29° Sobota
18 Sierpnia

Nie

pixabay.com

Dom seniora również w Pruszkowie

Pruszków będzie kolejną gminą, w której powstanie Dzienny Dom Senior+. Tu za jego prowadzenie będzie odpowiadał powiat.

Pruszkowskie starostwo powiatowe ogłosiło przetarg na utworzenie i wyposażenie Dziennego Domu Senior+. Placówka ma działać w budynku przy ul. Kraszewskiego 18a, w którym przez lata działała Poradni Zdrowia Psychicznego i Poradni Leczenia Odwykowego, potocznie nazywana „Pod Bocianem”. Przed rozpoczęciem działalności placówki należy dostosować obiekt do potrzeb seniorów. Na wykonanie prac remontowych wykonawca będzie miał zaledwie 60 dni od podpisania umowy. 

Co ciekawe w Pruszkowie seniorzy już dziś mogą korzystać z dość obszernej oferty proponowanej przez Ośrodek Aktywizacji Seniorów „AS” i Centrum Aktywizacji Lokalnej podlegających pod Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Pojawia się zatem pytanie dlaczego władze powiatu zdecydowały się na utworzenie Domu Senior+ właśnie w Pruszkowie, a nie w inne gminie powiatu. – Jeśli chodzi o to dlaczego akurat w Pruszkowie, a nie w innej gminie to odpowiedź brzmi: lokal. Powiat nie dysponuje lokalami na terenie Gmin, które mogłyby posłużyć do tego celu. Jednym tego typu obiektem jest budynek przy ul. Kraszewskiego 18 – mówi nam Piotr Borowiec, naczelnik Biura Zarządu Starostwa Powiatowego w Pruszkowie.

Skąd decyzja, że to właśnie powiat na swoje barki weźmie prowadzenie takiego domu? – Powiat Pruszkowski jako jeden z wielu powiatów i gmin złożył ofertę realizacji zadania w ramach programu wieloletniego "Senior+". Wychodzimy z założenia, że w sytuacji kiedy pojawia się możliwość pozyskania środków zewnętrznych na działania wspierające lokalną społeczność należy z tego korzystać. Tak było i w tym wypadku. Ponadto w badaniu ankietowym przeprowadzonym na potrzeby konstrukcji uchwalonej Strategii rozwiązywania problemów społecznych powiatu pruszkowskiego na lata 2017-2025 respondenci wskazali m.in. na ubogą ofertę spędzania wolnego czasu dla najstarszej grupy mieszkańców. Z przeprowadzonych badań wynika także, że osoby starsze wskazywane są wśród najbardziej zagrożonych marginalizacją grup społecznych w powiecie. Zwiększający się udział seniorów w liczbie mieszkańców powiatu z perspektywy zabezpieczenia społecznego wymaga dostosowania do potrzeb osób starszych oferty usług społecznych i opiekuńczych, które w pewnym stopniu może zaspokoić utworzenie Dziennego Domu „Senior+” – podkreśla Borowiec.

Co znajdzie się w Domu Seniora? Przewidziano tu stworzenie jadalni oraz niewielkiego aneksu kuchennego, powstanie też sala do ćwiczeń oraz hall wypoczynkowy z kącikiem telewizyjnym. Zaadaptowane zostanie również miejsce na gabinet zabiegowy oraz gabinet terapii indywidualnej.


Redakcja
kontakt@wpr24.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 10

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

kaźmirz

O, Jezuniuuuu…! Ratuj sią kto może.

Gość

Chór staruszków z miasta Pruszków.

Oti

Przydałby się dzienny dom opieki dla chorych na chorobę Alzheimera.

Gość

A gdzie w takim razie znajdzie miejsce poradnia zdrowia psychicznego i odwykowa. Czyżby już wszyscy byli zdrowi i wyleczeni z nałogu i pozostali tylko "starzy" mieszkańcy

Gość

To nie jest kraj dla starych ludzi...

Gość

na jakiej zasadzie to bedzie działać? Jakie warunki trzeba będzie spelniac,nic na ten temat nie ma w artykule

Gość

A ogród?

Poseł

Skad wy ten obrazek wyyrzasneliscie? Z Niemiec? W polsce nie ma tak usmiechmietych seniorów. A niektorzy to nawet jeszcze pracuja to gdzie im do domu seniora...

Zgredzio

Pierwszym mieszkańcem tego domu powinien być Nasz dobroczyńca, prezydent Janek.

Gość

Jest już dom wariatów.