25° Wtorek
18 Września

Śr

Wizualizacja Estudio Lamela Arquitectos

Długa droga Legii

Wszyscy wypatrują i czekają, kiedy na pograniczu Urszulina i Książenic wzniesie się akademia Legii Warszawa. W stołecznym klubie wierzą, że nastąpi to w 2019 roku.

Ajax Amsterdam, FC Barcelona, Bayern Monachium, Manchester United, AC Milan czy Sporting Lizbona – te kluby mogą być wzorem pracy z młodzieżą. Ukształtowały wielu piłkarzy, którzy są gwiazdami futbolu. Jak naśladować, to tylko najlepszych. – Przy różnych okazjach byliśmy w ponad 30 ośrodkach treningowych w całej Europie. W latach 2014-2016 odwiedziliśmy obiekty m.in. Realu, Barcelony, Borussii, Bayernu, Red Bulla Lipsk, Anderlechtu, Ajaxu, Feyenoordu, Sportingu, Porto, Arsenalu, Tottenhamu i Chelsea. Łącznie przeanalizowaliśmy projekty techniczne około 80 kompleksów sportowych – dzisiaj można takie rzeczy znaleźć w internecie. Kluczowe były też konsultacje wewnętrzne ze wszystkimi obszarami w ramach klubu – wyjaśnia Przemysław Zych, koordynator ds. komunikacji i rozwoju w Akademii Piłkarskiej Legii Warszawa.

Z pewnością Legia chciałaby iść drogą najlepszych. Oprzeć drużynę na zdolnych wychowankach i później sprzedać ich z zyskiem, tak jak np. Dinamo Zagrzeb, w którym długo pracował obecny trener mistrza Polski Romeo Jozak. Wizja to jedno, ale istotnym elementem całego procesu kształtowania zawodników i pracy z młodzieżą jest odpowiednia infrastruktura. Mistrz Polski już dawno zdecydował o budowie ośrodka o najwyższym standardzie. Problemem była lokalizacja, jednak w lutym 2016 roku doszło do podpisania porozumienia z władzami gminy Grodzisk Mazowiecki. Obecnie Legia pokonuje kolejne etapy na drodze formalnej. – Mamy gotowy projekt wykonawczy i wszystkie pozwolenia. W maju przy udziale pracowników Legii, zawodników akademii i ich rodziców została wybrana elewacja budynku. Aktualnie wraz z architektami, inżynierem kontraktu i prawnikami finalizujemy dokumentację przetargową. Harmonogram przewiduje gotowość na koniec września. W październiku powinniśmy zamknąć finansowanie zewnętrzne przy współpracy  z jednym z bankowych liderów – prezentuje Przemysław Zych.

Na pograniczu Urszulina i Książenic ma powstać Kompleks Badawczo-Rozwojowy wraz z Ośrodkiem Treningowo-Szkolnym. Legia planuje budowę ośmiu pełnowymiarowych boisk, zaplecze sportowe ma stać na najwyższym poziomie. Na terenie ośrodka będą mieszkać i trenować zawodnicy drużyn U14/U15-U19. Warto wspomnieć również o centrum badawczo-rozwojowym, gdzie będą prowadzone prace z zakresu profilaktyki zdrowotnej. – Naszym celem niezmiennie jest uruchomienie ośrodka w 2019 r. Szczególnie istotne jest rozpoczęcie nauki w ramach szkoły sportowej w roku szkolnym 2019/20. Zakładamy, że do tego czasu cały infrastruktura będzie już w pełni wykorzystywana – wyraża nadzieję przedstawiciel APL.


Jakub Małkiński
jakub.malkinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 4

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

Jak ten obiekt bedzie skomunikowany? Wie ktos? Wjazd od strony Urzuta czy Urszulina?

kibic

Pięknie. Legia przeżywa wielki regres. Powiem ,ze wstydliwy poziom. Pn Prezes ma to gdzieś...Nie mówi nic o fatalnej formie Legi. Cóż,ośrodek szkolenia ,a później sprzedac. Przecież PAN Mioduski chce być chodowca,a nie interesuje go poziom klubu.Przykre to ,bardzo

Gość

Tam jest fatalny dojazd.Tylko dla bogatych dzieciaków z prywatnym szoferem.

pio

Już Legi bez Lesnego nie ma takiego prestiżu. Teraz liczy się kasa i zysk z zawodników nie ten bedze inny. Dla młodzieży lepsza szkółka w mniejszym gronie jak znicz piast czy pogoń. Legie ma się w sercu. Iti przeżyliśmy i pudla tez przeżyjemy