27° Sobota
21 Lipca

Nie

Pon

Wt

Śr


Seweryn Dębiński

„Idziemy na wojnę, nie mamy wyjścia”

Wniosek o wydanie ZRID-u na budowę zachodniej obwodnicy Grodziska Mazowieckiego utknął w urzędzie wojewódzkim. Burmistrz stracił cierpliwość i zapowiada „twarde zawody” w tej sprawie.

Batalia o budowę zachodniej obwodnicy Grodziska Mazowieckiego trwa od kilkunastu lat. A przypomnijmy, że chodzi tutaj o odcinek drogi od węzła autostradowego A2 do drogi wojewódzkiej nr 579 w miejscowości Kałęczyn. Choć do rozpoczęcia inwestycji nigdy wcześniej nie było tak blisko jak jest teraz, to wciąż pojawiają się problemy. Od wielu miesięcy trwają starania o uzyskanie zezwolenia ZRID-owskiego, a tylko tego potrzeba, by ogłosić przetarg. Gmina zamierza wynająć kancelarię prawniczą, która zajmie się kwestiami formalnymi i wyszukiwaniem nieprawidłowości.

– Chcę zatrudnić kancelarię adwokacką, która będzie zajmowała się wyszukiwaniem wszystkich zjawisk mających na celu opóźnienie budowy obwodnicy. Jeżeli miałyby one znamiona świadomego działania przeciwko naszej społeczności lub byłyby przestępstwami urzędniczymi polegającymi na tym, że urzędnicy zbyt długo rozpatrują różne sprawy, albo ktoś działa w sposób wyrafinowany na szkodę ludzi w naszym mieście to chciałbym żeby ta kancelaria wytaczała procesy wszystkim działającym w sposób uniemożliwiający realizację tego zadania, oczekiwanego przez ludzi i dzisiaj wyrażanego już w formie żądań, a nie oczekiwań. Jednocześnie chcę powiedzieć, że ujawnię cały proces postępowania. Zwróciliśmy się do wszystkich urzędów żeby przekazały nam te odwołania i konkretne dane, kiedy np. z urzędu marszałkowskiego wypłynął dokument, kiedy on wpłynął do urzędu wojewódzkiego itd. Ta kancelaria wszystko to będzie przeglądała i na tej podstawie będziemy występować do sądów, oczekując odszkodowań i ukarania ludzi którzy działają na niekorzyść tej społeczności. Idziemy na wojnę, nie mamy już innego wyjścia – mówił 27 września podczas sesji rady gminy burmistrz Grodziska Mazowieckiego Grzegorz Benedykciński.

Jak wyjaśniał włodarz odpowiednie dokumenty „leżą” w urzędzie wojewódzkim od lutego tego roku. Wszystko ma się przedłużać w związku z długim procedowaniem odwołań osób posiadających działki w pasie planowanej obwodnicy. I jeżeli to się nie zmieni, to burmistrz będzie nawoływał mieszkańców do protestów. – Szanujemy to, że ludzie mogą się odwoływać. Ale nie będziemy szanować tego, że ktoś się odwołuje i ten proces trwa zamiast dwa miesiące, to pół roku. Ktoś zgłasza wniosek, jest jakaś prosta sprawa, która nie wymaga specjalnych badań czy jakiś analiz, a odpowiedź urzędników przeciąga się przez pół roku... Do tego nie możemy już dalej dopuszczać. Jeżeli ta inwestycja nie zaistnieje w ciągu kilku miesięcy stracimy 160 mln zł, które są zagwarantowane w środkach unijnych i mają określony czas. Jeżeli się okaże, że będzie możliwość wydania zezwolenia na budowę, a to też będzie się przeciągało to osobiście będę namawiał ludzi do demonstracji, do blokowania dróg, do wszystkich niezbędnych działań żeby wymusić przyspieszenie decyzji – podkreślał burmistrz Benedykciński. 

Gmina wystąpiła z wnioskiem do marszałka o zamknięcie ruchu tranzytowego przez Grodzisk do momentu wybudowania obwodnicy. Jeżeli zostanie on negatywnie rozpatrzony burmistrz zwróci się do rady miasta, starostwa i mieszkańców, zostaną zebrane podpisy i ponownie pojawi się wniosek o zakaz wjazdu dla tirów. – Jeśli to nie da efektów to będzie trzeba zrobić tak, żeby samochody nie mogły wjechać. Nie mamy innego wyjścia. To jest nasza ojczyzna. Musimy ją ratować, musimy o nią zabiegać i wyłapać wszystko co przeszkadza nam w realizacji tego przedsięwzięcia, które jest niezbędne dla tego miasta i gminy – mówił włodarz podczas sesji rady. – Wiemy, że ludzie nie są w stanie zrozumieć, co to jest, że tyle lat i nie można takiej drogi zbudować. I ja też przestaje rozumieć. Jak patrze na to wszystko, to myślę, o co tu chodzi? Jest projekt, wytyczone tereny,  wszystko... – dodawał.


