16° Wtorek
16 Października

Śr

Czw

Pią

Sob


Archiwum

Ile zarabia wójt, ile burmistrz, a ile prezydent?

Sprawdzamy na jaką miesięczną wypłatę mogą liczyć samorządowcy zajmujący najwyższe stanowiska w gminach. Mimo że w kwietniu wyznaczono nowe, niższe limity wynagrodzeń to i tak trudno narzekać na ich wysokość.

Do wyborów samorządowych pozostał już niespełna miesiąc, a kampania z dnia na dzień coraz bardziej rozkręca się. Oprócz górnolotnych idei są też te przyziemne, jak wynagrodzenie. Stanowiska wójta, burmistrza lub prezydenta są dobrze płatne. Sprawdzamy więc jak oblicza się pensję dla samorządowców, w końcu jej wysokość nie bierze się z powietrza. Warto zatem wiedzieć czy jako społeczeństwo dobrze wydajemy nasze pieniądze.

Pracodawcą wójta, burmistrza i prezydenta jest urząd gminy. O wysokości wynagrodzenia decyduje rada gminy w drodze uchwały. Zapisane są w niej wszystkie składowe pensji danego włodarza, czyli wysokość wynagrodzenia zasadniczego oraz poszczególny dodatków (specjalnego, funkcyjnego, za wieloletnią pracę). Ponadto zgodnie z art. 37 ust. 3 maksymalne wynagrodzenie nie może przekroczyć siedmiokrotnej wartości kwoty bazowej, ta zgodnie z ustawą wynosi dokładnie 1 789,42 zł. Oznacza, że maksymalnie włodarz otrzyma 12 525,94 brutto zł.

„Widełki” zasadniczego wynagrodzenia:
1) Prezydent miasta
    powyżej 300 tys. mieszkańców/do 300 tys. mieszkańców  – od 4,8 do 6,2 tys. zł

2) Wójt, burmistrz
    powyżej 100 tys. mieszkańców – od 4,8 do 6,2 tys. zł
    powyżej 15 tys., ale do 100 tys. mieszkańców – od 4,5 do 6 tys. zł
    do 15 tys. mieszkańców – od 4,2 zł do 5,9 tys. zł

Wysokość dodatków funkcyjnych:
1) Prezydent miasta
        powyżej 300 tys. mieszkańców –  do 2,5 tys. zł
        do 300 tys. mieszkańców –  do 2,1 tys. zł

2) Wójt, burmistrz
    powyżej 100 tys. mieszkańców – do 2,1 tys. zł
    powyżej 15 tys., ale do 100 tys. mieszkańców – do 2,1 tys. zł
    do 15 tys. mieszkańców –  do 1,9 tys. zł

I to nie koniec dodatków. Bo włodarzom przysługuje jeszcze dodatek specjalny. Dla pracowników samorządowych dodatek ten przysługuje w kwocie wynoszącej co najmniej 20 proc. i nie przekraczającej 40 proc. łącznego wynagrodzenia zasadniczego i funkcyjnego. Wyjątkiem jest Warszawa i miasta powyżej 300 tys. mieszkańców, tutaj dodatek może wynieść maksymalnie nawet 50 proc. Ponadto istnieje jeszcze coś takiego jak dodatek za wieloletnią pracę, przysługuje on po pięciu latach sprawowania władzy na stanowisku. Za każdy rok liczy się 1 proc., aż do momentu osiągnięcia 20 proc.


Seweryn Dębiński
seweryn.debinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 15

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Generał

Który burmistrz tym razem będzie obiecywać remont ulicy Sułkowskiego??

loli

a dlaczego nie można prostej zasady podstawa 8 premia za sukces 4, bez żadnych dodatków i innych ściemnień za nic

USkarb.

A Pisiory pewnie z 16.000 zarabiaja! Czas to skonczyc i rozliczyc!

Rado

Klamliwe fakty! Ja w to nie wierze. A gl. ksiegowa w spolce zarabia 8000zl. Chore

Gość

A ile zarabia Was spadochroniarz z kobyłki co pisowcy który nie dostał zarząd wotum zaufania cały zarząd.

Gość

Większość włodarzy zarabia maksymalną kwotę. Np. Starzyński tak pokombinował z dodatkami, że udało mu się obejść ustawę PiS i zarabia coś koło 12 tyś zł, czyli prawie maksimum....

Gość

Bardziej interesuje mnie kiedy ciepłownia zacznie dawać ciepło do sieci.

Gość

PiS sobie z tym poradzi. Oni nie takie desanty na państwowe posadki robili.

op

Ile na prawdę zarabia nasz prezydent/burmistrz/wójt jest w dokumencie nazwanym oświadczenie majątkowe, obowiązkowe, dostępne na BIP. Oprócz zarobków należy tam oświadczyć majątek ruchomy i nieruchomy. Dotyczy to także innych ważnych osób władz samorządowych.

Głos

Biedulki :) teraz proszę porównać zarobki do stanu posiadania tzn. wszystkie wille,działki poprzepisywane na babcie,żony,kochanki...

Malo?

Goła pensja lipna, ale pensja z dodatkami, zwłaszcza w przeliczeniu na godziny pracy już niezła, a wiedza co kupić, gdzie i kiedy sprzedać bezcenna

Gość

Lipna praca za lipne pieniądze z lipnymi efektami.

gste

dają pensje jak w Mongolii i potem się dziwią, że łapówkarstwo jest!! Wolę aby rządzący zarabiali godnie tak aby zajęli się rządzeniem a nie kombinowaniem jak tu dorobić do pensji

The Bill

brutto czy netto?

Gość

Burmistrz Grodziska Maz. (PSL) od 24 lat na stolcu, czyli zgarnia wszystko. Dzisiejsza Gazeta Polska opisuje powiązania tej partii z TW, zresztą w samej partii też się znajdują. W Grodzisku podobnie wystarczy przejrzeć życiorysy, np. były zastępca komendanta straży miejskiej SB a śp tatuś zasłużony działacz ZSL.