°


Wizualizacja

Jakie kwoty za projekt przebudowy Orzeszkowej?

Grodziski magistrat opublikował informację z otwarcia ofert na wykonanie dokumentacji projektowej przebudowy ul. Orzeszkowej. W postępowaniu wzięły udział cztery firmy.

Mowa o planach urzędu związanych z przebudową całej tej ulicy, od Królewskiej do 3 Maja. Wokół niej położone się dwa duże grodziskie osiedla – Bairda i Kopernika. Bezpośrednio przy Orzeszkowej znajduje się kościół, a blisko szkoła podstawowa oraz gimnazjum wraz z halą sportową i boiskiem. Sama droga przeszła wiele zmian na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat, czas na kolejne.

Jak już wspomnieliśmy do przetargu wpłynęły cztery oferty, najwyższa opiewa na kwotę 230 tys. zł, zaś najniższa na 176 tys. zł. Problem w tym, że magistrat chce przeznaczyć na wykonanie projektu nieco ponad 138 tys. zł., czyli o 38 tys. zł za mało od najniższej oferty. Czy miasto dołoży brakującą kwotę? – Trudno mi w tej chwili powiedzieć cokolwiek w tej sprawie, ponieważ nadal trwa sprawdzanie tych ofert. Decyzja zostanie podjęta w najbliższym czasie – mówi portalowi WPR24.pl Stanisław Olkowski, kierownik Obsługi Techniczno-Inwestycyjnej Urzędu Miasta w Grodzisku Mazowieckim.

Parking, architektura, toaleta, jezdnia
O jakich zmianach mowa? Grodziski magistrat chce, by przy drodze powstał nowy plac z miejscami postojowymi dla samochodów o łącznej powierzchni 1 tys. m kw. Nawierzchnia z jakiej zostanie wykonany to szlachetna kostka brukowa, na obrzeżach pojawią się granitowe krawężniki. Z tych wysokiej klasy materiałów zostaną wykonane też chodniki. Natomiast jezdnia zyska nową nakładkę asfaltową.

Co ciekawe w rejonie Orzeszkowej pojawi się automatyczna toaleta publiczna (przy nowym placu parkingowym). Będzie posiadała m.in. funkcje kontroli dostępu, ciśnieniowy system mycia, dezynfekcji i suszenia. Zostanie dostosowana do potrzeb osoób niepełnosprawnych. Mamy znajdą tam miejsce umożliwające przewijanie niemowląt. Zadbano również o odpowiedni wygląd zewnętrzny. Elewacja ma zostać wykończona płytami granitowymi z dodatkiem elementów stali kwasoodpornej, wszystko zabezpieczone przed graffiti. Nie zabraknie też symboli czy piktogramów świetlnych.

Wykonawca będzie musiał zaprojektować nowoczesne elementy małej architektury, czyli meble uliczne (ławki, stoliki), kosze na śmieci, słupy ogłoszeniowe, tablice informacyjne, stojaki na rowery, a nawet ogrodzenia. Wszystko to ma wpłynąć pozytywnie na estetykę. Warto podkreślić, że w dokumentach uwzględniono zastąpienie obecnych form reklam np. telebimem.

Zieleń
Na koniec zostawiono zagospodarowanie zieleni. Gmina pozostawia projektantom tzw. wolną rękę, ale pod pewnymi warunkami m.in. doboru roślinności do nasadzeń pod kątem estetyki, wymagań gleby i klimatu, a także stworzenia spójnego oraz przejrzystego układu zieleni.

Projektant, który podpisze z gminą umowę będzie miał 350 dni na wykonanie dokumentacji


Seweryn Dębiński
seweryn.debinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 6

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

Każdy kto wspiera bezprawie swoją bezczynnością, staje się wspólnikiem działań bezprawnych. Nieznajomość prawa nie zwalnia od odpowiedzialności

Gość

Gość naga prawda 2017.02.02 17:37 Jakich zasług ty oczekujesz i od kogo. Od bandy klakierów ? Przecież oni są po to aby podnosić rączki przy głosowaniu. Czy któryś z nich się przeciwstawił ? Czy któryś z nich głosował przeciwko pomysłom Benia ? Benio, pan i władca absolutny, zawsze nieomylny, ale za to szybko obrażający się jak mu ktoś prawdę powie i do tego mściwy.

Gość naga prawda

Może ktoś przytoczy zasługi radnych z tego rejonu ? Jakie zasługi ma przewodnicząca rady J Wróblewska, nauczyciel śpiewu R. Dziekański, radny Suchożebrski, E Górska, I Dziekańska ? Co takiego zrobili dla wielu tys mieszkańców blokowiska i domów ? Dlaczego nie zareagowali gdy mieszkańcy wieżowców protestowali przeciw bezprawnej budowie garaży pod oknami ? Dlaczego brakło ich gdy pojawiła się gazeta ? Dlaczego nie zablokowali w starostwie budowy garaży ? Dlaczego nie reagowali w starostwie w sprawie bezprawnej budowy bloków ? Dlaczego przewodniczący rady Powiatu Terlikowski nie bierze w obronę poszkodowanych spółdzielców ?

Gość 14

do: mieszkaniec Baida Ławki są bardzo potrzebne. Wokół dużo ludzi chorych czy starszych którzy czasem obawiają się wyjść z domu bo w razie czego ławki nie uświadczysz. Do tej pory ja też nie zwracałam na to uwagi, ale zmieniłam zdanie gdy złamałam nogę. I nie mam tu na myśli spaceru, ale np. dojście do WKD bez odpoczynku.

mieszkaniec Baida

Meble uliczne, ławki, stoliki? Czy oni znają tą ulice.? To nie park. Stoliki, jakie stoliki? Lawki to może przy kościele , ewentualnie parkingu. Ludzie to nie aleja do spacerów. Moze niech radna opowie o specyfice tej ulicy przecież tam mieszka. Parking , zieleń, chodnik z eleganckiej kostki , jakieś oświetlenie i zieleń to wszystko co potrzebne. U nas na osiedlu miał powstać plac zabaw( Bairda) i co w ławki i stoliki przy Orzeszkowej go zamienią? Moze przy kebabie. Poza tym już wszyscy podziwialiśmy wizualizacje tej ulicy i teraz inny projekt? Szastanie pieniędzmi zwyczajnie.

Andrzej

Z tą toaletą ok, ale nie sądzę żeby któraś mama przewijala tam dziecko. Pampersy troche wytrzymają . Zagospodarowanie parkingu , jakieś krzewy, drzewa , zieleń no i teren przykościelny to glównie do uporządkowania. A gmina bogata i na dobry projekt stac.