27° Środa
19 Września


wpr24

Granica między Brwinowem i Podkową przesunięta?

Do władz Podkowy Leśnej wpłynęło pismo od mieszkańców brwinowskiej dzielnicy Wille Borki. Chcą oni włączenia obszaru, na którym mieszkają, w granice Podkowy.

Mowa o terenie otoczonym ulicami Wiewiórki, Zamkowej i Obwodnicy. Obecnie ta dzielnica należy do gminy Brwinów, ale według jej mieszkańców, bliżej im do Podkowy Leśnej.

We wspomnianym piśmie mieszkańcy Borek wymieniają korzyści dla siebie i dla Podkowy, jakie wynikałyby ze zmian administracyjnych. Ich nowe miasto miałoby zyskać więcej podatników, dzięki zmianie zostałyby także uporządkowane adresy przy granicznej ul. Wiewiórek. "W tej chwili jest tam numeracja podwójna" - czytamy.

Korzyścią dla mieszkańców Borek miałby być m.in. lepszy dostęp do urzędu miasta.

Jak każda sprawa, tak i ta ma dwie strony medalu. Na jeden z negatywnych skutków proponowanej zmiany zwrócił uwagę Andrzej Guzik, burmistrz Brwinowa.

- Jesteśmy na etapie realizacji projektu skanalizowania i zwodociągowania gminy. Obszar, który chce się odłączyć, też jest w to włączony. Na tę inwestycję mamy środki unijne, z których musimy się rozliczyć. Trwałość tego projektu jest wyznaczona na 5 lat od zakończenia prac. To znaczy, że do 2018 roku granice nie mogą ulec zmianie. W przeciwnym razie stracimy 94 mln zł - ostrzega burmistrz Guzik.

Sama droga legislacyjna jest bardzo długa i skomplikowana. Obecnie sprawa trafiła do komisji Rady Miejskiej w Podkowie Leśnej. Być może temat ten będzie poruszony na wrześniowej sesji.

- Na pewno będą przeprowadzone konsultacje społeczne wśród naszych mieszkańców - zapewniła Małgorzata Stępień-Przygoda, zastępca burmistrza Podkowy Leśnej. Podobne konsultacje muszą odbyć się także w gminie Brwinów.


Mariusz MarkowskiMariusz Markowski

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 4

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

op

kolejny plusem dla mieszkańców tych ulic jest nazwa Podkowa Leśna, która zapewni pewnie kilkadziesiąt tysięcy więcej zł w przypadku sprzedaży nieruchomości.

xyz

Kolejna rzecz, która przerata burmistrza Guzika. Potrzebny w Brwinowie jest nowe gospodarz przez duże G z jajami ...

obeznany

Nie martw się w przyszłości całe pola parzniewskie, wraz z Parzniewem będą w granicach Pruszkowa. Powstanie tam spore osiedle i pewnie jakiś przystanek kolejowy też tam będzie.

to samo powinni już dawno zrobić na nowym osiedlu przy działkowej