°


grodzisk.pl

Grodzisk doceniony w rankingu

„Rzeczpospolita” opublikowała swój coroczny ranking samorządów oraz podsumowała ich osiągnięcia z ostatniego dziesięciolecia. Wśród najlepszych znalazł się Grodzisk Mazowiecki.

Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” to publikacja, która przestawia jak rozwijają się zarówno te ogromne, jak i małe miejscowości. W kapitule konkursowej zasiadają takie osobistości jak: Hanna Majszyk, Jerzy Buzek, Piotr Galas, czy Jerzy Stępień. Jak powstaje ranking i według jakich kryteriów ocenianie są samorządy? W tegorocznym rankingu wszyscy „uczestnicy” zostali podzieleni na trzy grupy: miasta na prawach powiatu, gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie. Kryteria oceny ustaliła natomiast kapituła, biorąc pod uwagę takie aspekty jak: zarządzanie finansami w latach 2010–2013, dynamikę wzrostu wydatków majątkowych, dynamikę wzrostu wydatków na administrację, wartość środków unijnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca, transport i łączność, czy ochrona środowiska.

Jak w tegorocznym rankingu wypadły okoliczne samorządy? Krucho. Wśród pierwszej setki gmin miejskich i miejsko-wiejskich na 4. miejscu znalazły się Błonie, a na 12. – Grodzisk Mazowiecki. Na dalszych miejscach próżno szukać pozostałych miejscowości z okolicy. Które gminy stanęły zatem na „podium”? Krasnystaw, Karpacz i Polanica-Zdrój.

Jeszcze gorzej wypadł ranking gmin wiejskich, bo tu nie ma ani jednej gminy z powiatów grodziskiego i pruszkowskiego. Na pierwszym miejscu znalazła się Świdnica, a za nią Ożarowice i Ustka.

Identycznie przedstawia się sytuacja z rankingiem funduszy unijnych gmin miejskich i miejsko-wiejskich. W pierwszej setce nie ma żadnego samorządu z naszej okolicy.

Co ciekawe „Rzeczpospolita” przygotowała również jubileuszowy ranking najlepszych miast i gmin. Jak przyznają jego autorzy: „Utrzymywanie się na wysokich pozycjach przez wiele lat wskazuje, że samorząd postawił na zrównoważony rozwój i jest w tym konsekwentny”. I tu gratulacje należą się gminie Grodzisk Mazowiecki, która znalazła się na 4. miejscu ex aequo z gminą Dobczyce. Na najwyższym miejscu na podium znalazł się Dzierżoniów, a na drugim miejscu uplasowały się: Kołobrzeg i Kórnik.

Na przestrzeni lat 2005–2014 Grodzisk plasował się na następujących pozycjach: rok 2008 miejsce 12., rok 2009 miejsce 1., rok 2010 miejsce 3., rok 2011 miejsce 21., rok 2013 miejsce 5., rok 2014 miejsce 12.


Anna Sołtysiak
anna.soltysiak@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 5

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

ewa

A czy przynajmniej w jednym słowie wspomniałam o pretensjach do gminy?. Ja doskonale wiem kto ma wybudować obwodnicę i dzięki komu jej nie ma. Wyraziłam ogólne pragnienie aby nasze miasto było doskonałe. Do ww. Każdy chciałby COŚ ale nie u siebie pod nosem. A cóż to Kady, Opypy czy Milanówek? Teren chroniony? Niech Tiry rozjeżdżają inne drogi, hałasują pod cudzymi oknami a my będziemy skrzętnie korzystać z dobrodziejstw obwodnic. Plany obwodnicy istnieją od 30 lat więc trzeba było budować chałupy w innym miejscu. A skoro tam już stoją bo działki były tam najtańsze to proszę nie blokować inwestycji, nie biegać po telewizjach tylko z pokorą pozwolić na rozwój naszej gminy..

jerzy z.

Czyli Milanówek jest bez szans. Taka prawda.

ww

W temacie obwodnicy - może wystarczyłoby zrobić sensowne połączenie z autostradą, a nie tak jak teraz, kiedy na autostradzie jest OK, ale stoi się w korku na wjeździe do miasta. Osobiście jestem ze znana pisarką, ten kawałek Opyp, Kadów i Milanówka zostawmy w spokoju. To jedna z oaz ciszy w okolicy.

do ewy

A kiedy wreszcie zrozumiesz, naprawdę to nie takie trudne, że obwodnicę buduje nie gmina a województwo a kolej buduje tunel? Musi być ciasno, chyba, że wszystkim zafundują helikoptery, ale wtedy wszyscy by się pozabijali w powietrzu z tego pośpiechu. Swoją drogą gdyby nie protesty m.in. ok. 15 osób w Milanówku, chyba ze znaną pisarką na czele jak dobrze pamiętam, jedna z obwodnic byłaby już dawno wybudowana a przynajmniej budowana. Niektórzy są wystawieni na cierpliwość przez remonty na torach - niektórzy przez brak pieniędzy na mazowieckich kontach, cierpliwość testują na drogach. Sprawiedliwość musi być ;)

ewa

Wszystko pięknie, gratulacje... tylko kiedy zlikwidujemy te potężne korki? Kiedy? Czy tak trudno zrozumieć ze jesteśmy zmęczeni ogromnym ruchem aut ciągnącym się z każdej strony miasta? Kiedy w końcu powstanie OBWODNICA...? O ile w ogóle.