24° Wtorek
21 Sierpnia

Śr

Czw

Pią

Sob

Nie

Pon
wizualizacja

Dworzec „idzie” do przebudowy, PKP wybrały wykonawcę

Polskie Koleje Państwowe wybrały firmę, która zajmie się wykonaniem generalnego remontu pruszkowskiego dworca. Modernizacja obiektu ma kosztować blisko 13 mln zł.

Czy ten budynek przestanie szpecić? Lepiej go rozebrać i wybudować coś ładnego. Wstyd zaprosić znajomych, bo wysiadając na dworcu w Pruszkowie ma się wrażenie, że to koniec świata – takich opinii i pytań dotyczących wyglądu pruszkowskiego dworca na przestrzeni lat pojawiło się wiele. Zwłaszcza, że są do nich podstawy... Budynek wzniesiono w 1924 r., dziś ma status zabytku. Urok obiektu dostrzeże tylko wprawne oko, które „między” odpadającym tynkiem, brudnymi oknami i dziurami po brakujących dachówkach zobaczy piękno dworkowego stylu i barokowe detale.

Budynek należy do spółki PKP S.A. Zapewnienia kolejarzy o planach remontu tego obiektu mają „długą i siwą brodę”. Przebudowa przez lata była przesuwana, pierwotnie mówiło się, że na przełomie 2014 i 2015 r dworzec będzie już wyremontowany. Z miesiąca na miesiąc deklaracje i daty się zmieniały. Doszło nawet do sytuacji gdy to władze Pruszkowa chciały przejąć i wyremontować budynek. Rozmowy na linii PKP – miasto Pruszków nie przyniosły jednak efektu.

Obietnice składane przez kolejarzy wreszcie się spełnią. PKP S.A. ogłosiły przetarg na remont pruszkowskiego dworca, a co więcej kilka dni temu poznaliśmy wykonawcę prac. Zwycięzcą postępowania została spółka SKB z Warszawy, która za wszystkie zlecone prace zainkasuje prawie 13 mln zł.

13 mln zł to nie mała kwota. Zwłaszcza, że kolejarze musieli dołożyć milion złotych. Pierwotnie planowano wykonać remont za niespełna 12 mln zł. Druga oferta była jeszcze wyższa. Opiewała na przeszło 13,5 mln zł.

Co ciekawe wykonawca na realizację wszystkich zleconych prac będzie miał 52 tygodnie, Wiele wskazuje więc na to, że już za rok będziemy mogli oglądać dworzec w nowej odsłonie. A co konkretnie się zmieni? W ramach prac dworzec zostanie kompleksowo przebudowany. Piwnice zostaną pogłębione, dzięki temu pomieszczenia w podpiwniczeniu będą mogły pełnić funkcję pomieszczeń technicznych. Dodatkowo wykonawca ma sprawdzić  stan fundamentów oraz izolacji. Parter obiektu zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przebudowane zostaną również toalety i kasy. Pomieszczenia znajdujące się na piętrach zostaną dostosowane do funkcji biurowo-usługwej. W budynku zostanie wykonany remont dachu, dworzec będzie miał również nowa elewację. Wykonawca ma również uporządkować teren wokół obiektu.

Władze Pruszkowa kilka miesięcy temu zapowiedziały, że na terenie dworca znajdzie się również przestrzeń dla mieszkańców. Dziś podtrzymują te zapowiedzi. – Na pierwszym piętrze dworca chcemy stworzyć nowoczesną czytelnię, może z kawiarenką internetową. Chcemy by było to również miejsce spotkań dla organizacji pozarządowych i grup działających w Pruszkowie. Czytelnia będzie podlegać pod pruszkowską Książnicę – mówi nam Andrzej Kurzela, wiceprezydent Pruszkowa.

Pruszkowscy włodarze podkreślają, że są bardzo zadowoleni, że temat remontu dworca udało się doprowadzić do końca. – Rozmowy z PKP były dla nas wyczerpujące. Sam bardzo często spotykałem się z przedstawicielami PKP, by prowadzić negocjacje, które miały przyspieszyć realizację tego zadania. Dziś mamy już nawet określone stawki czynszu jakie będziemy płacić kolejarzom – podkreśla Kurzela. – Kolejarze zapewniali nas, że remont zakończy się wraz z końcem prac na linii 447. Przetarg miał być ogłoszony jeszcze w wakacje. Niestety pojawiły się opóźnienia i dziś kolejarzom raczej nie uda się spiąć zakończenia obu tych inwestycji w zbliżonym terminie – podkreśla Kurzela.


