°


Pixabay

Dwie gminy z najwyższym dochodem na mieszkańca

Urząd Statystyczny w Warszawie podsumował ubiegły rok pod względem najwyższego dochodu w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Na czele są dwie gminy z naszego regionu – Podkowa Leśna i Nadarzyn.

Pod uwagę w tym zestawieniu wzięto 309 gmin z Mazowsza. 30 miało status gminy miejskiej, 51 – status gminy miejsko-wiejskiej, a 228 – wiejskiej. Podsumowano m.in. dochody i wydatki jednostek samorządu terytorialnego w 2016 r.

Poszczególne jednostki samorządu terytorialnego znacznie różnią się między sobą wielkością dochodów w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Przeciętna wartość tego wskaźnika dla gmin w 2016 r. kształtowała się na poziomie 4195 zł, przy czym w gminach miejsko-wiejskich był on o 336 zł wyższy niż w gminach miejskich i o 138 zł wyższy niż w gminach wiejskich. Stosunkowo najwyższy dochód odnotowano w gminach: Podkowa Leśna (7429 zł) i Nadarzyn (7205 zł).

Ponadto w 2016 r. wydatki gmin w przeliczeniu na jednego mieszkańca wyniosły przeciętnie 4057 zł, przy czym w gminach miejsko-wiejskich były średnio o 279 zł wyższe niż w gminach miejskich i o 85 zł wyższe niż w gminach wiejskich. Stosunkowo największe wydatki poniosły gminy: Lesznowola (8001 zł), Nadarzyn (7455 zł) i Podkowa Leśna (6910 zł).


Seweryn Dębiński
seweryn.debinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 11

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

a dlaczego dziwi Podkowa? Od zawsze wiadomo, że tam mieszkają bogaci ludzie, to i średni dochód jest wysoki. W dodatku teraz bardzo dużo się inwestuje w Podkowie, aż miło obserwować zmiany tam zachodzące.

Gość

A podobno w Pruszkowie jest dobrze... Tak mówi mgr. Kurzela

Gość

KŁAMSTWO ! To Grodzisk Maz jest NAJbogatszą gminą w Polsce. Bur mistrz z PGR otrzymał za to wiele nagród. Teraz od gazety angielskiej otrzymał tytuł miasta przyszłości, żadne miasto w Polsce nie posiada tylu gazetowych wyróżnień, brak jeszcze nagród za sponsorowane miejskie biuro podróży dla "swojaków" i "działkowców"

WolneMiasto

Dziwi brak Pruszkowa. Inni mogą nam pozazdrościć takiego prezydenta jak mgr niż Andrzej Kurzela

Gość

Do gość z 18:37 - nie ma skutecznego sposobu na rzetelne i jednoznaczne sporządzenie takiego rankingu. To co proponujesz też jest bez sensu. Głównie dlatego, że różna jest specyfika poszczególnych gmin. Porównaj sobie np. Piastów, czyli miasteczko o gęstej zabudowie miejskiej z Nadarzynem, gdzie prawie 80% powierzchni to tereny leśne i rolnicze. Gdzie jest więcej asfaltu, wodociągów, kanalizacji? Z pewnością w Piastowie, czyli według Ciebie to Piastów jest bogatszy. Tyle tylko, że np. w 2017 roku Nadarzyn na inwestycje przeznacza prawie 25mln, a Piastów 9 mln, czyli prawie trzy razy mniej. Czyli według Twoich kryteriów jest biedniejszy. To jak to w końcu jest?

Gość

niektóre inwestycje trudno nazwać inwestycjami w pruszkowie znam kilka które są co najwyżej czyimś widzimisie

Gość

takie statystyki to wielkie gówno. Co mi po dochodach czy też wydatkach w przeliczeniu na mieszkańca, skoro mieszkańców na terenie gm Nadarzyn w porównaniu do innych jest niewiele? Liczą się faktycznie wydane środki i wykonane inwestycje. Od lat te same gówniane statystyki, a drogi w gm Nadarzyn na maksa dziurawe i perspektyw na jakieś asfalty brak! Jak chcą robić statystyki to niech zrobią np ilość wyasfaltowanych kilometrów dróg w danej gminie albo ilość km wodociągów czy kanalizacji. Wtedy zobaczymy jak się zmienią statystyki. Pozdrawiam

Gość

A Pruszków Niedasie.

Gość

A na którym miejscu znalazł się NAJ grodzisk ?

Mieszkanie

Podajecie kwoty netto czy brutto bo to zasadnicza różnica ?

Gość

Nadarzyn nie dziwi. Ale Podkowa?