°


Seweryn Dębiński

Kamery spełniają swoją rolę

Mowa o kamerach zainstalowanych przed grodziskim tunelem w ciągu ul. Bałtyckiej. Według urzędników spełniają one swoją rolę i nagrywają kierowców łamiących przepisy, a przy tym uszkadzających ograniczniki wysokości.

Przeprawa pod torami PKP w Grodzisku Mazowieckim została uroczyście otwarta na początku września 2015 roku. Ale jeszcze przed oddaniem jej do użytku pojawiło się jedno poważne zastrzeżenie – wysokość. Z tunelu mogą skorzystać kierowcy poruszający się pojazdami nie wyższymi niż 2,5 metra. Dla przykładu, karetki mieszczą się w przeprawie z trudem a samochody strażackie w ogóle. Niestety wielu kierujących przecenia swoje możliwości lub też liczy na łut szczęścia, bowiem wielokrotnie dochodziło do sytuacji gdy ograniczniki, czyli żółto-czarne belki, były zrywane przez zbyt wysokie auta.

Aby zniechęcić kierowców do takich praktyk oraz posiadać dowód popełnionego wykroczenia grodziski magistrat zamontował przed tunelem kamery. Urządzenia działają w pełni i rejestrują każde zdarzenie. – Mamy cztery kamery, które są absolutnie funkcjonalne. Monitoring na bieżąco obserwuje straż miejska, która też przekazuje nam informacje. Od początku tego roku odnotowaliśmy około 20 zdarzeń gdy samochód uszkadzał ograniczniki. Niektóre pojazdy nawet zaklinowały się w tunelu – mówi nam Leszek Szczepanik, naczelnik wydziału Zarządzania Drogami Gminnymi w Grodzisku Mazowieckim.

Czy kamery pomagają ukarać niesfornych kierowców? – Oczywiście, że tak. Na nagraniach doskonale widać m.in. numery rejestracyjne pojazdów. To działa w ten sposób, że my otrzymujemy ze straży miejskiej nagranie z danego zdarzenia. Dalej sprawa przekazywana jest policji, która podejmuje odpowiednie czynności w tego typu sprawach. W zależności czym się kończy ta aktywność policji, my później przystępujemy do działania. To znaczy, albo kierowca jest ukarany mandatem i przyjmuje go, czyli przyznaje się do winy, albo nie przyjmuje mandatu i sprawa trafia do sądu. W pierwszym przypadku otrzymujemy informacje kto jest ubezpieczycielem kierowcy, który popełnił to wykroczenie i wtedy nie ma problemu z wyegzekwowaniem pieniędzy. Nagranie, czyli dowód z tego zdarzenia jest tak ewidentny, że nie ma do dyskutować. Większość spraw kończy się tak, że kierowcy przyjmują mandat – odpowiada Szczepaniak.


Seweryn Dębiński
seweryn.debinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 8

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

zenon

TUNEL NIE BUDOWAŁO MIASTO. Czy to jest dla was wszystkich zrozumiałe? To Burmistrz wnioskował w imieniu mieszkańców o taką wysokość i on ponosi odpowiedzialność za jego kształt. Czy to jasne ??? I przestańcie pisać głupoty,jak nie wierzycie udajcie się do właściciela obiektu

KDP

Mam wrażenie że za każdym razem większość komentarzy pod artykułami o tym tunelu wpisują jacyś ułomni , tunel jest jaki jest ,taki został zaprojektowany i wybudowany ,mają nim przejeżdżać takie auta nie inne ,czego Wy nie rozumiecie ? Czy tunelem przy stacji pchają się "osobówki" ? przecież na upartego by się dało ??? może chociaż jakimś quadem ktoś próbował ?

Gość

Ten od tunelu jest mistrzem samorządu i najbardziej znanym Burmistrzem w Polsce. On rocznie wydaje na promocje "miasta" 1 mln 300 tys zł.

Gośćjj

tunel nie mógł zostać pogłębiony, ponieważ od strony miasta są posesje z wjazdem od bałtyckiej. już i tak teraz ten tunel to jak podróż górska. Przy takim nachyleniu jezdni i tak żaden wóz strażacki czy ciągnik siodłowy nie mógłby przez niego przejechać, bez ryzyka uszkodzenia pojazdu albo ładunku. To jest przejazd "lokalny" na drodze "bocznej". Gdyby miało być na ciągniki siodłowe trza by wydać trzy razy tyle.

Ugh

Najlepiej spiep**** posolić robotę a później karać kierowców :D . Ten co zatwierdził ten tunel, dostał jakąś karę ?

Gość PGR rządzi

Teraz kamery a po deszczu pontony - mistrz samorządu tunel skroił pod siebie

Gość

Jeśli straż pożarna nie może przejechać, to chyba coś jest nie tak...

Gość

A można było zrobić wyższy tunel. Co za kretynizm.