Anna Zwolińska
anna.zwolinska@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 46

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Raf

Niech zainwestują w jakieś ogrzewanie w poczekalni. Zimą jest tam potwornie zimno, szczegulnie że dżwi są zawsze otwarte.

m.m.

gość 10/27 15:44 - nie będzie drugiego peronu, IC ani inne dalekobieżne nie będą się zatrzymywać ani nawet przejeżdżać przy krawędzi tego jedynego peronu.

Mirosław

Do Rodotywego- Odpowiem ci nie twoje doczekanie to co bzdury napisałeś .Zrobię wszystko tak jak to robiłem przez tyle lat,że ponownie Prezydentem będzie nie kto inny jak Pan mgr mec Jan Starzyński mówi ci Mirosław prawdziwy Rodowity Pruszkowiak.

Gość

Bliskość "Nowej Stacji" zabije każdą sensowną ofertę handlowo-gastronomiczną. Miasto nie po to wybudowało bohomaza na Zniczu, by na dworcu umieścić jakieś swoje placówki. Wniosek sam się nasuwa - nic się nie zmieni oprócz wyglądu.

Andzelika

po za tym brudne miał skarpetki a na sali smród i żadnych jak też nic nie było słychać dziadostwo te spotkanie nawet krzeseł nie było mała ilość zatem były brudne ławki zaplamione dlatego Pan Prezydent nie miał gdzie usiądź.Oto całe Starostwo wstyd .nawet wody do picia nie było.

Gość

Na prawdę smieszne skarpety miał pan maksio Pasowały do całokształtu tej farsy .

Gość

Niech ktoś powie temu panu z urzędu miasta ze tzw. kafejki internetowe to miały racje bytu jakieś 10-15 lat temu. Teraz internet ma się w telefonie. Ale tak szczerze mówiąc to nasze miasto nadal jest w 1998. Nic nie poszło do przodu za tych władz.

Gość

Najlepsza opinia co do Golosia i realny opis rzeczywistości to wpisy na fb burmistrza Brwinowa Czy temu Panu też się coś wydaje, facet pisze prawdę o obludzie. Prawda jest taka nie grasz do jednej bramki z PIS to masz kłody rzucane pod nogi. Podsumowanie -gmino Brwinów radz sobie sama!!!!!

Wierny

Popieram Szanownego Przedmówcę - również uważam że Maksym jest takim wspaniałym i oświeconym politykiem, że szkoda aby swoj potencjał skupiał jedynie na Pruszkowie. Uważam że byłoby z korzyścią dla tego udręczonego 8-letnimi rządami wiadomokogo kraju, aby Maksym Wspaniały zastąpił Premier Szydło - by mógł realizować swoje wizje i aby byl codziennie przez 15 minut w Wiadomościach TVP. Uważam że Polcy i Polacy mają prawo żądać, aby przyszłości Maks został Pierwszym Królem Polski po 1989 roku.

Gość

Maks nie potrafił odpowiedzieć na pytanie o Nowoinżynierską bo nie wiedział gdzie to jest. A najśmieszniejszy był pomysł likwidacji firm po byłym ZNTK . Sciente fiction godny mieszkańca Kobyłki

Zez

Kafejke internetowa :)))) większość ma w telefonie... Panowie zayrzymali sie w czasie

Gość

Czy będzie drugi peron, jak jest to planowane w Ożarowie i czy będą się zatrzymywały pociągi Intercity?

WolF

Malkontenci marudzący od zawsze że Strabag wygrywa wszystko jak leci w mieście czują lekki niesmak :o

Gość

Pruszków bezpartyjny? No coz moze, ale ma kolko wzajemnej adoracji SPP dzialajace od 20lat,albo kolko rozancowe. Co kto woli.

Gość12

spokojnie wszystko się uda spiąc w jednym terminie bo lini 447 w rok też nie skończą wieć pełen luz za 2lata bedzie i dworzec i otwarta linia 447

Gość

Tyle hejtu ile wzbudza ten chłopak, w historii Pruszkowa jeszcze nie było. Boją się. Maksym musisz :-)

Gość

Wreszcie. Tyle lat wstydu.

Jak plujecie na rząd to się potem nie dziwcie, że minister nie chce z wami rozmawiać. Plujcie dalej. Tak jak Grodzisk wam odjechal, tak za chwilę Brwinów wam odjedzie.

bogdan

do gościa z 13.37 jestem z sąsiedniej gminy z powiatu Pruszkowa interesuje się działaniami władz mojej gminy jak i Prezydenta i trudno jest nie pisać o p. Gołosiu ,który za wszelką cenę próbuje przypisać sobie wieloletnie prace związane z miastem i nie tylko. kij ma zawsze dwa końce ,

Wkurzony

Włodarze drodzy! Na podziękowania nie liczcie. To jest wasz psi obowiązek załatwiać sprawy naszego miasta. Albo walczcie albo ustąpcie pola.

