16° Wtorek
16 Października

Śr

Czw

Pią

Sob


Seweryn Dębiński

Ekspresowy remont Komorowskiej i Pruszkowskiej

63 dni – tyle czasu będzie miał wykonawca przebudowy ciągu ulic Komorowskiej i Pruszkowskiej na wykonanie wszystkich robót drogowych w tym budowy rond. Czy termin jest realny?

Kilka dni temu pruszkowskie starostwo powiatowe ogłosiło przetarg na kompleksową przebudowę ciągu ulic Komorowskiej (od skrzyżowania z Pogodną) i Pruszkowskiej (do ul. Rekreacyjnej w Granicy). To ważna informacja dla kierowców, bowiem z tego połączenia drogowego korzystają nie tylko mieszkańcy Pruszkowa i gminy Michałowice. Tędy przemieszcza się również wiele osób ze m.in. ze Strzeniówki (gm. Nadarzyn).

W ramach prac przebudowana zostanie nawierzchnia drogi. Wzdłuż całego ciągu pojawi się chodnik. To jednak nie wszystko. Nowością jest planowana budowa rond: jednego u zbiegu ulic Komorowskiej i Pogodnej i drugiego na krzyżówce Pruszkowskiej i Rekreacyjnej. Dodatkowo w ramach prac zostanie wykonane włączenie ul. Targowej do ul. Pogodnej. Na wykonanie wszystkich robót wykonawca będzie miał zaledwie 63 dni. A na mieszkańców i kierowców czekają spore utrudnienia.

Wiemy już jak będzie wyglądała tymczasowa organizacja ruchu, która ma obowiązywać w czasie prac budowlanych. Roboty będą prowadzone etapami, co zapewne nieco uspokoi kierowców. Większość prac będzie wykonywana pod ruchem, ale nie obędzie się bez całkowitych zamknięć. – Całkowite zamknięcie przewidywane jest dla etapu budowy ronda na skrzyżowaniu ulic Pogodnej i Komorowskiej oraz dla budowy odcinka ul Komorowskiej pomiędzy ul. Pogodną i Gordziałkowskiego. Podczas budowy ronda przewidziano poprowadzenie objazdu ulicami Prusa, al. Armii Krajowej, ulicą Lipową i Polną, na której na czas objazdu pomiędzy ulicami Pogodną i Gordziałkowskiego zmieniona zostanie organizacja ruchu na dwukierunkową – czytamy w dokumentacji projektowej.

Wprowadzenia ruchu dwukierunkowego na czas budowy ronda należy podziewać się również na odcinku ul. Komorowskiej pomiędzy ulicami Pogodną i Ceramiczną. To oznacza spore utrudnienia zwłaszcza w dni targowe. Kolejne odcinki będą remontowane pod ruchem. A na czas prac ruch będzie odbywał się wahadłowo. Roboty mają postępować sukcesywnie od strony Pruszkowa w kierunku gminy Michałowice.

Dla wszystkich rowerzystów, którzy liczyli na to, że przy przebudowie wspomnianego ciągu drogowego zyskają tu wygodną ścieżkę rowerową nie mamy dobrych informacji. Ścieżka owszem zostanie wybudowana, ale we fragmentach. Pierwszy pojawi się na odcinku ul. Komorowskiej od Pogodnej do ul. Gordziałkowskiego, drugi poprowadzi od ronda przy ul. Brzozowej i poprowadzi wzdłuż drogi aż do ronda przy Rekreacyjnej.

Kiedy możemy spodziewać się rozpoczęcia prac na Komorowskiej i Pruszkowskiej? Termin składania ofert w przetargu upływa już 5 października. Jeśli uda się wybrać wykonawcę już w pierwszym podejściu to roboty powinny wystartować na przełomie października i listopada. Jeśli pogoda będzie dla drogowców łaskawa to jest szansa, że prace zakończą się na przełomie roku, a kierowcy dostaną tym samym „noworoczny prezent” w postaci wyremontowanej drogi.


Anna Zwolińska
anna.zwolinska@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 19

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Wilku Starszy

"Wszyscy krytykują tylko jakiś bob budowniczy niepocieszony krytyką i daje minus albo dwa. Czyżby Wilk i none? :-)" --------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Dlaczego jak coś złego to ja? :) Osobiście pisałem w innym temacie, że urzędnicy powiatu mają podejrzaną skłonność do wstawiania rond wszędzie, gdzie jest jakiś problem komunikacyjny, a ronda to nie zawsze najlepsze rozwiązanie. Owszem, jestem fanem budowy infrastruktury, ale pod warunkiem, że robi się to z głową. Tak więc nie, nie dawałem tu minusów krytykom ronda, bo sam jestem krytykiem budowy ronda w tym miejscu.

Hmmm...

Podejrzana jak dla mnie ta miłość starosty do nowych rondek...

Gość

Niech se te rondo starosta Gołoś wybuduje u siebie w ogródku jak taki szczodry i oczywiście za swoje pieniążki.

Gość

Wszyscy krytykują tylko jakiś bob budowniczy niepocieszony krytyką i daje minus albo dwa. Czyżby Wilk i none? :-)

JN

Ten przetarg jest tylko na budowę rond i jednej sygnalizacji na przejściu dla pieszych. Wszystkie inne prace "inną razą".

