°


Seweryn Dębiński

Gdzie bezpiecznie wypoczywać nad wodą?

Rozpoczęły się wakacje, a nie każdy może sobie pozwolić na wyjazd nad morze. Gdzie zatem szukać ochłody w upalne letnie dni? Podpowiadamy gdzie w naszym regionie można bezpiecznie wypocząć nad wodą.

Jak wynika z policyjnych statystyk z Komendy Stołecznej oraz Wojewódzkiej Komendy Policji w Radomiu, na Mazowszu od stycznia 2017 r. do 17 czerwca 2018 r. utonęło 75 osób1. Przyczyny zdarzeń to m.in. nadużywanie alkoholu, a także lekkomyślność, wywrotki materaca lub łodzi w trakcie łowienia ryb. Jeden mężczyzna wypadł z motolotni i wpadł do wody. Niestety już nie wypłynął. Najmłodsze ofiary wodnych głębin miały 15 lat. Natomiast zdarzeń, kiedy było zaledwie o krok od tragedii, odnotowano znacznie więcej. Na szczęście w niektórych przypadkach ratunek nadszedł w porę – informuje stołeczna policja. 

Również w naszym regionie nie brakuje „Czarnych Punktów”. Na liście niebezpiecznych miejsc do kąpieli widnieją m.in. jeziorko w Parku Szczęśliwickim w Warszawie, zbiornik wodny w miejscowości Moszna w gminie Brwinów, Zalew Żyrardowski, czy glinianki przy ul. Lesznowolskiej w Błoniu.

Jeśli szukamy bezpiecznych miejsc do kąpieli to znajdziemy je w Parku Mazowsze w Pruszkowie (potocznie nazywany glinkami lub gliniankami) oraz na Stawach Walczewskiego w Grodzisku Mazowieckim. W pierwszej lokalizacji ratowników będzie można spotkać od 30 czerwca. – Jesteśmy już praktycznie gotowi. Dokupiliśmy wiatromierz, defibrylator, ratownicy przeszli już wszystkie wymagane szkolenia – zaznacza Jacek Elżanowski, dyrektor pływalni Kapry. 

Ratownicy będą zabezpieczać kąpielisko przez siedem dni w tygodniu w godz. 10.00 – 18.30. Kąpielisko w Grodzisku zacznie działać już w ten weekend. Tu również o bezpieczeństwo osób będą dbać ratownicy. Ratownicy i obsługa kąpielisk podkreśla, że najwięcej problemów ma z osobami pod wpływem alkoholu. – Wiele osób wchodzi do wody pod wpływem alkoholu. To nie jest bezpieczne. Zwłaszcza, że zbiornik w Parku Mazowsze ma miejscami 11 metrów głębokości, a spadek dna jest dość gwałtowny –zaznacza Elżanowski. 

Warto podkreślić, że większość okolicznych krytych pływalni w okresie wakacyjnym ma przerwę technologiczną. To czas kiedy w obiektach prowadzone są drobne remonty. Przerwa technologiczna trwa na pływalniach w Grodzisku Mazowieckim i Raszynie. Pruszkowska Pływalnia Kapry w ciągu wakacji działa normalnie. 

Niebawem miłośnicy kąpieli do swojej dyspozycji będą mieli odnowiony zalew w Żyrardowie.


Redakcja
kontakt@wpr24.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 6

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Michu

Pikuś - dlaczego właściciel lokalu w pobliżu kąpieliska ma stracić koncesję? To nie jego wina, że ludzie kupują i idą nad wodę. Idąc tym tokiem myślenia to monopolowe powinny być daleko od drogi, bo przecież można do nich podjechać samochodem, kupić, wypić i pojechać po pijaku.

Gość

Banderoza, stary olej, bzikotyki, alkoloża

Rado

W Rawie Mazowieckiej jest piekny Zalew na rzece Rawka! Polecam. I mozna cos wypozyczyc

Pikuś

"Ratownicy i obsługa kąpielisk podkreśla, że najwięcej problemów ma z osobami pod wpływem alkoholu". To ja sie pytam. Skąd na Glinkach w Pruszkowie ludzie maja piwo w plastikowych kubkach? Kupują na stacji benzynowej i niosą kilka km? Nie! Kupują gdzieś w okolicy! Pewnie w pubie Panderoza czy cus takiego. I co nie mozna zabrać koncesji na sprzedaż alco albo nie odnowić na kolejny okres? Dlaczego jak w weekend dziesiatki osób pije piwo/wódkę/wino w MIEJSCU PUBLICZNYM nie ma tam straży miejskiej? Czemu nikt nie wlepia mandatu? Bo SM wyjmuje kotka co wpadł do studzienki albo wlepia mandat za złe parkowanie albo handel pietruszka!

Gość

Może ? A to podobno ja jestem analfabeta.

Gość

w Grodzisku. Panie Kurzela