Gość

No wszystko super i mam nadzieję, że jednak kiedyś wreszcie remont tego dworca dojdzie do skutku. Oby tylko przebudowa kas nie oznaczała ich likwidacji (jak to się stało w Piastowie) i że będzie je obsługiwał ktoś kompetentny oraz że ten piękny odnowiony dworzec będzie regularnie sprzątany (łącznie z toaletą). Poza tym to ten obrazek tutaj (bo nazywanie go wizualizacją to trochę nobilitacja) jest tak cholernie nierealistyczny - nie ma na nim tych wszystkich szyldów i reklam, którymi ten budynek niechybnie obrośnie i wszystkich tych samochodów zajmujących każdy skrawek chodnika (łącznie z przejściem dla pieszych) oraz zwałów brudnego śniegu w zimie.

Gość

Rzadko tu komentuję, ale od jakiegoś czasu widzę wysyp komentarzy atakujących Starostę. Do niedawna nawet nie wiedziałam kim jest Starosta w Pruszkowie, ale widać że jest grupa która non stop go atakuje. Wciśnie w każdy temat! W tym artykule nawet słowa nie ma, ale im to nie przeszkadza. Co wy się tak go uczepiliście? Zacznijcie porównywać władze Pruszkowa do Grodziska, albo chcoiaż Brwinowa! Rzygać się chce już od tego hejtu.

Ciekawy ze Spotkania

Ktoś był wczoraj na Gąsinie gdzie się odbyło to słynne spotkanie?Znajomi od rana opowiadają ,że tam niezłe jaja były.Słyszałem od nich ,że Starzyński z Kurzelą wpadli przebierajac nuszkami na salę i nie mogli nabrać oddechu tak się spieszyli do mieszkańców Gąsina , biedacy, jeszcze nam zawału brakowało u staruszków:) Sąsiadka mi mówiła ,że niezłe ,,lanie,, dostali od Sipiery i Gołosia.Czy te spotkanie było nagrywane i można zobaczyć w necie?

Gość

Pruszków to nędzne miasteczko, a opłaty za wieczyste tyle co w Warszawie. Jaś to drogie i tandetne miasteczko jak tandetna jego komunikacja z ruskimi autobusami.

Rodowity

Już za rok skończy się epoka króli w Pruszkowie. Nie mogę się doczekać.

moto

Starzyński skromny człowiek jak na te czasy, za skromny. Młode pokolenie do wampiry ,żywiące się wszystkim co im przyniesie sukces ! A może, to inne priorytety przyświecają młodym...... ,,po trupach do celu,,

Bb

Jak słucham o ,,dobroci" Starosty, to wpadam w zachwyt nad nim. W tak krótkim czasie załatwił wszystko! Szkoda go dla naszego miasta, taki, to Polską powinien rządzić. W Wołominie też przecież wszystko postawił do pionu. IDEAŁ! Nie rozumiem tylko tego, dlaczego w Radzie Powiatu jest taka koalicja? Chyba z wdzięczności, że p. Starosta jest taki życzliwy dla p. Prezydenta! Panowie na Kraszewskiego, czas najwyższy na wyciągnięcie wniosków i działanie!

złotnik

Gdyby nie Starosta Gołoś życie w Pruszkowie byłoby nudne ,a tak to chociaż można się pośmiać z parodii na temat zasług i starań wobec miasta . medal się nalezy już ,, 2 " tym razem z ziemniaka lub buraka /jak kto woli/

MIROSŁAW

DO GOŚCIA 05- popieram Ciebie w 100 % to co napisałeś.z poważaniem Mirosław prawdziwy Rodowity Pruszkowiak. A te spotkanie na Promyka to była propaganda wyborcza.

monika

a ja bym chciała ,żeby ul. Warsztatowa była wreszcie przejezdna na litość boską ile można robić kawałek drogi.

m.m.

świetnie, najwyższy czas, tylko dlaczego zlikwidują lokarny? co za tęga głowa z PKP to wymyśliła?