Ręce precz

Stop dalszym szkodliwym praktykom urzędników. Stop niszczeniu założeń urbanistycznych i komunikacyjnych Pruszkowa dla doraźnych korzyści politycznych lub w wyniku niekompetencji osób podejmujących decyzję. STOP DLA PRZEBUDOWY ULICY KOMOROWSKIEJ WEDŁUG POMYSŁU STAROSTWA. Ulicę należy wyremontować w oparciu o dokumentację drogi w obecnej formie, a następnie dobrze zorganizować ruch.

Ireq

Rozumiem, że tak jak Pogodna została wybudowana ekspresowo, dla nowo powstającego osiedla przy Lipowej, tak teraz , aby udrożnić wyjazd z Pogodnej robimy rondko... wszystko dla developerów.

Crer

A co z budową wiaduktu i obwodnicy dla Tirów przez Piastów. Przestraszyli się społeczności lokalnej¿ 1200 glosow na nie w konsultacjach społecznych. To wystarcza na tą niekompetencje i chaos urbanistyczny w Pruszkowie.

Gość

Brawo panie Martinez. A pan Gołoś niech poprawi teraz rondo na Piastowie co jego podwładni spier....

Martinez

Pani Redaktor, proszę nie wypowiadać się w imieniu wszystkich rowerzystów. Większość z jeżdżących na rowerze woli pasy ruchu wyznaczone na jezdni mało ruchliwej ulicy, niż nieciągłe, wyboiste i pełne przeszkód drogi dla rowerów. Miasto to nie trasa szybkiego ruchu aby dokonywać fizycznej segregacji struktury rodzajowej. Tak, wiem, namalowanie linii na jezdni jest tanie i trudniej wtedy realizować politykę tworzenia parytetu długu. Nie zarobi też producent kostki i firmy budowlane. Trudno. Pora zrozumieć, że publiczne nie oznacza tyle co dojna krowa. Tymczasem przy organizacji jednokierunkowej dla układu Komorowska/Polna można na całym odcinku obu ulic - pomiędzy ich łącznikiem, a Al. Armii Krajowej - wyznaczyć pasy ruchu dla rowerów, zachować trawniki, drzewa etc. Po przebudowię powstanie łysa i nieprzyjazna przestrzeń z dominującą pstrokacizną betonowej kostki na wzór ulicy Lipowej (już tylko z nazwy). Proponowany sposób organizacji przy obecnej strukturze kierunkowej ruchu, paradoksalnie zmniejszy ogólny wolumen ruchu prowokując kierowców do jazdy inną trasą. Mało tego. Teoretyczne utrzymanie obecnego natężenia (lub nawet jego wzrost) nie będzie już groźne dla skrzyżowania z Armii Krajowej, bowiem przy wlocie/wylocie drogi jednokierunkowej eliminujemy dwie frakcje kierunkowe.

Gość

Jak zwykle NIE DA SIĘ zrobić tego w lato.

Martinez

Panie Gołoś, nie niszcz pan do cholery jasnej układu komunikacyjnego Pruszkowa. Według stanu mojej wiedzy Pańskie zerowe kompetencje w zakresie planowania rozwiązań transportowych, nie pozwalają Panu na właściwą ocenę przedkładanych projektów. Starostwo już popisało się rondem Kaczorowskiego w Piastowie, a teraz jeszcze szeroko zakrojona akcja w kolejnej części Pruszkowa w pakiecie z dewastacją przestrzeni publicznej? Czy obniżenie waloru funkcjonalności to koszt utrzymania wysokiego wskaźnika wydawania publicznych środków i nakręcania koniunktury, bo to może stanowić podstawę do przyznania tytułu najlepszego samorządowca przez środowiska wspierające biznes - w tym budownictwa drogowego???

m

Wincyj rond! Wincyj!

cyklista

DDR-ka wzdłuż drogi jednokierunkowej? Tylko w Polsce. Dolary przeciw orzechom, że z braku miejsca powstanie tam wspólny ciąg pieszo-rowerowy, czyli... DNO. Niestety, życie pokazuje, że w kwestii infrastruktury rowerowej "dobra zmiana" nie jest taka znów dobra...

Marysia

Jak chcą włączyć Targową do Pogodniej to NIECH zdejmą tą beznadzieją kostkę na całej Targowej bo na ulicy zwiększy się natężenie ruchu. Jak można z ulicy osiedlowej robić taki bajzel.

Paulson

jeśli ronda, to duże. jeśli nie da się zrobić dużych, to naprawdę lepiej sobie temat odpuścić, bo nie poprawiają bezpieczeństwa. i jeszcze smutna uwaga, że najbardziej chyba zaniedbany odcinek Komorowskiej (od Armii Krajowej do Pogodnej) pozostanie szary, brzydki i nierówny.

Gość

najgorzej z Pruszkowską jest od ronda w Komorowie w stronę WKD i Nadarzyna, Panie Starosto

Xiao7

I znów wcisną małe ronda które nic nie dadzą co zresztą widać w samym Komorowie na przecięciu Brzozowej i głównej bohaterki artykułu.

Gość

Znowu rondo... przecież to nie upłynni ruchu na tym skrzyżowaniu, a tylko dodatkowo zakorkuje Pogodną i Komorowską