°


michalowice.pl

Dofinansują wymianę pieców

Problem smogu powraca jak bumerang. Jednym ze sposobów walki z zanieczyszczeniem powietrza jest wymiana starych pieców. W Pruszkowie można uzyskać dofinansowanie na ten cel.

Niemal codziennie mamy do czynienia z przekroczeniem norm jakości powietrza nawet o kilkaset procent. Jednym z „winowajców” są stare przydomowe piece, w których palić można niemal wszystkim. Dlatego lokalne samorządy starają się zachęcać do ich wymiany. W zeszłym roku w Pruszkowie udało się uzyskać dofinansowanie na wymianę 50 takich urządzeń.

Kolejne pieniądze na ten cel zostały zabezpieczone także w tym roku. – W uchwalonym budżecie na 2018 r. rok również zabezpieczono środki finansowe na dofinansowanie wymiany urządzeń grzewczych dla mieszkańców. Szczegółowe zasady ubiegania się o dofinansowanie do wymiany pieca wraz z harmonogramem projektu będą dostępne na stronie internetowej miasta pruszkow.pl od 22 stycznia – informuje Wydział Ochrony Środowiska.

Mieszkańcy Pruszkowa zainteresowani uzyskaniem dofinansowania do wymiany pieca od 1 lutego  będą mogli złożyć wniosek w urzędzie miasta.

Walkę smogowi wypowiedziały też władze województwa. Zgodnie z przyjętą na Mazowszu uchwałą antysmogową od 1 lipca 2018 r. nie wolno spalać w kotłach, piecach i kominkach mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem, węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z ich wykorzystaniem, węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu 0-3 mm, paliw zawierających biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20 proc. (np. mokrego drewna),


REDAKCJA
kontakt@wpr24.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 17

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

To nie jest podarunek dla tych co nie mają kasy. Zgodnie z uchwałą Rady Miasta aby dostać dofinansowanie należy najpierw wywalić własną kasę na zakup i montaż pieca i dopiero po kontroli z Urzędu Miasta przyznawane jest dofinansowanie 70 % za zakup pieca . Koszt montażu i dostosowania kotłowni nie jest brany pod uwagę.

Gość

lennox Zgodnie z ustawą antysmogową zapewne wymiana na urządzenia z certyfikatem 5 klasy zgodnie ze specyfikacją w PN-EN 303-5:2012. "A na Ostoi" - stare palety to jeszcze nie problem, przeważnie są mocno wysuszone. Jeśli nie są lakierowane to niech pali. Straci na tym tylko on sam, bo zasmołuje sobie kocioł i komin.

A na Ostoi

Mój sąsiad posiada piec CO na gaz a i tak pali drewnem ze starych palet bo tak taniej jest. A to że zatruwa życie innym to ma pewno głęboko gdzieś. Gdeby mandat był większy od poczynionych oszczędności to była by szansa na zmianę jego przyzwyczajeń!

Gość

rano napaliłem w piecu starymi gumiakami i butelkami plastikowymi, ciepiełko musi być

Gość 14

Proszę pokazać wyniki zanieczyszczenia powietrza z elektrociepłowni Pruszków. Pruszków zrobić obszarem zamkniętym dla samochodów i samolotów.

loku

tylko deklaracje, jak chciałem zgłosić sąsiada- śmieciucha, to straż miejska powiedziała że się nie da, że trzeba ekspertyzę pieca, komina i takie urzędnicze bełkoty, ogarnijcie się wreszcie, chodzi o zdrowie nasze i naszych dzieci

Gość

Już widzę te całe zastępy straszaków miejskich badających atestowanymi wilgotnościomierzami czy moje drewno opałowe ma 19 czy 21 procent wilgotności ....

lennox

To znaczy wymiana na co ? Bo nie napisano ...

wąchacz

Karać tyfusiarzy, którzy palą w piecach śmieciami. Nie ważne czy w nowych piecach czy w starych

starosta

Znam ludzi, ktorzy dostali dofinansowanie, wyminili piec i ! Pala w kominkach czym popadnie a system rurek ogrzewa budynek. A z komina leci syf. Moze straz miejska ruszy tylek i zacznie kontrolowac ! Nie tak jak MZO tylko poprawnie. Z mandatem i przestroga! Ludzie opamietajcie sie z tym oszukiwaniem i kombinowaniem!

Gość

znowy kasa dla nierobów ni za ekologiczny piec nikt nie płacił

HugoKołłotaj

Maras, - no widac że jesteś marsjanin i masz problem z właściwym odbiorem rzeczywistosci

Gość

W Piastowie trzeba wybudować hospicjum po nasze powietrze niedługo wszystkich wykończy ale co tam jak Zarządzająca budynkami komunalnymi i wspólnotami spółka PPUK ( PIASTOWSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO USŁUG KOMUNALNYCH) nie wywiązuje się z regularnego i ustawowego czyszczenia przewodów kominowych palnych .Mimo kar nałożonych przez Straż Pożarną na spółkę ma ona gdzieś przepisy nie szanując zdrowia a może nawet życia ludzi.czyszczenie przewodów palnych opalanych paliwem stałym typu węgiel czy drewno powinno być dokonywane 4 razy w roku a gazowych 2 razy w roku .Brudny komin brudne powietrze i duże ryzyko pożaru ludzie palą czym się da bo skoro zarządca sam daje przykład do łamania przepisów to dlaczego ludzie mają robić inaczej sama wymiana pieców nic nie da

Gość

czyli jak zwykle - jak ktoś kupił piec za swoje i od lat płaci złodziejskie zawyżone rachunki za gaz to frajer , dla wszelkich patologi zawsze w tym kraju, a zwłaszcza w tej ,, wiosce ,, zapalano zielone światło , najlepiej nic nie robić tylko czekać aż mu ,, dobry pan ,,da

Gość

A kiedy Pan Starosta załatwi temat warsztatu który truje uczniów Jego szkoły tzn. MOS przy ul. Gomulińskiego

Maras

Taki dym jak z komina moglby pojsc z PiSu !

Gość

A gdzie ulgi dla tych którzy kupili ekologiczne piece za własne pieniądze? Na telewizor 60 cali stać a na nowy piec nie?