27° Sobota
21 Lipca

Nie

Pon

Wt

Śr


Anna Sołtysiak

Dzień bez samochodu – bezpłatna komunikacja miejska

Każdego roku 22 września przypada proekologiczne wydarzenie pn. Europejski Dzień bez Samochodu. W związku z tym przewoźnicy zachęcają do korzystania z transportu publicznego wprowadzając darmowe przejazdy.

Po raz pierwszy w Polsce akcja ta odbyła się w 2004 r. Od tamtej pory dzień bez samochodu obchodzony jest do dziś. Corocznie 22 września możemy zaobserwować większą ilość rowerów na ulicach, a w pojazdach komunikacji publicznej bywa nieco bardziej tłoczno. Choć cudów nie należy się spodziewać – kierowcy aut nie zrezygnują nagle z wygody podróżowania swoimi „czterema kółkami”.

Jednak tego dnia pojawia się alternatywa. Możecie dojechać np. do pracy zupełnie za darmo! Zarząd Transportu Miejskiego, Warszawska Kolej Dojazdowa (uwaga! nie na całej linii), Koleje Mazowieckie, jak również wiele gmin na dobę wprowadza bezpłatne przejazdy. A wszystko po to, by wesprzeć proekologiczne idee, a tym samym zmniejszyć ilość spalin. 

Autobusowa komunikacja miejska m.in. w Pruszkowie, Grodzisku Mazowieckim (po okazaniu dokumentu, stwierdzającego zamieszkanie na terenie gminy) i Brwinowie będzie funkcjonować całkowicie nieodpłatnie, podobnie wszystkie przejazdy wykonywane na zlecenie ZTM. Bezpłatnie pojedziecie także Kolejami Mazowieckimi, jednak tutaj wyznaczono konkretny obszar. – Tego dnia podróżni będą mogli nieodpłatnie podróżować wszystkimi pociągami uruchamianymi przez KM w obszarze ograniczonym stacjami: Skierniewice, Kutno, Sierpc, Działdowo, Ostrołęka, Małkinia, Czeremcha, Łuków, Dęblin, Skarżysko Kam., Drzewica – czytamy na stroni KM.

Również pasażerowie WKD nie zapłacą, ale... nie na całej linii. – Wszyscy pasażerowie odbywający podróż na linii WKD na odcinku Warszawa Śródmieście - Opacz mogą podróżować bezpłatnie. Natomiast poza ww. odcinkiem na przejazd pociągiem WKD należy posiadać bilet WKD, zgodnie z zasadami obowiązującymi w WKD – poinformowała „wukadka”.

Ale to nie wszystko. Kierowcy będą mogli nieodpłatnie skorzystać z parkingów w systemie „Parkuj i Jedź” zlokalizowanych na terenie Mazowsza. Ponadto w ramach akcji będzie można skorzystać za darmo przez jedną godzinę z Pruszkowskiego Roweru Miejskiego oraz Grodziskiego Roweru Miejskiego.


Seweryn Dębiński
seweryn.debinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


Komentarze | 10

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

Co za lewackie wymysły tym dniem bez samochodu? Mamy wreszcie rządy nasze, polskie, więc precz z tymi lewackimi pomysłami ze zgniłego zachodu.

Gość

Bzdury.Bęzpłatne na KM było podobno do Skierniewic a nawet do Kutna i Ostrołęki.Chyba na wkd tylko do nie wiedzieć czemu do Opaczy,tacy nadgorliwi, wielki dzień bez samochodu dla miast przy wukadce.

Gość

A ja dostałem mandat. Bezpłatna tylko jeśli masz Warszawski pit i meldunek. Dzięki Jasiu.

Paweł

@Do Pawła. Nie da się ;-)

Głos

Czy Jan też wsiądzie dziś do autobusu, czy jak zwykle limuzyną?

Do Pawła

Jana zaproś.

jaaga

Czy aby na pewno dla wszystkich, bo kilka lat temu trzeba było okazać dowód rejestracyjny ze jest się szczęśliwym posiadaczem 4 kółek :)

Paweł

Zapraszam wszystkich chętnych pieszych na grupowe oczekiwanie na otwarcie szlabanów na przejeździe kolejowym w Parzniewie w strugach deszczu przy 12*C, wietrze płn. 24km/h (w porywach do 45km/h), wilgotności 91% oraz zachmurzeniu 90-100%. Zbiórki co 0,5h ;)

Gość

Po cholere te bilety na wkd od opaczy. To w końcu jest dzień bezpłatnej komunikacji czy nie?!

Daniel Zudzin

Czasami myślcie co piszecie. Wskazany obszar dla Kolei Mazowieckich, to po prostu całkowity obszar działalności spółki