regulacji było pojawienie się ciemniejszego koloru spalin – wyjaśnia.

Przedstawicielka PGNIG Termika zaznacza, że eksploatacja kotła była prowadzona zgodnie z obowiązującymi przepisami. Wykonane zostały również pomiary emisji, a sprawozdanie zostanie przekazane do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. – Od kilku lat funkcjonuje program minimalizujący oddziaływania Ec Pruszków na środowisko. Na dwóch kotłach wymieniono odpylacze na wysokosprawne cyklofiltry. W tym roku również spółka PGNiG Termika rozpocznie modernizację kolejnych kotłów i wyposaży je w nowoczesną instalację odpylania, odsiarczania i odazotowania – podkreśla Monika Orłowska. 


Redakcja
kontakt@wpr24.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 19

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

Palą na lewo to samo co na prawo. Do niedowiarków, w elektrociepłowni spalany jest węgiel najwyższej jakości, Wy zapewne nigdy nie kupicie takiego z "oszczędności", nadal będziecie palić najtańszy plus śmieci. Dlaczego leci czarny dym, a Wy jak rozpalacie swoje to nie leci? P. S. Nie jestem pracownikiem, wystarczy poczytać jekie parametry musi spełnić paliwo w ogłaszanych przez nich przetargach.

Gość

Z kwitów tak się nie dymi , to były "Radomskie"

Zadowolony Ja

Debile!!! Matko jedyna polaczek zawsze na wszystko narzeka !!! Kupcie sobie piecyki i się dogrzewajcie!!! Alboooooooo wyprowadzi się na wieś słoiki!!! Elektrociepłownia pracuje 100 lat!!! A wy ile tu mieszkacie słoiczki !!!

Gość

Ale czemu tu się dziwić, papieża nie udało się wybrać, konklawe trwa dalej

Gość

O ktorej w piatek wreszcie wszyscy przyjezdni wyjada na swoje wsie? Nie da sie wytrzymac tego warkotu

Gość

Kto wie co oni tam palą na lewo

Gość

Ale po co to wszystko, teraz stosuje się wiatraki, baterie słoneczne. Bateria słoneczna jest w stanie ogrzać jeden hotel a co dopiero dom czy blok...Dym z kominów zawsze będzie szkodliwy nawet z filtrem- jak papieros. Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze .

Gość

Dym dymem...a z MZO Kackiego juz nie smierdzi?

Xiao7

Gość... 2018.08.02 19:52... Jeśli jesteś taki mądrala to wejdź z takiego upału (około 35 stopni lub więcej) pod prysznic gdzie woda pompowana jest kilometrami przez rury pod powierzchnią, na głębokości poniżej przemarzania gruntu gdzie temperatura jest stała w okolicach 8 stopni. Jeśli jesteś młody i w dobrym zdrowiu to jeszcze jakoś wytrzymasz tą różnice temperatur. Dla tych mniej odpornych tak olbrzymia różnica temperatur może wywołać szok termiczny (który może przyczynić się do śmierci). Teraz wiesz dlaczego należy stopniowo wchodzić do chłodnej wody podczas upałów. Myślenie nie boli.

Gość

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska? Wolne żarty. Oni nie widzą góry odpadów jednocześnie twierdząc, że wszystko jest w porządku. A dym rzeczywiście było widać i nawet wchodziłem na WPR24 w poszukiwaniu jakiegoś info o pożarze.

Gość

Papieża nie wybrali.

Gość

Pewnie kwity palą

Gość

Pewnikiem ci wszyscy "ekolodzy" co są tak przewrażliwieni czarnym dymem, sami używają alternatywnych źródeł ciepła. Ciekawe w ilu okolicznych domach, są zainstalowane filtry na kominach a zapewne palą gorszym węglem?

Niki

Tym pieniaczom którym przeszkadza dym z kominów EC proponuję odłączyć ciepła wodę a w zimę ogrzewanie. Zobaczymy jak wtedy będą gęgać.

Gość

Żar się leje z nieba A ci jeszcze na pół gwizdka grzeją w kotłach

Głos

...co tam kominy ,najważniejsze że straż miejska sprawdza dronem budowy czy folii się czasem nie wypala...Ostatnio pewnego posła nawiedził "seryjny samobójca".Poseł ów odkrył że w powietrzu w PL cały czas unoszą się mega toksyczne opary...Oczywiście w mediach głównego ścieku ani słowa o rakotworczych oparach...

Gosc

Jak Cie to tak bardzo ciekawiło słoiku to trzeba było samemu zadzwonić i zapytać. Numer jest ogólnie dostępny.

Gość

Widać że ludzie nie mają większych zmartwień i szukają na siłę sensacji...a każdy dbający o reputację portal nawet by się nie podjął tego tematu nawet jakby przyszło i 100 takich wiadomości. Tym bardziej że cały czas od zeszłego roku powtarzają że są prowadzone pracę remontowe...przyjadą słoiki dym zobaczą i już afera...ech

Bolek

Austriackie gadanie! SPP paliło teczki bo grunt im się osuwa...