17° Piątek
27 Kwietnia

Sob

Nie

Pon

Wt

Śr

Czw
fot. archiwum

Grodzisk Maz.: Problemy na Osiedlu Kopernik

Hałas, płonące śmietniki, zniszczone samochody – tak wygląda osiedle Kopernik w Grodzisku Mazowieckim. Mieszkańcy narzekają, że nikt nie chce im pomóc w walce z wandalami.

Problem ludzi mieszkających na osiedlu Kopernik jest dość duży. Całą sytuacje przybliżył nam pan Patryk, jeden z mieszkańców.

- To, co tutaj się dzieje to tragedia! Od kiedy powstał McDonald’s to na osiedlu jest niebezpiecznie. Zaczęły nagminnie płonąć śmietniki, a nawet samochody. Ostatnią plagą są wybijane szyby w samochodach – przyznaje czytelnik, który również jest ofiarą wandalizmu.

- Kilka dni temu, gdy poszedłem do samochodu, doznałem szoku! Mój samochód miał wybitą szybę i skradzione radio. To nie pierwsza taka sytuacja! Codziennie ktoś ma taki problem na tym osiedlu. Policji jak nie było tak nie ma. Dostają wezwania, ale co z tego? – podkreśla. Według pana Patryka na osiedle nie jest patrolowane przez funkcjonariuszy, a to sprawia, że wandale czują się bezkarni.

Argumenty naszego czytelnika odpiera mł. asp. Katarzyna Zych, rzecznik prasowy KPP Grodzisk Mazowiecki. – Nie wiem czemu mieszkańcy twierdzą, że nowa restauracja jest przyczyną większej ilości aktów wandalizmu. Od momentu powstanie nie odnotowaliśmy znacznego wzrostu ilości zgłoszeń z osiedla Kopernik. Zawsze dostawaliśmy telefony z prośbą o interwencje w tym rejonie – podkreśla pani rzecznik.

- Zarzut dotyczący braku patroli również jest nieprawdziwy. W tym rejonie, z resztą jak i w całym Grodzisku, jednostki pojawiają się regularnie. Nikt chyba nie siedzi w oknie i nie wypatruje patrolu pieszego czy radiowozu. Często wysyłamy w teren również patrole nieumundurowane, więc mieszkańcy tym bardziej nie są w stanie ich zauważyć – zaznacza mł. asp. Katarzyna Zych.

Według pani rzecznik akty wandalizmu mają też związek z biernością mieszkańców. – W naszym społeczeństwie panuje dziwny zwyczaj zrzucania obowiązku na innych. Często zdarza się tak, że widzimy wybitą szybę w samochodzie, ale nie zgłaszamy tego na policje, bo auto nie należy do nas. Właściciele nie zawiadamiają policji, bo uważają, że nie warto – zaznacza policjantka.

- Bywa i tak, że widząc kogoś podpalającego śmietnik czy malującego graffiti nie reagujemy. Nie mówię tu o zwróceniu uwagi, bo może to doprowadzić do nieprzewidzianych zachowań. Ale wystarczy telefon na komendę. W takich wypadkach ludzie myślą, że ktoś już zadzwonił. Wolimy mieć dziesięć zgłoszeń do jednego przestępstwa czy wykroczenia niż ani jednego telefonu. Nie jesteśmy w stanie być wszędzie, dlatego mieszkańcy również muszą wykazać się obywatelską postawą – podkreśla mł. asp.  Zych.

Warto, zatem zgłaszać każdy niepokojący nas fakt czy dźwięk. Nawet zbyt głośne zachowanie może być podstawą do zgłoszenia zakłócania ciszy nocnej. – Należy pamiętać, że czas oczekiwania na patrol może się wydłużyć. Działamy według ściśle określonych procedur i pierwszeństwo przy interwencji będzie miało zgłoszenie do wypadku czy pobicia. Czyli do sytuacji gdzie zagrożone może być życie lub zdrowie. W takim wypadku poszkodowany zgłaszający urwane lusterko w samochodzie czy wybitą szybę, niestety będzie musiał poczekać – dodaje rzeczniczka KPP Grodzisk Mazowiecki.


ASAS

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 19

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

-Paula-

Ja niewiem po co te wszystkie awatury mieszka na tym osiedlu od dzieciństwa i jestem w stanie podkreślić że tu ZAWSZE bylo niebezpiecznie ale to chyba w kazdym mieście jest takie osiedle mniej bezpieczne to chyba nie jest mitem ze osiedle KOPERNIK jest najgorszym osiedlem i trzeba sie do tego faktu przyzczaic Policja fakt faktem patroluje tą okolicę bo bardzo czesto widuje radiowozy ale co to da ? jak ktoś bedzie chciał coś zniszczyć to to zrobi w najmniej oczekiwanym momecie bardzo mi przykro ale taka jest prawda

ja2

zgadzam sie z wami :) oczywiscie z Jankiem i zik

zik

@Janusz, dokładnie. Tu jest nadzwyczaj spokojnie w porównaniu do innych osiedli.

janusz

Myślę, że nie trzeba robić z igły wideł :) Na tym osiedlu wcale nie ma patologii, młodzież nie jest taka zła. @Jacek "Informatorzy" to złe określenie; ludzie którym się nudzi w domu i spędzają całe wieczory w oknach z telefonem w dłoni - jest lepsze.

