26° Poniedziałek
23 Lipca

Wt

Śr
Seweryn Dębiński

Grodzisk wysoko w rankingu migracji

W 2016 roku najwięcej osób przybyło do Warszawy – tak wynika z rankingu gmin pod względem salda migracji wewnętrznych opracowanego na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego. Z naszego regionu najwyżej uplasował się Grodzisk Mazowiecki, który zajął 18. miejsce.

Zestawienie objęło blisko 2,5 tys. gmin. Saldo migracji to nic innego jak różnica między napływem a odpływem ludności. Najwięcej osób przybywa do Warszawy (6571), która wyprzedziła Wrocław (1603) oraz Kraków (1486). Ponad 1,5 tys. gmin zanotowało ujemne saldo migracji. Największy odpływ ludności zanotowano w Poznaniu (– 1967), a następnie w Bydgoszczy (– 856) i Katowicach (– 852).

W naszym regionie najwyższym dodatnim saldem migracji może pochwalić się Grodzisk Mazowiecki (571). Gmina zajęła 18. pozycję w zestawieniu ogólnopolskim, a 6. wśród gmin miejsko-wiejskich. W pierwszej „100” krajowego rankingu znalazły się także Brwinów (59. pozycja), Pruszków (64), Nadarzyn (73) i Żabia Wola (92), których saldo migracji wyniosło odpowiednio: 226, 209, 182 i 155.

Więcej osób przybywa niż opuszcza: Jaktorów 144 (104. miejsce w Polsce), Michałowice 140 (109), Milanówek 57 (244) i Podkowę Leśną 21 (496).

W 2016 roku ujemne saldo migracji zanotowały: Piastów (– 39 osób) oraz Raszyn (– 6), co w ogólnopolskim zestawieniu dało gminom miejsca odpowiednio 2007 oraz 1095 lokatę.


Jakub Małkiński
jakub.malkinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


Komentarze | 6

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

JANOSIK

Piastów to tragedia...nie kupujcie tu mieszkań... oprócz Tesco nie ma tu nic a do tego powietrze gorsze niż w centrum Warszawy

Gość

Grodzisk miastem deweloperki zamiast przemysłu, dzięki takiej polityce mamy korki i smog. Komuniści przez 50 lat obiecywali dobrobyt - a skończyło się pustymi półkami w sklepach. Burmistrz od ponad 20 lat przed każdymi wyborami obiecuje OBWODNICĘ - i dzięki temu wygrywa wybory. Grodzisk ma najwięcej wierzących obywateli w Polsce i nawet licytacja terenów pod bajkowy park rozrywki nie dokona otrzeżwienia.

Strażak Sam

Że z piastowa uciekają to akurat nie dziwi, biorąc pod uwagę gestość zaludnienia, coraz trudniej się tu mieszka. Ciasnota wszędzie, kiepskie drogi, zanieczyszczone bardzo powietrze, kiepskiej jakości woda w studniach, ceny mieszkań jak w warszawie. A teraz remont jeszcze linii kolejowej przez conajmniej rok. Kto ma więcej pieniędzy i oleju w głowie to stąd szybko zmyka.

Gośćiak

Ludzie uciekają z Piastowa bo nic się tu nie zmienia. Zero atrakcji.

Gość

Tam gdzie stać słoiki tam migrują...kogo stać na fajne mieszkanie w Pruszkowie? Grodzisk w segmenty wciska ludzi za małe pieniadze...

Gość

Czy GUS robi również badania nt. wskaźnika migracji do Św. Piotra?