°


pixabay.com

Dbajmy o bezpieczeństwo zwierząt

Noc sylwestrowa to dla ludzi czas hucznej zabawy i to nie tylko z uwagi na wszechobecne imprezy, muzykę oraz tańce, ale też fajerwerki. Huk spowodowany przez pokazy pirotechniczne powodują ogromny stres u zwierząt, co w efekcie może mieć przykre skutki.

Zawsze w ostatni dzień roku rozpoczynamy zabawę sylwestrową. Wówczas głównie myślimy tylko o tym, żeby dobrze się bawić. Tymczasem warto zwrócić uwagę na naszych czworonożnych pupili, jak również na zwierzęta bezdomne i dzikie. Wiele samorządów w Polsce rezygnuje z pokazów pirotechnicznych. W tym gronie od lat jest Podkowa Leśna, a podczas nadchodzącego Sylwestra dołączy Grodzisk Mazowiecki – zamiast hucznych środków wybuchowych zaplanowano pokaz laserowy. 

– Sztuczne ognie to dla zwierząt ogromny stres i cierpienie. Wystraszone psy i koty uciekają właścicielom z domów i posesji. Pokaz laserowy zaoszczędzi cierpienia związanego z hukiem rac i petard naszym czworonogom – napisano na stronie Grodziska Mazowieckiego.

Ale wiadomym jest, że nie wszyscy, a nawet większość imprezowiczów nie dołączy się do tego grona. Dlatego też właściciele czworonogów powinni zadbać o to, aby ich pupile przeżyły ten okres w spokoju. Zatem jak zminimalizować stres zwierząt? Pomóc może wizyta u weterynarza i przepisanie odpowiednich środków uspokajających, zwykła obecność przy swoim pupilu lub – jeśli to niemożliwe – pozostawienie zwierzaka w domu z włączoną muzyką. Może to dziwne, ale muzyka może choć częściowo zagłuszyć hałas dobiegający z zewnątrz. 

Dobrym sposobem będzie też zamknięcie okien i zasłonięcie żaluzji. Jeśli jednak nasze zwierzę ucieknie i zgubi się, szybko zadzwońmy na straż miejską – 986 lub numer alarmowy – 112.


Seweryn Dębiński
seweryn.debinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 10

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

Ludzie są ważniejsi niż zwierzęta, poza tym kiedyś psy przenosiły miny i amunicję na froncie, a teraz to są jakieś szczury szczekające co się małej petardki boją

Gość

Ale jak Azor wali petardy na trawniku przez cały rok to jest ok?

Gość

Słynne polskie, buracze świętowanie nowego roku już od Wigilii, proponuję by każdy huczny na tę okoliczność wsadził sobie petardę w tyłek od tak by było dla wszystkich zabawniej.

Gość

Do tego co tu napisał ,ze to lekka przesada,że pies wcale w domu sie nie stresuje: Ciesz sie ,ze Twoj pies sie nie stesuje ,bo niestety w wiekszosci zwierząt przezywa stres nie do opisania.Ja tez teraz mam psa ktory nie boi sie strzalów ,ale mialam takiego co dostawal paralizu ze strachu.Dostawal oczywiscie środki uspakajające ,ale o pólnocy nawet te środki nie lagodzily jego strachu.

Gość

rozumiem strzelanie 31.12 i 01.01 ale po po co strzelac tydzień przed sylwestrem w wigilie i tydzień po sylwestrze. Mój pies przeżywa 2 najgorsze tygodnie w roku !!! Tak się boi że nie wiam jak nad nim zapanowac

Gość

Ja mam psa w domu i zawsze przed sylwestrem wychodzę na długi spacer

Gość

Lekka przesada. Pies zostawiony w domu w ogóle się nie stresuje. Gruba przesada z brakiem pokazów fajerwerków.

Ktos

Ladniejszy moj kot - Rosyjski niebieski !

Jaro

Bede musial zajac sie moim kotem rasy Rosyjski Niebieski. Oby stresu nie mial !

Gość1

Mam psa i też bym chciała żeby Pruszków zaplanował pokaz laserowy i zrezygnował z fajerwerków. Może w przyszłym roku będzie ciszej.