KPRK

Nie podoba się to się wyprowadźcie frajery...

ja2

poza tym to osiedle wiec normalne ze jest głośno. a młodziez z kopernika nie jest taka zla bo mieszkancy sie nie boja wyjsc wierzorem z domu bo ktos ich pobije a na nie jednym osiedlu tak jest

Ppp

Ale konfitury...

ja2

zgadzam sie z "zal" bo to 2 auta na przestrzeni paru lat, i skąd wiecie ze to młodzież z kopernika ?? tak samo jak te 2 czy 3 smietiki !! jestem czesto na tym osiedlu i słyszalem o 2 szybach samochodowych. z tym ze jest głosno to sie zgodze tu macie racje ale to w weekendy a nie 7 dni w tygodniu, a policja caly czas tam jeździ pozatym.

Jacek

DO JACEK Nie te czasy i nie to Państwo (PRL i Milicja), teraz Państwo (tzw. III RP i Policja) jest nasze i nie nazywamy się konfidentami tylko informatorami.

Do JACEK

DO JACEK Jakieś zasady w życiu trzeba mieć, śmierć konfidentom.

zal

żal mi was ludzie robicie afere o dwa spalone auta w ciagu kilku lat i jednego smietnika z wybiciami szyb to samo zdarza sie ze mlodziesz po spozytku alkocholu szaleje ale to niejest ilosc nagminna jak to pan opisal

La.

Mieszkam na tym osiedlu od lat, uczestniczę w jego życiu, nic z wyżej określonych (zmyślonych aktów) nie widziałem. Tyle.

Ja

Nie chce nic mówić, ale mendy non stop są na osiedlu ... większość cywili ... więc nie mówcie że ich nie ma

Jacek

Trzeba zgłaszać każdy incydent, wtedy się statystyki KPP Grodzisk Maz. pogorszą. A to pokaże, że nie jest różowo na Kopernika. Co osobiście potwierdzam, a każdy incydent zgłaszam osobiście.

pan ktoś

Najlepiej wszystko zwalić na jedną restauracje która akurat teraz powstała.

autor

podstawowy problem to to ze na komendzie w grodzisku nie odbieraja telefonów zwłaszcza w nocy

Patryk

"A" dokładnie! Mój sąsiad tak miał!

A

No i co z tego że wezwię się policje oni zaczną śledztwo kto nam wybił szybę a po tygodniu dostaniemy list z KPP iż z uwagi na brak dowodów śledztwo zostało umorzone czyż nie taka prawda???

Patryk

Z tym się zgodzę, że po wybiciu szyby nikt nie zgłasza tego na policję, bo zwyczajnie się nie opłaca, przecież i tak już nie złapią tego co to zrobił. Napisałem do redakcji, ponieważ wiem, że mój przypadek wybicia szyby to nie jedyny jaki ostatnio się dział. Wiadome, że czasami wybiją szybę, ale nie nagminnie. Rano wstaję do pracy i ostatnio widzę bardzo dużo takich przypadków na osiedlu. Nie tylko ja skarżę się na wzmożony wandalizm w tym rejonie. Na stronie grodzisk.pl w zapytaniach do burmistrza ludzie też się skarżą, m.in Pani Barbara "Witam, jestem mieszkanką osiedla Bairda przy Mc Donaldzie, wczoraj urwano mi lusterko w samochodzie, nie ma gdzie zaparkować w ciągu dnia, gdyż klienci parkują na osiedlowych parkingach. Byłam świadkiem próby kradzieży roweru z pod bloku przez młodzież, która wyszła właśnie z tego lokalu, policja owszem po 20 min objechała Mc donald i panowie nawet nie byli ciekawi jak wyglądali sprawcy mimo iż wcześniej na osiedlu dokonano rozboju oczym sami nas poinformowali podczas rozmowy telefonicznej. Ogólnie na osiedlu zrobiło się głośno, cały czas słychać krzyki do późnych godzin nocnych, nie wspominając o smrodzie spalonego oleju. W związku z tymi wydarzeniami chciałam zapytać czy istnieje możliwość instalacji kamer wokół obiektu i wyznaczenia dodatkowych patroli na osiedlu Bairda? " Oczywiście co do smrodu, to nie jest tak źle więc nie ma co narzekać.