Gość05

Starostę Pruszkowskiego w osobie Maksyma Gołosia mamy od ok 2 lat. Czekam Pisowskie trolle, aż napiszecie cóż takiego dokonał Wasz pryncypał...? 2 lata to trochę czasu jednak jest, więc lista sukcesów na pewno będzie spektakularna, nieprawdaż...? Starosta narzeka na remonty dróg, a sam ma problem ze pracami na jednej tylko Warsztatowej... Narzeka na komunikację publiczną, a sam do budżetu wspólnego biletu nie dopłaca nic. Chce nowoczesnego wiaduktu, a przeznacza na niego z budżetu jakieś grosze, jednocześnie ponad 1-milion zł na wdrożenie e-usług w urzędzie... I pytam co jest dziś ważniejsze? Nowy wiadukt i zrzucenie się na niego wspólnie, czy usługi z których mało kto skorzysta, np osoby starsze - bo nie korzystają z internetu...?

wojciech

Nie będę odnosić się do remontu budynku PKP bo każdy ma świadomość ,że decyzja o tym nie wzięła się nagle przed konferencją p. Gołosia z PKP. chodziło tu o spicie śmietanki przez przedstawiciela PIS-u i pokazanie się mieszkańcom w świetle kamer i przypisanie nie swoich zasług , doświadczenie mi podpowiada ,że to nie będzie incydentalne zachowanie bo przecież zbliżają się wybory!!!!!! Dla mnie jednak Pruszków zawsze będzie się kojarzył z BEZPARTYJNYM Miastem i mam nadzieję ,że takim pozostanie ,czego bardzo Życzę MIESZKAŃCOM i sobie .

Gość

Spokojnie da się spiąć terminy oddania linii kolejowej i dworca. A może nawet wyprzedzić. Bo chyba nikt nie liczy na to, że remont na kolei skończy się w terminie

Gość123

Spotkania Organizacji i grup działających na stacji hehehehe, a co z Centrum Dziedzictwa Kulturowego za 100 baniek , nie było by taniej ,zapomniałem ,że ,,TRUMNA,, , ,,TYTANIK,, już tonie wraz z kapitanem Jasiem Starzyńskim i jego majtkiem Kurzelą

JOLA

do gościa z godz.09:37 ch.m zawsze będzie cha.em .to ty jesteś głupim bara.em.

Gość

To tam w ogóle jakieś toalety były?!

Gość

Jakie to szczęście że Pruszków ma takiego naczelnika jak mgr Jan Starzyński który razem z betonowym Kurzelą dzielnie walczyli o remont dworca niczym Rejtan rozrywali szaty i kładli sie na podłodze w trakcie tych wielogodzinnych i wyczerpujacych negocjacji. Zapewne tak samo zabiegali o wiadukt na Grunwaldzkiej, komunikację zastępczą, autobus do Warszawy, remont torów, budowę super wiaduktu nad Alejami i PKP czy budowę Paszkowianki. Tylko ten niedobry PiS jak zwykle przeszkadza od 20 lat i nie pozwala naszym kochanym władzomrozwinąć skrzydeł

Gość

Ojojoj, ten nasz głupi Jaś i Deweloper wiceprezio Andrzej, gdyby nie oni, nic by się nie udało:(

Gość

Oczywiście tak jak zwykle, gdyby nie te władze Pruszkowa...

Gość

Najwyższy czas ten budynek wyremontować bo naprawdę straszy

Gość

Marzenie scietej glowy, bo teraz juz na to za pozno, ale fajnie, gdyby byl dobudowany drugi peron od strony dworca wlasnie - nie dosc, ze mialoby to uzasadnienie funkcjonalne, to dodatkowo otworzyloby budynek na stacje, a tak to jest odgrodzony od stacji siatka i przejsciem podziemnym.

WMP

Starosta Gołoś przyszedł na gotowe - zrobił sobie kilka ujęć w towarzystwie ministra i szefa PKP, powiedział kilka razy (sepleniąc) coś o "postępie cywilizacyjnym", pokazali go nawet w tle materiału z wywiadem ministra w tv (już bardziej nie mogliście panowie wpychać się w kadr redaktorowi Knapikowi...?) . Tylko ups.... Pan Starosta się chyba zapomniał no bo tak naprawdę Starosta Gołoś zrobił ws tego remontu- NIC, kompletnie NIC... Ogrzewanie się w blasku czyjegoś sukcesu to będzie stały trend na Drzymały.

Gość

Zupełnie niepotrzebnie pudrują ten dworzec. Miejsce jest na tyle atrakcyjne, że powinni rozebrać stary budynek oraz perony i wybudować coś bardziej praktycznego. Nie róbmy z każdego budynku zabytku na miarę Zamku w Malborku.

Gość

Jak zobaczę tę firmę na placu budowy to uwierzę....

Gość

Piękny