°


pixabay.com

Dostali 50 tys. zł na książki

Gmina Brwinów pozyskała dofinansowanie w wysokości ponad 50 tys. zł na zakup nowych książek do szkolnych bibliotek w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”.

Ile książek można kupić za 63,1 tys. zł? Zakładając, że jeden egzemplarz kosztuje 30 zł, to za wspomnianą kwotę można kupić ponad 2100 książek. Gmina Brwinów przeznaczy przeszło 60 tys. zł na zakup książek, które trafią do szkolnych bibliotek.

Wszystko dzięki dofinansowaniu jakie Brwinów pozyskał na rozwój czytelnictwa. A mowa tu o kwocie przeszło 50 tys. zł. Dodatkowe 12 tys. zł gmina na zakup książek wyda z własnej kieszenie. Pieniądze trafią do pięciu placówek. Szkoły podstawowe nr 1 i 2 oraz placówki w Żółwinie i Otrębusach otrzymają po 15 tys. zł, a liceum ogólnokształcące na zakup książek do biblioteki otrzyma 3,1 tys. zł. A jakie tytuły trafią na biblioteczne półki? O tym szkoły zadecydują samodzielne.

Dotacja jaką uzyskała gmina pochodzi z „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” realizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Kultury oraz
Dziedzictwa Narodowego. Misją programu jest wspieranie rozwoju czytelnictwa, zachęcenie młodych osób do sięgnięcia po książki i tym samym rozwijania swoich zainteresowań.

Statystyki pokazują, że programy tego typu są bardzo potrzebne. Biblioteka Narodowa co roku prowadzi badanie czytelnictwa w Polsce. Dane za 2016 r. (wyników za rok 2017 jeszcze nie opublikowano) pokazują, że aż 63 proc. badanych w 2016 r. nie przeczytało ani jednej książki. 


Anna Zwolińska
anna.zwolinska@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 3

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Vonz

Niestety biblioteki korzystają tylko z hurtowni, zamykając sobie dostęp do ciekawych, niskonakładowych publikacji. Czyli zamiast specjalistycznych książek kupują jakąś papkę typu harlequiny dla ciotek.

Gość

Nowa podstawa programowa - nowe lektury. Trzeba uzupełnić biblioteki, tylko co z poprzednimi lekturami ? Byli już tacy co niszczyli książki, kojarzy się.

Gość

Czy będzie dostępna książka Jarosława Maringe ps. „Chińczyk” pod tytułem „Chińczyk demaskuje kroniki rozpusty”, to jest pytanie.