°


wpr24

Free Graffiti w Pruszkowie?

W stolicy znajduje się 40 ścian, na których legalnie można tworzyć graffiti. Miejsca oznaczone są specjalnymi znakami, a artystom nie grozi za to żadna kara. Jest szansa, że i Pruszków doczeka się miejsca free graffiti.

Graffiti ma swoich zwolenników. Dla jednych to wandalizm i dewastacja, dla drugich sztuka ulicy i możliwość artystycznego wyrazu. Kłopot w tym, że graficiarze nie mają gdzie tworzyć swoich prac. Tłem do ich malunków są więc miejskie kamienice, bloki, ekrany akustyczne czy pociągi. Zdarza się, że niektóre z tych prac to prawdziwe arcydzieła, a nie byle jakie bohomazy. 

Wiele osób uważa, że na terenie Pruszkowa pojawić się miejsce na free graffiti. Chodzi albo o wyznaczenie ściany lub muru gdzie graficiarze będą mogli tworzyć swoje prace, bez obawy o to, że złapie ich straż miejska czy policja. Z takiego rozwiązania korzysta Warszawa. Tam stołeczny Zarząd Dróg Miejskich stworzył nawet mapę lokalizacji, w których graficiarze mogą tworzyć swoje prace. Władze Pruszkowa zastanawiają się nad podobnym rozwiązaniem. Pojawia się tylko pytanie, gdzie mogłyby się pojawić miejsca fee graffiti. – Jeśli chodzi o lokalizacje, to zastanawiamy się nad Parkiem Żwirowisko lub Parkiem Mazowsze. W tym drugim przypadku byłaby to północna część parku przy drugim stawie – zaznacza Michał Landowski, wiceprezydent Pruszkowa. – Szukamy sposobu, by wpisać graffiti w otoczenie i zapewnić jego dobry odbiór – dodaje. 

Wielu grafficiarzy uważa idealny do malunków byłby mur okalający Millenium Logistic Park, czyli dawny teren Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego. Ściana ciągnie się wzdłuż ul. Warsztatowej i Broniewskiego. W tym miejscu mógłby pojawić się mural prezentujący np. historię miasta. – Nie jest to zły pomysł. Skonsultujemy go z dyrekcją MLP i zapytamy czy byliby zainteresowani tego typu inicjatywą – dodaje Landowski


Anna Zwolińska
anna.zwolinska@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 17

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

Park Żwirowisko? Na chodnikach będą malować? Koszmarny pomysł !

Gość

W sumie o tym że przez lata mieściły się tam zntk też można nadmienić Szkoda że to padło, tam tyle ładnych bipek naprawiono eh

Gość

Do historiusa-a gdzie ty chłopie byłeś jak stawiali parszywe ekrany które zasłoniły napis o dulagu 121 który był bardzo dobrze widoczny z pociągu czy pobliskiej ulicy? Co do samego muru, to kwestia co namalują oraz gdzie namalują, mur od strony torów tam gdzie jest napis upamiętniający rzeczywiście powinien pozostać czysty, można by też tam zrobić stałą wystawę zdjęć właśnie z historii obozu przejściowego, ale resztę stron muru myślę że spokojnie czymś ładnym można machnąć, zresztą można nawet zrobić graffiti scen z życia obozu(tylko to rzeczywiście już trzeba zrobić w pełni profesjonalnie a nie pierwszym lepszym łebkom z puszkami farby dać pole do popisu)

Gość

Co do tego czy graffiti jest sztuką czy tylko szpeci to kwestia są sporne, ale z tego co się orientuję to ci graficiarze którzy sobą coś reprezentują to raczej i tak malują w nieszkodliwych miejscach, problem jest z tymi gówniarzami co wrzucają tak zwane swoje tagi, czyli ci co pod względem technicznym nic nie umieją ale za punkt honoru uważają wrzucenie swojego parszywego obleśnego taga na każdy pociąg(słynny skrót pkp-pomaluj każdy pociąg) czy tym podobny wandalizm, tych to należy sukcesywnie tępić najlepiej za pomocą prewencyjnego pałowania

Żbikowiak

Mur na Warsztatowej należał do Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego i nie został zbudowany specjalnie dla obozu. Jak najbardziej pomalować. Przestanie wreszcie szpecić okolice.

Gość

Nasze nowe centrum kultury to idealne miejsce. Przecież ten budynek "nie wygląda".

Perełka

Mur wzdłuż Warsztatowej bardzo dobry pomysł tam aż się prosi by coś zrobić, namalować :))

Gość

Drogi Janku. Odejdz prosze i nie wpadaj na super pomysl by raz jeszcze byc prezydentem. Namaluj sobie sprejem taczke. Wypisz wszystko co popsules patrz zabytki i zbudowales opocz osiedli mieszkaniowych. I jedz na tych taczkach. Jedz sobie.

Głos

Landowski weź ty się chłopku pie**** porządnie w ten pusty łeb...Trochę szacunku do historii tego miejsca! Czy w tym Pruszkowie na stołkach są pacjenci z Tworek?

Gość

Chyba w Legionowie jest mur, ktory otacza teren wojskowy. Na tym murze przedstawiono najważniejsze wydarzenia oręża polskiego. Zatem za pomocą muru można uczyć historii.

silver

Mimo, że już zgredziem jestem, to uważam że to dobry pomysł. Nie można młodym tylko wszystkiego zabraniać.

Gość

Kilka lat temu to i na pendolino by nie jeden się pokusił :)

Gość

Na CDK podobno można. PO co komentować wydarzenia w Stolicy na wiejskim forum ?

Historius

Debilny pomysł. Pomalować bazgrołami mur historycznego obozu przejściowego Durchgangslager, gdzie szły transporty do Auschwitz i robót w Niemczech. Trochę ludzi też tu zginęło. Na taki pomysł mógł wpaść tylko ktoś ograniczony umysłowo i nie szanujący historii i tragedii jaka tu się rozegrała. Wyobrażacie sobie, żeby np. W Oświęcimiu na terenie obozu malować sprayem takie kolorowe bzdety, chyba nie.

Konieczny

Ten mur przy MLP nie byłby głupim rozwiązaniem ale... widać go będzie jedynie z pociągu bo postawione ekrany akustyczne go zasłoniły. Powiem więcej - kiedyś jadąc pociągiem dopatrzyłem się na tym murze jakichś fragmentów komunistycznych haseł.

mosiek

Pomysł godny podarcia. Ale czy w ten sposób znikna bohomazy z innych miejsc. Może warto pomyslec o ekranach akustycznych przy torach i autostradzie, aby nie ogladac monotonnej zieleniu, ale obrazy opowiadające o czyms

Gość

Co za władza, żadnych własnych pomysłów tylko teraz raptem się skontaktują bo ktoś dał taki pomysł, nieudacznicy cholerni. Aby do jesieni kolesie z SPP