Seweryn Dębiński
seweryn.debinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


Komentarze | 26

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość piątkowy

To mi wygląda na próbę zastraszenia mieszkańców żeby nie korzystali z prawa, które gwarantuje im Konstytucja RP. Obywatele mają prawo do konsultacji społecznych, pisania skarg i odwołań. RDOŚ mim zdaniem celowo wprowadza opinię publiczną w błąd, że konsultacje prowadzi Starosta Grodziski ale tylko z właścicielami nieruchomości, po których ma przebiegać droga, a właściwie ulica Grodziska Maz. bo w granicach administracyjnych miasta. Otóż to jest nieprawda. Właściciele nieruchomości oraz najbliżsi właściciele nieruchomości planowanej inwestycji według dwóch wariantów przebiegu mają prawo być Stroną postępowania administracyjnego. SKORO TO JEST OBWODNICA DROGOWA GRODZISKA MAZOWIECKIEGO TO W KONSULTACJACH MOGĄ SIĘ WYPOWIEDZIEĆ WSZYSCY MIESZKAŃCY GMINY GRODZISK MAZOWIECKI ORAZ FIRMY, KTÓRYCH SAMOCHODY TERAZ JEŻDŻĄ PRZEZ GRODZISK MAZOWIECKI. MIESZKAŃCY MAJĄ PRAWO BRONIĆ WARIANTU "ALTERNATYWNEGO" BO JEST TAŃSZY, BEZPIECZNIEJSZY DLA ŚRODOWISKA NATURALNEGO, JEST W NIM MNIEJ PRZEPRAW WODNYCH, NIE ODCINA MIESZKAŃCÓW OD "GÓR SZWEDZKICH".

& powiat

To się robi w Grodzisku Mazowieckim Dziki Zachód. Najpierw zostaje pobity społecznik Pan Okurowski. Później Starosta Grodziski z art 212 k.k. wlecze po policji i prokuraturze "Sygnalistę" Andrzeja S., następnie z art 24 i 25 kodeksu cywilnego przestrasza tego administratora grupy "Powiat Grodziski b/c", a ostatnio Sekretarz Powiatu Grodziskiego Joanna Damaziak z tych samych artykułów kodeksu cywilnego zaciąga przed Sąd Okręgowy w Warszawie "Sygnalistę" Andrzeja S. - sygn. akt: IV C 478/17. Rozprawa wyznaczona na 25 października 2017 o godzinie 13:30, sala 207 - wstęp wolny. Jest możliwe, że ze względu na pojawiający się wątek mocno ... publiczność zostanie wyproszona z sali. Jednak na wniosek pozwanego dwie osoby wskazane przez niego zostaną na sali. Zanosi się, że Burmistrz zamiast podać się do dymisji i obronić honor, to woli przy pomocy kasty prawników zastraszać obywateli, którzy mają prawo wziąć udział w konsultacjach społecznych organizowanych przez Starostę Grodziskiego i RDOŚ w Warszawie. Przypominam, że nasza społeczność jest za przebiegiem alternatywnym, czyli za Górami Szwedzkimi. Czy za ten wpis Pan Burmistrz poda mnie do sądu? Na zakończenie garść cytatów Redaktora strony "Ratujmy Grodzisk Mazowiecki" - post z dnia 29 września 2017 roku. 1) Wojenka pana Burmistrza -> Podejrzewamy, że mieszkańcy Grodziska i okolic już dawno stracili cierpliwość do pana Burmistrza, gdyż – jak to pan Burmistrz ujął – mieszkańcy już zaczęli żądać tej obwodnicy, a dotąd tylko oczekiwali. -> Chyba trochę się pan Burmistrz zagalopował. -> My tego nie rozumiemy od dawna. Owe 160 mln złotych na budowę obwodnicy miały przepaść już parę lat temu, ale widać nie przepadły. Mówią, że nie przepadły, bo ich w ogóle nie było. Wniosek o sfinansowanie budowy obwodnicy zachodniej znalazł się w Regionalnym Programie Operacyjnym województwa mazowieckiego na lata 2014-2020 na dalekim miejscu na liście rezerwowej. Nic nam nie wiadomo o zmianach. Ponadto wyszło na jaw, że wariant trasy alternatywnej nie był poddany konsultacjom społecznym (konsultowany był tylko wariant zasadniczy i wariant zerowy), co jest warunkiem korzystania z funduszy UE. W nowej sytuacji, gdy w związku z planami budowy CPL/CPK ma być budowana autostradowa obwodnica Warszawy, biegnąca śladem opracowanego przez grodziską gminę WARIANTU ALTERNATYWNEGO, to budowa obwodnicy zachodniej jako jednej z ulic miejskich straciła sens. Obwodnicą Grodziska będzie bowiem jednocześnie autostradową obwodnica Warszawy, która będzie zbierała cały ruch tranzytowy.

