18° Piątek
19 Października

Sob

Archiwum

Dziewięć pomysłów na dziewięć dni majówki

Przedstawiamy Wam dziewięć pomysłów na każdy dzień długiego weekendu. Sprawdźcie, może spodoba się Wam jedna z propozycji.

Zalew Zegrzyński
Dla tych, którzy lubią wypoczynek nad wodą polecamy wyprawę nad Zalew Zegrzyński. To tylko godzina drogi z Pruszkowa. Jeśli macie ochotę na wyprawę statkiem, to też nie jest to problem. W ofercie ZTM są bilety na rejs statkiem „Zefir”. Statek płynie Wisłą i Kanałem Żerańskim do Serocka.

Pałac w Wilanowie i Łazienki Królewskie
Te obiekty mamy przez cały rok „na wyciągnięcie ręki”. Jednak zabiegani nie mamy zbyt wiele czasu na podziwianie ich uroków. W wolne dni warto wybrać się zatem w te miejsca, by podziwiać uroki zieleni w centrum miasta. To świetne miejsca na rodzinny spacer.

Żelazowa Wola
To miejscowość symbol. Tu na świat przyszedł Fryderyk Chopin. Warto zobaczyć tu odtworzony polski dwór z początku XIX w. połączony z malowniczym parkiem. Z Żelazowej Woli warto wybrać się do Brochowa gdzie można zobaczyć kościół obronny z trzema wieżami.

Twierdza Modlin
Niewiele osób wie, że w naszym sąsiedztwie mamy najdłuższy budynek w Europie! To Cytadela Twierdzy Modlin. Warto poświęcić jeden dzień, by poznać ten obiekt i zobaczyć go na własne oczy. Można zwiedzać go samodzielnie, ale my polecamy zorganizowanie większej grupy i wyprawę z przewodnikiem.

Falenica  
Zajeżdżając do Falenicy koniecznie trzeba się wybrać do KINOkawiarni Stacja Falenica. Nazwa nie jest przypadkowa, bo kino mieści się w... hali biletowej przedwojennego dworca kolejowego. Obok działa kawiarnia serwująca ciepłe i zimne napoje. Na kinowym afiszu znajdziemy zarówno coś dla dzieci, jak i nieco starszych widzów.

Mazowiecki Park Krajobrazowy
Z Falenicy łatwo przemieścimy się do Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, który jest częścią tzw. zielonego pierścienia Warszawy. Możemy tu nie tylko spacerować, ale i urządzić sobie wycieczkę rowerową. Chętni mogą skorzystać z uroków rzeki Świder gdzie można wypocząć na jej brzegu, czy urządzić sobie spływ kajakiem.

Bolimowski Park Krajobrazowy
Bolimowski Park Krajobrazowy obejmuje kompleks Puszczy Bolimowskiej, rozciągającej się pomiędzy Skierniewicami, Łowiczem, Bolimowem i Żyrardowem. Oprócz malowniczych widoków w okolicy parku znajduje się wiele ciekawych zabytków m.in. zespół pałacowo-parkowy i kościół w Nieborowie.

Kampinoski Park Narodowy
To już swego rodzaju wycieczkowy „klasyk”. W Parku znajdziemy, bagna i ciekawy kompleks wydm śródlądowych. Tu można wybrać kilka szlaków. Dla tych mniej doświadczonych polecamy szlak żółty (19,5 km), a dla tych wytrwałych idealny będzie Główny Szlak Puszczy Kampinoskiej (czerwony) liczący aż 55,8 km.

Podkowa i Milanówek
To propozycja dla miłośników rowerowych wycieczek. Wyprawę rowerową wśród zieleni można połączyć z podziwianiem zabytkowych willi, których na terenie miast-ogrodów jest kilkanaście. Wiele z nich ma niezwykle ciekawe historie, które warto poznać.


Anna Zwolińska
anna.zwolinska@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 5

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

9 dni w ciągu alkoholowym na działce.

Gość

Nigdy więcej do Puszczy Kampinoskiej!!! Obrzydliwe, upierdliwe, gorsze od kleszczy strzyżaki na dobre mnie wyleczyły ze spacerów po tym lesie. Ten malutki wampir nie reaguje na żadne zabezpieczenia, wszędzie wlezie, ugryzie tak, że bąble i swędzenie gwarantowane przez miesiąc. Na samo wspomnienie mam alergię

klajpeda

Ale ...PARDĄĄĄĄ ....A kto ma 9 dni wolnego na majówkę :) ? - może 30% ludzi ? To tak jakby pisali ten artykuł egoiści, którzy wypisują sobie urlopy na te dni nie pytając współpracowników czy oni tez przypadkiem nie mają ochoty mieć wtedy wolnego ?

Gość

Wszedzie juz bylismy ...nuda

Marcin

Jeśli chodzi o zwiedzanie twierdzy Modlin to faktycznie świetny pomysł. A zwiedzanie jej z portalem Warszawskim to już wypas na całego. To właściwie nie zwiedzanie a eksploracja. To lekcja historii i przygoda w jednym. Obowiązkowe latarki i strój zarówno wygodny jak i chroniący przed otarciami. Zaliczyłem rok temu i mam ochotę ponownie.