kochanka starosty

Zapowiadane działania Pana Burmistrza są bardzo mocno spóźnione. Pan Benedykciński jest Burmistrzem od roku 1994. W roku 2014 na papierze dał słowo honoru wyborcom, że Obwodnica Zachodnia zostanie wybudowana w roku 2015 - 2017. Przyspawał się do stołka i przyzwyczaił do koryta, a tu wypada honorowo podać się do dymisji. Niech się nie boi i tak "mądry inaczej elektorat" go większością wybierze.

Hhh

Trochę żenada ze strony Burmistrza. Ja u władzy było PO-PSL to też rozpatrywanie wniosków we wszystkich urzędach trwały długo. Ile lat już obiecuje te obwodnice, a co ze słynnym parkiem rozrywki??? I jeszcze.. blokada TIR-ów, większość TIR-ów które jadą przez Grodzisk ma rozładunek w Grodzisku, po północnej stronie. Czy Burmistrz chce zakłócić działalność przedsiębiorstw, które płacą podatki w Grodzisku? no to powodzenia...

Gość

No cóż zbliżają się wielkimi krokami wybory samorządowe. Podczas ubiegłych wyborów po raz kolejny obiecywał obwodnicę , a ponieważ do wyborów ona nie powstanie to trzeba inną propagandę rozpowszechnić

Gość

Benedykciński na wojnę z Dobrą Zmianą idzie. Cela+++ czeka ;-)

Gość

Do gościnnie 2017.09.29 14:49 Ty chyba naprawdę gościnnie ? O jakim rondzie ty piszesz i o jakich stawach ? Posiadasz wiedzę, że kiedyś nie było świateł a nie posiadasz wiedzy jaką nazwę noszą stawy ? Właśnie dla takich jak wzorem są chłopki z PSL-u.

Gość

Dla wszystkich co krytykuja wladze WPR i WGM. Burmistrz i Prezydent Wpr robia co moga,ale blokujr ich jak zawsze wojewoda. Wojewoda jest z partii PiS a jak wszysvy wiemy burmistrz Grodziska walczy z rządami PiS. Kto dostaje zje...i spada mu poparcie? Burmistrza. Zastanówcie się i pomyślcie,ze te ciagnace die remonty w Pruszkowie i brak obwodnicy jest sterowana przez wojewode. To nie przypadek. Jak zwolnia sie stolki to posadza swoivh z PiS a prezydent i burmistrz beda najgorsi i to nie zasluzenie

Tomek

"gościnnie" jak widać słabo się orientujesz w inwestycjach sąsiadujących z Grodziskiem gmin. Blonie całkiem nieźle sobie radzi i tu też pojawiają się super inwestycje. Brwinów ruszył itd. Może wolniej ale za to racjonalniej. W Grodzisku padają obietnice, pojawiają się bilbordy z wizualizacjami a potem mija kilka lat i cisza. Inwestycje bilbordoweha ha. Gdyby nie środki z Unii to przeżarliby calą gmnną grodziską kase i ni byśmy nie zobaczyli. A że Benek był koalicyjnym partnerem ( PSL) to jakoś Grodziskowi udawalo się zdobyć fundusze zewnetrzne . Przy okazji zobaczcie jak lekko wydawal te miliony- inwestycje na moje oko przeszacowane.

Gość WGM

Przy okazji zablokujmy Milanówek, żeby zgodził się na Południową obwodnicę !!!!

Gość

to się nazywa demokracja wg Benedykcińskiego....sprzeciw się, to do pudła...jak Łukaszenko :D

Cezik

A on ma te 160 mln na obwodnice? Gadanie pod publike. No i w jego urzędzie też sprawy się ciągną jak wszędzie podobno .

zbyszek

A dlaczego do tej pory ten proces postępowania pana burmistrza nie był ujawniony? Nie chciał podpadać Struzikowi marszalkowi z PSL ? Teraz wie , że to jego finisz czyli najbliższa kacencja będzie jego ostatnią i chce zwalić brak obwodnicy na obecny rząd? Panie Be coś pan robił 5/10/15 lat temu gdy inne obwodnice powstawały. Wtedy nie chciał pan kompromitować opieszałości rządzących ? Ściemniasz pan już cale lata!

Gość

Podpisy już raz zbierał w 2010 przed wyborami. W grodziskich szkołach też zbierano. Nawet ogłoszono ile to ludzi jest za obwodnicą. Te strachy to na lachy, gorzej jak się okaże, że to burmistrz nie dopełnił obowiązków. W sprawie obwodnicy nie było żadnych konsultacji społecznych, a to jest podstawowy wymóg do pozyskania środków z UE. Trasę obwodnicy wyznaczyli bez sensu, a wariant alternatywny zataili przed mieszkańcami. Teraz robi dym i zatrudni kancelarię żeby siebie ochronić. Podatnicy zapłacą za hobbystę - żeglarza.

gościnnie

I TO SIĘ NAZYWA PRAWDZIWY BURMISTRZ - burmistrz Grodziska Maz. zawsze był wzorem nie do doścignięcia przez wszystkich pozostałych w okolicy. Grodzisk ze swoimi inwestycjami już daleko pozostawił okoliczne gminy...ale jedno w Grodzisku jest do Bani...dlaczego przy stawach malczewskiego nie powstało rondo, postawili dwa bezsensowne skrzyżowania ze światłami które wprowadzają tylko zamieszanie i niepotrzebny zator... Kiedy nie było tam świateł nigdy tam się nie stąło w korku...

Gość

Na wojnę idzie Grześ, idzie przez swoją wieś :-)

12

Może przy okazji budowy lotniska zaplanują jakiś łącznik między A2 i S8 który wyeliminowałby ruch tranzytowy z G.M bo na władze miejskie,powiatowe , wojewódzkie w sprawie obwodnicy miasta nie ma co liczyć.

Gość

Pan Benedykciński rządzi w "wolnej Polsce" już tyle lat, że chyba nie zauważył, że reżim się skończył i ludzie jednak, zamiast się bać, myślą i walczą o swoje

Gość

Oto TUPET gazetowego mistrza, będzie zbierał podpisy - a co zrobili jego radni z podpisami mieszkańców o referendum w sprawie KV 400 - zagłosowali przeciw i wyrzucili do kosza. Mieszkańcy poświęcali swój czas chodząc po przejściach, jeżdżąc do urzędów i Sejmu w tej sprawie, a radni pokazali swą pogardę dla krzywdy ludzi. Czy taki Burmistrz z PGR z radnymi reprezentuje interesy mieszkańców ?

Gość

Mistrz na mistrze. Takich jak on to na taczce trzeba wywieżdż. On obiecuje od ponad 20 lat i nic z tego nie wynika. Przed każdymi wyborami tylko obiecuje i się uaktywnia. Całe to jego towarzystwo wyrzucić na zbity pysk. On pomaga i czyni cuda dla kolesiów developerów. Wprowadził taki urbanistyczny chaos że w mieście nie da się już poruszać Budują gdzie popadnie nawet na bagnach, aby kasa była a on im w tym pomaga budują drogi i kanalizację. A na taczki z nim!!!

maciej

póki co dziękujemy Ci Beniu za rondo pośrodku niczego i budowę która zablokowała ruch na trasie i pół miasta przy okazji. powiedz Beniu, poszła tam gruba koperta z pobliskiej Biedronki, nieprawdaż?

Gość

Mistrz promocji własnej osoby i automarketingu w akcji, w szczytowej formie....

Gość

Jaki twardziel przed wyborami. Od 23 lat przed każdymi wyborami obiecywał, że już teraz na pewno obwodnica będzie. Jego partia PSL była u władzy przez kilkanaście lat - a obwodnicy jak nie było tak niema ? Teraz łatwiej, ponieważ Wojewoda jest z PiS, więc trzeba pokazać siłę opozycji PSL. PiS w swoim programie obiecuje, ale słowa dotrzymuje. Burmistrz od 23 lat obiecuje , lecz słowa nie dotrzymuje. To on sprowadził do Grodziska Maz. KV 400 dla "dobra" mieszkańców niczym Książe mazowiecki Krzyżaków. Czy to nie on wywalczył tunel dla "liliputów" pod torami kolejowymi ? Od 23 lat pyszni się, że zrobił - ale za czyje ? Te wszystkie dzieła to za pieniądze podatników, a za pracę na ich rzecz otrzymuje wysoką pensję.

Głos

A w Pruszkowie na 719 na wysokości pomnika wysypany piach od 3 dni leży...a co tam przyjdzie zima przysypie i nie będzie widać...aleluja i do przodu!

Gość

Wynająć kancelarię ??? to co robią zatrudnieni w urzędzie prawnicy ???

Gość

A może trzeba przetłumaczyć ręcznie pewnym osobom i podejrzewam że dokument będzie jeszcze tego samego dnia